Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bojím se, že spousta lidí zemře, líčil turecký policista kamarádovi z Čech

  8:36aktualizováno  8:36
S přáteli slavil v pátek večer narozeniny, když se dozvěděl o pokusu o převrat v Turecku. V zemi, do které se zamiloval, má několik kamarádů, a tak jim okamžitě volal. Roman Jordán z Českých Budějovic události posledních dnů silně prožívá. V srpnu se do Turecka na tři týdny chystá.

Roman Jordán. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Hned jsem volal jednomu z kamarádů, který je policistou v Konyi. Ptal jsem se ho, co se děje, a on skoro brečel a říkal, že to je špatné. Řekl mi, že se ještě ozve a že se bojí, že spousta lidí zemře,“ vybavuje si Jordán.

„Byl hodně v šoku a stejně jako ostatní šel do ulic s tím, že neví, co se bude dít. Spousta lidí si utvářela názor až v průběhu toho večera. Sám jsem taky nevěděl, jak události chápat. Myslel jsem si, že jde o převrat, který naplánovala celá armáda, za níž stojí lid. Realita ale byla úplně jiná,“ dodává.

Sám si stále vytváří představu o situaci. „Je těžké si udělat obrázek o tom, jestli to je dobře, nebo špatně. Sami Turci označili ty, kteří se převratu dopustili, za zrádce. Je to složité. Svět podle mě není černobílý,“ svěřil se Roman Jordán.

K Orientu měl blízký vztah už od mládí. „Zajímala mě kultura, architektura nebo jídlo. Kromě toho mě moc bavily pohádky a příběhy, které v této oblasti vznikaly. Před rokem a půl jsem Turecko poprvé navštívil a zamiloval si ho,“ vzpomíná 19letý student.

Cestovat po Turecku se nebojí

„Obyvatelé jsou ohromně vstřícní. Když se člověk na ulici ztratí, lidé by se přetrhli, aby mu pomohli. V Istanbulu jsou otevřené domy, nekrade se tam. Žijí tam strašně hodní lidé,“ líčí s nadšením.

Původně chtěl studovat turečtinu, ale nakonec ho po prázdninách čekají mezinárodní a teritoriální studia na Univerzitě Karlově. Přemýšlí o tom, že by titul dostudoval ve své oblíbené zemi a určitě by tam rád vyrazil přes Erasmus.

Cestovat po Turecku se nebojí. „Budu se pohybovat v bezpečných zónách a v Istanbulu se vyhnu rušným místům. S kamarády jsem v kontaktu. Prý mi dají vědět, takže s letenkou zatím počkám,“ konstatuje student.

„V Istanbulu a Ankaře bych doporučil být hodně opatrný, ale letoviska jsou bez problémů. Já sám budu určitě cestovat dál a nenechám se zastrašit,“ ujistil Jordán.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz