Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tábor se dočkal bronzové Brány času. Místní do ní obtiskli ruce i nohy

  9:39aktualizováno  9:39
Město Tábor má nový symbol a atrakci. Na Křižíkově náměstí stojí od úterý nová plastika. Umělecké dílo Brána času se místním obyvatelům většinou zamlouvá. Obtiskli do něj i své dlaně a chodidla.

Na Křižíkovo náměstí v Táboře byla umístěna plastika s názvem Brána času od Alberta Králička. Její instalace je součástí rekonstrukce náměstí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Brána času symbolizuje předěl mezi Starým a Novým městem. Plastiku, na kterou obyvatelé netrpělivě čekali, přivezl v úterý sochař Albert Králiček. Křižíkovo náměstí v samotném srdci Tábora však stále ještě není dokončené a firma má zhruba měsíční skluz.

Fotogalerie

"Je to pěkné, hodí se to sem. Jen nevím, jestli parčík uprostřed tak rušné křižovatky je to pravé," hodnotila obyvatelka Tábora Věra Buštová, jedna z prvních, která plastiku viděla.

Čtvercová plastika s kruhem uprostřed váží 1 500 kilogramů. Odlili ji podle formy v umělecké slévárně v Krkonoších, která má s podobnými sochami a uměleckými díly zkušenosti. Vyrobila například i plastiku Tomáše Garrigua Masaryka, památník 2. odboje a další pražské skulptury.

"To byla ale jedna z našich nejsložitějších zakázek, protože se jednalo o velkou plochu, kterou tvoří sedmdesát dílů, jež se pak musely svařit tak, aby to vypadalo jako monolit," přiblížil spolumajitel a jednatel slévárny HVH Pavel Horák.

Králiček na díle pracoval pět let

Dílo bylo složité i proto, že sochař Albert Králiček vyrobil nejprve formu z polystyrenu, kterou pokryl hlínou. Tu pak přivezl do Tábora, kde do ní stovky lidí obtiskly své dlaně, a na cestu, která k plastice vede, zase své nohy.

"Museli jsme formu převážet sem a tam, dílo jsme museli dělat tak, aby v něm byly otisky prstů a rukou velmi patrné," doplnil Horák.

Plastika má tloušťku pět milimetrů a kruh uprostřed bude osvícený. "Celý monument má tři krát tři metry," dodal Králiček. Na díle pracoval od myšlenky až do současnosti pět let.

Pokuta pro firmu za měsíční zpoždění

Rekonstrukce Křižíkova náměstí v Táboře vyšla na 34 milionů korun. Za ty přibylo na jedné z nejrušnějších křižovatek ve městě nedaleko údolní nádrže Jordán několik semaforů a doprava je bezpečnější.

"Zcela by situaci tady vyřešil kruhový objezd, ale ten se sem nevejde. Já jsem se současnou podobou náměstí spokojený, doprava se mi zdá plynulejší než dříve a přehlednější," řekl další obyvatel města Jan Vincík.

Dělníci nyní dodělávají na křižovatce ještě dlažbu a samotný parčík. V něm jsou už připravené ozdobné mříže, které budou kolem vysazených stromů, a lavičky. Firma K-Building CB z Hluboké nad Vltavou má ale s pracemi měsíční zpoždění, a od radnice ji proto čeká pokuta podle smlouvy.

Kvůli tomu, že v zemi byly jinak uložené sítě, už žádala o prodloužení smlouvy o 22 dnů, ale marně. Radní to zamítli podle starosty Jiřího Fišera proto, že firma mohla nasadit na práci třeba více lidí a pak by neměla problém termín stihnout.

Radnice nyní vyčkává, kdy bude dílo zcela hotové, a podle počtu dnů vypočítá výši penále, které je stanoveno za každý den prodlení podle smlouvy. Jisté je, že to budou minimálně desetitisíce korun.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Trasa obchvatu Srubce vznikala devět let. Nyní má razítko od kraje

Srubcem prochází hlavní silnice z Českých Budějovic na Trhové Sviny. Obchvat...

Obchvat Srubce u Českých Budějovic má po devíti letech tápání konečně blízko k realitě. Odbor životního prostředí kraje...

Příběh duševně nemocné tety inspiroval Petra Zusku k novému baletu

Jihočeské divadlo uvádí premiéru baletu Klíče odnikud. Autorem je světoznámý...

Petr Zuska vytvořil pro českobudějovický baletní soubor autorskou choreografii s názvem Klíče odnikud. Světoznámý...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz