Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tábor se dočkal bronzové Brány času. Místní do ní obtiskli ruce i nohy

  9:39aktualizováno  9:39
Město Tábor má nový symbol a atrakci. Na Křižíkově náměstí stojí od úterý nová plastika. Umělecké dílo Brána času se místním obyvatelům většinou zamlouvá. Obtiskli do něj i své dlaně a chodidla.

Na Křižíkovo náměstí v Táboře byla umístěna plastika s názvem Brána času od Alberta Králička. Její instalace je součástí rekonstrukce náměstí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Brána času symbolizuje předěl mezi Starým a Novým městem. Plastiku, na kterou obyvatelé netrpělivě čekali, přivezl v úterý sochař Albert Králiček. Křižíkovo náměstí v samotném srdci Tábora však stále ještě není dokončené a firma má zhruba měsíční skluz.

Fotogalerie

"Je to pěkné, hodí se to sem. Jen nevím, jestli parčík uprostřed tak rušné křižovatky je to pravé," hodnotila obyvatelka Tábora Věra Buštová, jedna z prvních, která plastiku viděla.

Čtvercová plastika s kruhem uprostřed váží 1 500 kilogramů. Odlili ji podle formy v umělecké slévárně v Krkonoších, která má s podobnými sochami a uměleckými díly zkušenosti. Vyrobila například i plastiku Tomáše Garrigua Masaryka, památník 2. odboje a další pražské skulptury.

"To byla ale jedna z našich nejsložitějších zakázek, protože se jednalo o velkou plochu, kterou tvoří sedmdesát dílů, jež se pak musely svařit tak, aby to vypadalo jako monolit," přiblížil spolumajitel a jednatel slévárny HVH Pavel Horák.

Králiček na díle pracoval pět let

Dílo bylo složité i proto, že sochař Albert Králiček vyrobil nejprve formu z polystyrenu, kterou pokryl hlínou. Tu pak přivezl do Tábora, kde do ní stovky lidí obtiskly své dlaně, a na cestu, která k plastice vede, zase své nohy.

"Museli jsme formu převážet sem a tam, dílo jsme museli dělat tak, aby v něm byly otisky prstů a rukou velmi patrné," doplnil Horák.

Plastika má tloušťku pět milimetrů a kruh uprostřed bude osvícený. "Celý monument má tři krát tři metry," dodal Králiček. Na díle pracoval od myšlenky až do současnosti pět let.

Pokuta pro firmu za měsíční zpoždění

Rekonstrukce Křižíkova náměstí v Táboře vyšla na 34 milionů korun. Za ty přibylo na jedné z nejrušnějších křižovatek ve městě nedaleko údolní nádrže Jordán několik semaforů a doprava je bezpečnější.

"Zcela by situaci tady vyřešil kruhový objezd, ale ten se sem nevejde. Já jsem se současnou podobou náměstí spokojený, doprava se mi zdá plynulejší než dříve a přehlednější," řekl další obyvatel města Jan Vincík.

Dělníci nyní dodělávají na křižovatce ještě dlažbu a samotný parčík. V něm jsou už připravené ozdobné mříže, které budou kolem vysazených stromů, a lavičky. Firma K-Building CB z Hluboké nad Vltavou má ale s pracemi měsíční zpoždění, a od radnice ji proto čeká pokuta podle smlouvy.

Kvůli tomu, že v zemi byly jinak uložené sítě, už žádala o prodloužení smlouvy o 22 dnů, ale marně. Radní to zamítli podle starosty Jiřího Fišera proto, že firma mohla nasadit na práci třeba více lidí a pak by neměla problém termín stihnout.

Radnice nyní vyčkává, kdy bude dílo zcela hotové, a podle počtu dnů vypočítá výši penále, které je stanoveno za každý den prodlení podle smlouvy. Jisté je, že to budou minimálně desetitisíce korun.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz