Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Boj o letní brigády začíná. Firmy platí až 200 korun za hodinu

  • 7
Obchod a prodej, pohostinství, manuální práce. To jsou nejčastější možnosti letních brigád. Zájemci by s hledáním měli začít právě teď. Před prázdninami už může být pozdě.

Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Známým příslovím se dají v jedné větě shrnout šance studentů, kteří se rozhodnou letní prázdniny využít k vydělání peněz.

Zájem je totiž velký. „V posledních letech vzrostla mezi uchazeči o brigády konkurence celkem výrazně a zvláště lidé, kteří jsou déle bez práce, nezřídka obsazují místa tradičním brigádníkům – studentům. Ti však stále tvoří největší část zájemců o tato místa,“ popisuje analytik Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

I přes nárůst počtu brigád se podle Dombrovského letos nejspíš nedostane na všechny. Proto je třeba hledat co nejdříve. „Firmy nejvíce brigád na léto obsadí už v průběhu dubna a května. Na některé inzeráty přitom najmou i několik brigádníků najednou. Dlouhodobější brigády bývají obsazovány s určitým předstihem, vyplatí se neotálet s výběrem příliš dlouho,“ uvedl Ervín Dombrovský.

Zároveň ale dodává, že vzhledem k celkem výraznému oživení na pracovním trhu letos bude situace brigádníků příznivější než v předchozích letech.

To potvrzuje i vedoucí budějovické pobočky personální společnosti Adecco Aneta Hamplová. „Firmy mají přes léto velký zájem o brigádníky. Studenti se uplatňují například ve výrobě, úklidu, pomocných pracích,“ upřesnila Aneta Hamplová.

Právě personální agentury pomáhají studentům sehnat práci na léto. „Zdarma se u nás zaregistrují a my se pro ně snažíme najít brigádu, nebo zájemce kontaktujeme ve chvíli, kdy se pro ně objeví odpovídající místo,“ vysvětlila Hamplová.

Sezonní práci většinou hledají mladí lidé na internetu. Kromě klasických portálů, jakými je třeba jobdnes.cz, nebo prace.cz, nabízí pomoc na jihu Čech i web fajnbrigady. cz. Na ní nyní inzeruje například McDonald’s Tábor. Do týmu hledá studenty, kterým vychází vstříc v úpravě pracovní doby podle jejich možností.

„Nabíráme studenty do provozu restaurace na prázdniny i dlouhodobě. Pokud mě kontaktují, sejdeme se a domluvíme podmínky,“ říká za Mc Donald’s Tábor Jan Baňár.

Společnost nabízí minimální mzdu 63 korun na hodinu a benefity například v podobě bazénu nebo bowlingu zdarma. Do týmu přijímá pracovníky i pobočka v Budějovicích a Písku.

Brigádníky nabírají také tradiční jihočeské firmy. Tam ale musí zájemci mnohdy počítat s tím, že přednost mají děti kmenových zaměstnanců. „Na letní brigády přijímáme především rodinné příslušníky našich zaměstnanců, kromě nich také bývalé zaměstnance Madety z řad důchodců a zbytek tvoří studenti. Jedná se přibližně o tři desítky brigádníků, kteří se během letních prázdnin v našich výrobních závodech prostřídají,“ potvrzuje mluvčí Madety Marta Faktorová.

Připravte si potravinářský průkaz

Stejný postup zvolila firma Maso uzeniny Písek. „Nabíráme už od ledna. Podmínkou je minimální věk 16 let a platný potravinářský průkaz,“ popisuje za společnost Gabriela Benešová.

Doby, kdy studenti vyhledávali brigády na čerstvém vzduchu, jsou minulostí. Důkazem je zemědělská společnost Zemcheba Chelčice. Přesto, že nejzdatnější brigádníci si mohou vydělat sběrem ovoce i tisícikorunu za den, nával v Chelčicích nemají.

„Sklizeň třešní je docela náročná. Pokud to někdo neumí, má s tím problémy. Začíná se navíc 10. června a to je pro studenty brzy. Sklizeň jablek začíná 10. až 15. září a to už se zase věnují školním povinnostem,“ uvedl ředitel Zemcheby Jaroslav Muška.

Dnes se podle Mušky mladí lidé vyhýbají práci venku, kde je ráno zima, odpoledne horko. „U nás si sice vydělají asi víc než v marketu, ale musí opravdu pracovat. Vážní zájemci se ale samozřejmě hlásit mohou,“ míní Muška.

Dlouhodobě je podle Tomáše Ervína Dombrovského nejvíce brigád ve službách, obchodu a prodeji či v marketingu. Jedná se například o rozdávání letáků, různé akce na festivalech a podobně. Velké zastoupení mají také řemeslné a manuální práce. Zvláště na léto se do popředí zájmu dostávají výpomoci v pohostinství a cestovním ruchu.

„Mzdy brigádníků letos mírně porostou. Obvyklá odměna se bude pohybovat mezi 80 až 100 korunami za hodinu práce, ovšem v některých případech půjde sehnat brigádu i s odměnami 150 či 200 korun za hodinu. Naopak v případě méně kvalifikovaných činností se uchazeči nemohou divit, pokud jim někdo nabídne odměnu nepřevyšující 65 korun za hodinu práce,“ upozorňuje Dombrovský.