Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měla božský hlas i odvážné tetování. Ema Destinnová zemřela před 85 lety

  17:56aktualizováno  17:56
Pěvkyně s nádhernou barvou hlasu, světová nekonvenční celebrita i jedna z prvních známých žen, která se nechala tetovat. To vše byla Ema Destinnová, která zemřela 28. ledna 1930 v Českých Budějovicích. V závěru života nalezla svůj ráj na zámku ve Stráži nad Nežárkou.

Snímek je z návštěvní knihy pražského hotelu Palace, kam slavná pěvkyně napsala vzkaz. | foto: MAFRA

Dvořil se jí skladatel Puccini i tenorista Caruso, Evropa a Amerika jí ležely u nohou. Díky ní v New Yorku vůbec poprvé zazněla Smetanova Prodaná nevěsta.

Přitom hned na počátku kariéry Emu Destinnovou potupně odmítli v Národním divadle. Možná za to mohla i pověst uličnické dívky.

Budoucí Božská Ema, jak ji znají diváci stejnojmenného filmu, se narodila v Praze jako Emílie Pavlína Věnceslava Kittlová přesně o půlnoci mezi 26. a 27. únorem 1878. Byla v tom i symbolika. Půlnoc a její tajemno pěvkyni po celý život přitahovaly. Podle pamětí navíc pár hodin po narození projel před domem pohřební průvod.

Otec Emanuel Kittl vlastnil rudné doly v Milešově a byl známým pražským mecenášem a bohémem. Po něm zdědila Emílie nekonvenční a výstřední povahu. Matka Jindřiška zase měla „zlato v hrdle“ a krátce se proslavila i v pařížské opeře.

Od dětství měla Emílie umělecké sklony. Malovala, v osmi letech měla první houslový koncert, psala, ve třinácti začala docházet na hodiny zpěvu k profesorce Marii von Dreger Löwelové-Destinnové, podle níž si později zvolila pseudonym.

Zároveň však rodičům přidělávala starosti svými lumpárnami, o kterých se dochovaly i vzpomínky známých osobností. Například historik Josef Šusta ji vykreslil jako „uhrovité děvče cikánského vzezření“.

Emílie byla i jevištní talent, studovala herectví v dramatické škole při Národním divadle, svůj vztah k divadlu prokázala také v dramatických pokusech. „Měla několik kombinací talentu. Dokázala to v sobě vždy zpracovat a nasměřovat do jedné výslednice,“ líčil v pořadu České televize operní historik Jan Králík.

Několikrát ji odmítli, pak nastal průlom v Berlíně

Osudovým bodem byl pro zpěvačku rok 1897. Zkouška do angažmá Národního divadla skončila propadákem. Tehdejší ředitel dokonce dělal vše pro to, aby jí co nejvíc snížil sebevědomí. Následovalo odmítnutí v Drážďanech i Berlíně.

Emílie se však nevzdala a na vlastní pěst zkusila konkurz ve Dvorní opeře v Berlíně, kde vůbec nikoho neznala. Oslnila a získala angažmá na deset sezon. V červnu 1898 zazářila v Sedláku kavalírovi. Tehdy se zrodila sopránová superstar jménem Ema Destinnová. Následovalo účinkování v největších dílech a premiérách své doby. Ztvárnila postavy Carmen, Salome, Mignon, Madam Butterfly a mnoho dalších.

Její hlas měl barvu tmavého lesního medu, říká Řihout

„Současníky fascinovala svou nekonvenční osobností, tvrdohlavostí a zároveň hrdostí, ve které se nikdy neztrácelo češství. A co je v opeře nejdůležitější - okouzlovala hlasem, jenž byl technicky výborně vyškolený a měl nádhernou barvu, kterou bych přirovnal k tmavému lesnímu medu,“ přemýšlí František Řihout, dramaturg opery Jihočeského divadla.

Roku 1904 ji pozvalo divadlo Covent Garden v Londýně, aby zazpívala Neddu v Komediantech vedle Enrica Carusa.

„Caruso platil za prvního tenoristu současnosti a k němu bylo třeba volit důstojné partnery. Společné vystoupení mělo pro oba umělce velký význam: setkal se tu nejlepší tenor s jedním z nejkrásnějších sopránů své doby a toto spojení se o něco později stalo trvalým magnetem Londýna, New Yorku a jiných metropolí,“ popisuje Antonín Kazil, zakladatel Hudebních slavností Emy Destinnové v Českých Budějovicích.

Obrovským uznáním bylo vystoupení v německém Bayreuthu, kam ji osobně pozvala vdova po Richardu Wagnerovi Cosima. Tam mohli jen nejlepší umělci své doby a slovanské pěvce tam nezvali. Ema Destinnová byla výjimkou.

Německé přední scény ji katapultovaly v roce 1908 do Metropolitní opery v New Yorku. Tam vytvořila stálou dvojici s Carusem. Když spolu zpívali premiéru Děvčete ze zlatého Západu, nebraly prý ovace konce a padlo nejméně padesát opon. Ema byla v Americe na vrcholu slávy, patřila k vůbec nejznámějším ženám.

Obvinili ji ze špionáže, zabavili pas a zavřeli na zámečku

Během kariéry se její srdce vedle Carusa pokoušel uchvátit i Puccini, dirigent Arturo Toscanini, krátký milostný románek prožila také s klavírním virtuosem Arthurem Rubinsteinem, který o ní podal svědectví ve svých pamětech Moje mladá léta.

Mimo jiné se zmínil i o vytetovaném hadovi na noze, který mířil až k intimním partiím. Dodnes se Ema Destinnová objevuje na serverech o tetování jako symbol první české ženské osobnosti, která se nechala tetovat.

Pobyt v cizině a sláva Emu nevyvrátily z českých kořenů. Zahrnutá bohatstvím, přepychem a bezstarostností amerických kruhů však po vypuknutí první světové války zatoužila po návratu do vlasti a především po zámečku Stráž nad Nežárkou, který zakoupila v roce 1914.

Na hranicích však byla v roce 1916 zadržena a obviněna z údajné špionáže. Odebrali jí pas a donutili k domácímu vězení ve Stráži pod dohledem policie.

I když po válce začala znovu zpívat v Československu, Evropě i Americe, na předchozí úspěch už se jí nepodařilo navázat. Ráj svého srdce nalezla v posledních letech ve Stráži. Chodila na houby, na rybářské loďce plula po Nežárce, psala a věnovala se okultismu. Legendární jsou vzpomínky na její suvenýry z cest, jako byla rakvička s kostlivcem nebo oltář z lebek a hnátů.

V 45 letech se provdala za mladičkého nadporučíka letectva Josefa Halsbacha. I přes její snahu nebylo manželství šťastné a zůstala nakonec opuštěna. Zemřela 28. ledna 1930 na náhlou mozkovou příhodu v jedné českobudějovické soukromé ordinaci. Aby lékař neměl problémy, odvezl ji rychle do místní nemocnice.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Festival Jeden svět přinese na jih Čech snímky o Mečiarovi i uprchlících

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi.

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém. To je heslo letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů...

Lupič přepadl benzínku v Jindřichově Hradci, od soboty uniká policii

Lupič přepadával čerpací stanice v Praze 9 (12.7.2015).

Policie pátrá po muži, který v sobotu po půlnoci přepadl čerpací stanici Benzina v Jindřichově Hradci. Maskovaný lupič...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Najdete na iDNES.cz