Obchodní ředitel společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích Milan Šlachta.

Obchodní ředitel společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích Milan Šlachta. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bosch zvýší platy, změní ředitele a chystá nové vývojové centrum

  • 8
Čtyři tisícovky pracovníků budějovického závodu Robert Bosch si od Nového roku zajímavě polepší. Největší zaměstnavatel v Jihočeském kraji plošně zvýší mzdy o 4,5 procenta a navíc přidá další zajímavé bonusy. Lidé si za stejný objem práce vydělají až o osm procent víc.

Od 1. ledna dojde také k výrazné změně. Z vedení podniku odchází ředitel Milan Šlachta.

„Práci ve směnném provozu zatraktivníme tím, že zvýšíme příplatky na noční a víkendové směny, které už tak několikanásobně překračovaly výši příplatků předepsanou zákoníkem práce. Díky těmto změnám si tak zaměstnanci v dělnických profesích ve směnném provozu mohou vydělat od ledna až o dvojnásobek plošného navýšení. Průměrná mzda v dělnických profesích se tím přiblíží k 30 tisícům při započtení prémií a bonusů,“ řekla vedoucí oddělení lidských zdrojů Barbora Schelová.

Firma navíc pro příští rok navýšila příspěvek na penzijní připojištění, zavedla nový příspěvek zaměstnanci při narození dítěte a prémii ve výši měsíční mzdy při odchodu zaměstnance do důchodu.

„Vedení společně s odborovou organizací zohlednilo i zaměstnance, kteří ve firmě pracují více let. Pravidelně vyplácený bonus před Vánocemi a dovolenou se zvedl podle odpracovaných let u firmy až na 80 procent průměrné mzdy za pololetí,“ dodala Schelová.

Na stejné úrovni jako minulý rok zůstaly další prémie, například za hospodářský výsledek firmy, která může dosáhnout až šesti procent z roční mzdy pro každého.

Hranici čtyř tisíc lidí překonala firma 1. prosince

„Společným cílem vedení a odborů při vyjednávání bylo zohlednit náročnost směnného provozu u dělnických profesí, stejně jako individuální výkon a výsledky jednotlivých zaměstnanců bez ohledu na pracovní zařazení a oddělení. Nad rámec kolektivního vyjednávání tak vedení firmy vyčlenilo také prostředky pro individuální navyšování mezd,“ poukázala Schelová.

Budějovický závod stále roste a nabírá nové zaměstnance. Hranici čtyř tisíc lidí překonala firma 1. prosince. Letos Bosch v Budějovicích přijal celkem okolo 400 lidí: 250 v dělnických pozicích, 150 v ostatních.

Podobně jako ostatní podniky však pociťuje obtížnou situaci na trhu práce, letos především v dělnických profesích. Zatímco v minulých letech firma přijímala dělníky pouze přes agentury práce a těm, kteří se osvědčili, umožnila následně přestup do stavu, letos poprvé od roku 2009 nabízí také možnost přímého nástupu.

Nové vývojové centrum

Na vysokoškolské pozice nastoupilo přes 200 nových zaměstnanců, nejčastěji jako vývojoví inženýři, konstruktéři, inženýři kvality nebo technologové. Nábor plánuje firma i v příštím roce, hledat bude opět jak dělníky, tak vysokoškolsky vzdělané techniky. Záležet bude na množství zakázek.

Významnou změnou ve fabrice je odchod ředitele Milana Šlachty z vedení podniku. Ve funkci působil osm let. Nyní dostal nabídku stát se generálním manažerem skupiny Bosch pro Česko a Slovensko.

„Jsem v Boschi přes 22 let a naučil jsem se, že když přijde nějaká nabídka, je dobré ji vzít a nečekat zbytečně moc dlouho. Měl jsem možnost vést největší fabriku v Českých Budějovicích a teď mi nabídli reprezentovat Bosch v Česku a k tomu i na Slovensku. Po tom musíte skočit,“ řekl Šlachta. Jeho místo v čele podniku zaujme opět německý manažer.

Novým Šlachtovým úkolem bude reprezentace značky Bosch, bude také zajišťovat pro závody výrobu, vývoj a nové projekty.

„Není to jen o výrobě, ale o celkové reprezentaci skupiny Bosch - hledání nových příležitostí, řešení problémů. Na starosti nebudu mít jen automotive, ale i další divize Bosche: například zabezpečovací techniku, vrtačky, termotechniku, kuchyňské spotřebiče a další,“ dodal Šlachta.

S českobudějovickým závodem i tak bude nadále úzce spolupracovat a bude v jihočeské metropoli stále bydlet.

Do konce roku by navíc centrální vedení Bosche mělo rozhodnout o obří investici do českobudějovického závodu za více než dvě miliardy korun. Se státní podporou by měla vzniknout nová sedmipatrová budova s vývojovým centrem.

„Nezaměstnanost je sice nízká, ale tohle budou pozice vývojářů s velmi dobrým platem, který tu budou utrácet. To je pro Budějovice velmi zajímavá příležitost. Zpočátku třeba lidi nebudou mít potřebnou kvalifikaci, ale oni se to naučí během pár let. A pak to budou mít zkušenosti s velkým uplatněním,“ podotkl Šlachta.