Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Student na doma vyrobených lyžích řádí v prašanu v Alpách

  11:02aktualizováno  11:02
Pavel Božák má netradiční koníček. V domácí dílně v Trhových Svinech na Budějovicku si vyrábí lyže. Před pár dny si na nich užíval jízdu v prašanu v rakouském středisku Tauplitz.

Na lyže se poprvé postavil ve čtyřech letech. „Táta mě začal učit na Slovensku, ale moc si to nepamatuju,“ vypráví Pavel Božák z Trhových Svinů na Českobudějovicku, který studuje Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity a v únoru mu bude 24 let.

Lyžování ho stále baví, postupně opustil sjezdovky a užívá si jízdu ve volném terénu. A dokonce si začal vyrábět své vlastní lyže.

Jak vás napadlo, že si začnete sám vyrábět lyže?
Před pár lety jsem projížděl web a vybíral nové lyže. Narazil jsem na stránku nadšenců věnujících se výrobě vlastních lyží. Moc se mi to zalíbilo a hned jsem si o tom začal shánět informace. Dílnu a nářadí jsme doma měli, tudíž bylo možné se do toho po načerpání určitého know-how nějakým způsobem pustit.

Fotogalerie

Co je na výrobě nejsložitější a kde je vyrábíte?
Dělám je v Trhových Svinech v tátově domácí dílně. Výroba lyží je poměrně komplexní činnost. Nedá se říct, co je nejsložitější. Všechno musí být důkladně promyšlené a dotažené do konce. Člověk pracuje s takovými materiály, jako je karbon, flax, skelné vlákno a podobně. Vždy je třeba si říci, jaké lyže se budou vyrábět a pro koho. Podle toho se musí vymyslet tvar, narýsovat na počítači, vyrobit formy, šablony, rozmyslet si konstrukci, zhotovit jádro, připravit kompozitní materiály na výztuhu...

Zvládáte to sám?
Víceméně pracuji na lyžích sám, ale jsou stadia výroby, kdy na to manuálně sám nestačím, nebo spíše kdy je lepší mít další ruce k dobru. To mi pak pomáhá ten, koho zrovna přemluvím - kamarád, brácha, táta nebo přítelkyně, která mimochodem umí moc hezky roztírat epoxidovou pryskyřici. Zatím jsem vyrobil asi pětadvacet párů lyží.

Jak dlouho trvá vyrobit jeden pár?
Těžko říct. Člověk pořád přemýšlí, jak něco vylepšit, a to se vždycky protáhne. Ale platí, že když budu dělat více stejných párů, doba výroby jednoho se výrazně zkracuje. Použijí se stejné formy, šablony, materiálová skladba. Je-li však každý pár jiný, musí se pro něj vše vyrábět extra. Řekněme, že za nějaký týden je možné vyrobit jeden unikátní pár. V praxi mám rozdělaných více lyží najednou a práci rozděluji tak, aby to rychle odsýpalo.

Chtěl byste se tomu věnovat ve velkém?
Vyrábět lyže mě zatím baví, živit se tím do budoucna by bylo zajímavé. Nejzajímavější na tom ale je, že člověk vymýšlí nové věci a dělá každé lyže svým způsobem unikátní. Dělat lyže na zakázku by bylo super, otázkou je, jestli by byli lidé ochotní si za to zaplatit.

Kolik by takové lyže stály?
Oficiálně zatím nejsou na prodej. Pro zajímavost jsem ale zkoušel spočítat výrobní náklady na jeden pár lyží a vycházelo to na 17 až 20 tisíc korun. Započítal jsem do toho provoz menší dílny, nákup potřebných strojů, práci, návratnost investice na pět let, materiál a tak dále.

V čem jsou vaše lyže jiné než sériově dělané?
Každá lyže je unikát, je možné si zvolit svůj vlastní tvar, konstrukci a design. A ten pocit, když člověk poprvé nasadí na nohy lyže, které si sám vyrobil, a ony jedou skvěle, se dá těžko popsat.

Jezdíte freeridové závody. Předpokládám, že na vlastních lyžích? K závodům jsem si spíše jen přičichl. Poprvé jsem závodil před pár lety v rakouském Heiligenblutu. No, a bylo z toho druhé místo. Před třemi lety jsem jel na závody Jasná Adrenalin na Slovensku, v kvalifikaci jsem skončil pátý, finále se kvůli počasí bohužel nejelo. Předloni jsem jel na Jasnou znovu a v silnější konkurenci vybojoval třetí místo. Loni byl závod ještě silněji obsazen a nabídli mi divokou kartu, kterou jsem rád přijal. To jsem poprvé obul lyže z vlastní dílny na závod. Ale bohužel byl kvůli počasí zrušen.

Které terény máte nejraději?
Nejlepší je sjet si takový svah, který má dostačný sklon, je pokrytý čerstvě usedlým prašanem a nikdo přede mnou ho nestihl okusit.

Co vás k lyžování ve volném terénu přivedlo?
Lyžování mě vždycky bavilo, sjezdovka se pro mě stala jednoho dne už trochu fádní. Vydal jsem se tedy mimo.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Najdete na iDNES.cz