Posledním zastavením je Naděje - představuje ji velký kovový kruh, který má...

Posledním zastavením je Naděje - představuje ji velký kovový kruh, který má uprostřed disk z mléčného skla. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Novodobá křížová cesta: Tříska a Vetchý vypravují u kamenů příběhy bolesti

  • 6
Čtrnáct bolestných kamenů dovede v Píseckých horách člověka až k naději. Ve středu tu slavnostně odhalili novodobou křížovou cestu, která je dílem studentů Obchodní akademie v Písku. Ojedinělý projekt má pojmenovat bolesti moderního člověka a prohloubit sociální cítění k druhým.

Každý ze skoro dvoumetrových menhirů symbolizuje jednu bolest moderního člověka - například nedostatek lásky, smrt blízkého, rozpad rodiny nebo vyloučení. Posledním zastavením je Naděje - představuje ji velký kovový kruh, který má uprostřed disk z mléčného skla. Skrz něj pronikají sluneční paprsky.

"Člověk prochází lesní cestou a pak se před ním otevře Naděje na Vyhlídce píseckých lesníků," popisuje duchovní význam posledního zastavení ředitel obchodní akademie Pavel Sekyrka.

Základem projektu však nejsou kameny, ale hlavně příběhy lidí, kteří si prošli některou ze 14 bolestí a překonali ji. Studenti příběhy získávali z domovů důchodců, věznic, hospiců, dětských domovů a dalších míst.

Jednotlivé příběhy namluvili známí herci. S projektem spojili svá jména například Jan Tříska, Luděk Munzar, Miroslav Táborský, Vilma Cibulková nebo Ondřej Vetchý. Jejich hlasy si bude možné poslechnout přímo u jednotlivých kamenů. U každého zastavení totiž budou QR kódy, kterými si člověk dostane nahrávky přímo do mobilu.

"Nesmírně mě potěšilo, že na to takové osobnosti kývly. A bez nároků na honorář," podotkl Sekyrka. "Nyní budeme pracovat na putovních panelech, aby od podzimu mohly obíhat instituce, kterým je to určeno," dodal. Příběhy se tak vrátí na místa, kde vznikaly - k seniorům, opuštěným dětem, vězňům, nezaměstnaným na úřadech práce, do hospiců.

Hlavními podporovateli projektu jsou Marta Kubišová a Tomáš Halík. "Vzniklo pozoruhodné dílo, na věky citlivě vetkané do krásné jihočeské krajiny. Do kamenů byla vložena myšlenka, která nás všechny přetrvá a která bude i budoucím generacím předávat náš vzkaz: Pamatuj! Nezapomínej na lidské bolesti," uvedl k projektu známý teolog Halík.

Začátek cesty lemované menhiry je v lokalitě U Vodáka. Výlet až k Naději je dlouhý kilometr a půl.