Žít na jihu Čech je jako malá dovolená, říká šéf budějovického Bosche

  16:43aktualizováno  16:43
Společnost Robert Bosch loni oslavila 25 let od návratu do Česka a výročí se povedlo na výbornou. Zvýšila tu tržby o 13,3 procenta na 21,2 miliardy korun. Velký podíl na tom má závod v Českých Budějovicích, na který dohlíží nový obchodní ředitel Kai Frericks. Rodák z německých Brém nahradil začátkem roku Milana Šlachtu.

Kai Frericks je novým obchodním ředitelem českobudějovického závodu Robert Bosch, kde se vyrábí systémy na redukci oxidu dusíku pro naftové motory, nádržové moduly a zpětné palivové vedení. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Víte, že jste ve společnosti stejnou dobu jako Milan Šlachta? Je to 22 let.
Ano. Když jsem do Budějovic přišel na stáž jako praktikant, on začínal také. Byli jsme v kontrolním oddělení a o několik let později jsme se potkali na stejném oddělení i v Německu. Jsme přátelé. Před třemi lety mi například volal, že je v Salcburku na lyžích. Takže jsem mu odepsal, že se sejdeme za půl hodiny. Taky jsem se divil, když tahle nabídka přišla. Říkal jsem si: Ale vždyť tady pracuje Milan.

Proč jste se vlastně přesunul do Českých Budějovice poté, co Milan Šlachta povýšil a stal se šéfem Bosche pro Česko a Slovensko?
Když jste ve firmě, jako je Bosch, dostáváte nabídky. Nabídli mi tohle místo a já ho přijal, protože to znělo zajímavě. Společnost v posledních letech hodně vzrostla z hlediska produktů i vývoje. Zároveň jsem měl k místu vztah a chtěl jsem vidět, jak se rozvinulo a změnilo. Cítil jsem se tu před dvaceti lety dobře.

Kai Frericks (50 let)

Narodil se v Brémách v Německu, kde později začal podnikat jako lodní makléř a dopravce.

Po působení ve firmě Siemens začal studovat obchodní administrativu a politiku v Norimberku.

V roce 1995 vstoupil do Robert Bosch Group jako obchodní praktikant.

Poté pracoval například jako šéf oddělení controllingu nebo projektový manažer ve Francii, Německu a Itálii.

V roce 2012 se stal obchodním ředitelem závodu v Salcburku a od začátku letošního roku je obchodním ředitelem v Českých Budějovicích.

Jeho manželka pochází z Itálie, společně mají syna, žijí v Salcburku.

Ve funkci jste od ledna, jaký byl váš první dojem?
Velmi dobrý. Je to jedno z míst, kde můžete vidět a cítit silnou motivaci a flexibilitu nejen v práci, ale také v myšlení lidí.

Měl jste už čas navštívit nějaká místa na jihu Čech?
Teď ne. Jak už jsem ale říkal, byl jsem tady kdysi na půl roku při školicím programu. Moc jsem si to užil. Rád bych vzal rodinu a během volných víkendů viděl, co se tady změnilo během posledních dvaceti let. Je to vlastně jedna z věcí, na kterou můžeme přilákat lidi třeba z Prahy. Hezké místo pro život, velké možnosti pro rekreaci, deset minut za městem je příroda. Všechno je tu navíc o něco levnější. Víc přírody a málo lidí jsou věci, které upřednostňuji, když skončím s prací. Je to něco jako malá dovolená.

Jak tedy trávíte volný čas?
Moje rodina je mým největším koníčkem. Pak mám rád in-line bruslení. V Budějovicích a okolí je spousta míst, kam se může člověk na bruslích vydat. Rád také lyžuji, hory máme přímo naproti domu v Salcburku.

A vyzkoušel jste už lyžování na Šumavě?
Zatím ne. Rád bych, protože to je kousek. Minulý měsíc jsem byl na Lipně. Hezké místo.

Byl jste obchodním ředitelem v Rakousku, nyní zastáváte stejnou pozici v Česku, jaký je v tom rozdíl?
Pozice tady je mnohem větší a trochu jiná. Jsem stále v čele podniku, ale závody v Salcburku a v Budějovicích jsou odlišné. Rozdíl je mimo jiné ve výrobě, která je zde zaměřená hlavně na automobilový průmysl. V Salcburku pracuje tisíc lidí, tady jsou více než čtyři tisíce. A kromě samotné práce je rozdíl i v prostředí. Salcburk je hodně konzervativní a tradiční město, tady člověk cítí pohyb a pokrok. Mladá generace je progresivní, zaměřuje se na sociální média, internet a technologie. Budějovice jsou víc svěží místo.

Ekonomické výsledky z loňského roku pro Bosch vypadají velmi příznivě. Je ještě prostor ke zlepšení?
Všechno se dá zlepšit. Šli jsme za nějakým cílem a teď je čas se stabilizovat. Musíme se ohlédnout zpět na odvedenou práci a uvědomit si, co by se dalo vylepšit. Na druhou stranu stále rosteme. Přichází průmysl nové generace, začíná změna myšlení a budou potřeba i noví lidé, což je v regionu poměrně problematická otázka. Tohle jsou věci, na které se musíme soustředit.

Je nějaký problém, na který byste se vy osobně chtěl zaměřit?
Byl jsem sem poslán s cílem pokračování současného růstu a jeho stabilizaci. Zároveň ale i s otevíráním dveří pro budoucnost. To znamená získávání správných lidí na správná místa pro další rozvoj. Jde o velkou otázku pro nadcházející roky.

Můžete zmínit investice, které Bosch v Budějovicích plánuje?
Pokračujeme ve vývoji nových produktů. Jde například o snižování oxidu dusíku, což je velkým tématem v oblasti čištění výfukových plynů. Důležité jsou také benzinové aplikace, kde se dějí změny. Rozvíjí se vývojové centrum a investice se zaměřily i na zaměstnance.

Kolik budete letos v Budějovicích investovat peněz?
V letošním roce plánujeme investice ve výši zhruba jedné miliardy korun, a to především do rozšíření výroby současných produktů a do nových generací produktů stávajících. Nové výrobky by se měly na trhu objevit v řádech několika let.

A co Průmysl 4.0?
Je součástí našeho budoucího rozvoje a pracujeme s tím. Investovali jsme do sběru dat, řízení produkce a 3D tisku.

Předpokládám, že to vše přinese potřebu nových zaměstnanců?
Rozhodně. Půjde i o technické profese, které nás v regionu trochu děsí. Nejsme ale jediní, kdo hledají. Spolupracujeme s univerzitami nejen na jihu Čech. Tady je jich totiž málo, což může být téma pro českou vládu, protože se v okolí průmysl velmi rozvíjí. Budeme potřebovat dalších 600 zaměstnanců v různých odvětvích.

Není v tom případě riskantní investovat na jihu Čech?
Nemyslím si. Lidé jsou tady extrémně motivovaní a myslím, že legislativa a politická stabilita jsou významné faktory. Mohu to srovnat třeba s Francií. Je to úchvatná země pro život, ale pro firmy je velmi těžké tam investovat. Rakouská vláda po válce a česká po strhnutí zdi si uvědomily, jak přilákat nové lidi a investice. České ekonomice se teď daří a projevuje se to i na jihu. České prostředí bude atraktivní pro investice i nadále.

Jaké předpokládáte v letošním roce výsledky?
V předchozích letech jsme zaznamenali velký skok, letos tak výrazný nebude. Obrat se blíží ke svému stropu. Mohli bychom dělat víc, ale k tomu potřebujeme více lidí.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Lídrovi to vyrazilo dech, Strakonická veřejnost získala polovinu hlasů

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Takovou převahu nikdo nečekal. Strakonická veřejnost vedená Břetislavem Hrdličkou získala v komunálních volbách 51,15...Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Extraligový lídr z Litvínova si půjčí budějovického brankáře Kváču

Českobudějovický gólman Petr Kváča

Hokejový Litvínov dá v extralize šanci talentovanému brankáři Petru Kváčovi, kterého získal na měsíční hostování z...

Další z rubriky

Podnikatel Faktor slaví úspěšnou premiéru. V Senátu nahradí Šestáka

Ladislav Faktor uspěl ve druhém kole senátních voleb na Českobudějovicku a...

Slibný náskok z prvního kola dokázal ve druhém udržet podnikatel a hudební skladatel Ladislav Faktor (nezávislý). V...

Krajští radní v komunálních volbách: Knot pohořel, Švec dominoval

Před Josefa Knota se v Písku dostali kolegové díky preferenčním hlasům.

Sedět v důležitém křesle, být pravidelně vidět v médiích a kandidovat na předních příčkách ještě nutně nemusí znamenat...

Muž se po rozchodu s partnerkou chtěl zbavit psa, hrozí mu vysoká pokuta

Pes (ilustrační foto)

Pokuta až půl milionu korun hrozí muži, který vyhodil z bytu na českobudějovickém sídlišti Vltava psa. Krátce po...

Najdete na iDNES.cz