Českobudějovický brankář Pavel Kantor.

Českobudějovický brankář Pavel Kantor. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Diváci na hokej nechodí, i když českobudějovičtí hokejisté válí

• 4
V úterý nastoupí v extralize České Budějovice na ledě v Litvínově. Soutěž znovu chvátá. Minulé dva zápasy v Budvar aréně byly dobrou nabídkou. Slavia je v horní polovině tabulky a Vítkovice naposledy v Českých Budějovicích vyhrály. Teď jsou jedním ze sousedů Mountfieldu ve vyrovnané spodní polovině.

Přesto na zápasy přišlo málo lidí. 4 211 diváků na Slavii a 4 052 na Vítkovice. Když za Mountfield začali hrát hráči z NHL, čekalo se, že divák bude reagovat. Vyprodáno bylo jen na Kladno s Jágrem.

I když minulé dva výkony Jihočechů byly slušné, v obou zápasech měli navrch. Se Slavií platilo, že kdo dá vedoucí gól, bude na kopci.

Proti Vítkovicím předvedli domácí další nevídaný úvod. Podobně jako proti Zlínu vedli záhy 3:0. Tentokrát za necelých osm minut.

Vše řídila Kohnova řada, všichni tři útočníci formace dali po gólu. "Po dvou porážkách to bylo těžké," konstatoval Aleš Kotalík, který odehrál zápas s Vítkovicemi na pět kanadských bodů. Jeden gól dal a na čtyři nahrával.

Připomněl předchozí ztrátu 3:6 doma se Zlínem a 0:8 v Karlových Varech. "Řekli jsme si, co chceme hrát. Co na ledě musíme dodržovat, abychom měli úspěch." Byly z toho pěkné akce často s ťukesem. Hráči Mountfieldu ukázali, že mají dost hokejových nápadů.

"Musíme tak hrát pořád. Když to děláme, tam jsme úspěšní," řekl dále Kotalík. "Málokdo s námi může hrát. Jakmile polevíme, hned z toho inkasujeme." Ještě že se neopakoval zápas se Zlínem, kdy Mountfield vedl 3:0.

Ale bylo to tak tak. Když tým polevil, Vítkovice ještě v první části snížily na 3:2. "Doufám, že nás výsledky posunou dál," dodal Kotalík.

Tabulka je pro Jihočechy dost nepříjemně rozdělená na dvě poloviny. Prvních sedm má více klidu. Sedmou Slavii od osmých Pardubic a devátého Mountfieldu dělí sedm bodů. Kluby však nemají odehráno stejně.

Druhá polovina tabulky bude brzy hrát s větším náporem na psychiku. Kdo zůstane dole, ten půjde do baráže. To je novinka, která kluby ze spodku požene a zároveň bude trápit hlavy hráčů.

Čtyři góly z devíti dal Václav Prospal. Ukazuje, jak zakončit. Když má u branky puk a chviličku, je často hotovo. Proti Slavii mu na dva góly stačila dvě střídání v rozpětí dvou minut. S Vítkovicemi vstřelil dvě branky za čtyři minuty. Ví, že musí mít i štěstí.

"Hráč často potřebuje, aby se puk dobře odrazil," připomněl Prospal. "Být na správném místě. To se mi teď dařilo. Důležité je, že góly vedou k bodům."