Hlavní města pervitinu. Napříč Evropou vedou České Budějovice a Praha

  9:17aktualizováno  9:17
Česká republika ročně vyprodukuje až šest tun pervitinu. Do největšího projektu na sledování drog v Evropě dodali aktuální údaje i vědci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Odborníci nasbírali čísla ze 42 evropských měst z 21 zemí. Data získali tak, že analyzovali odpadní vody.

Ilustrační foto. | foto: Policie ČR

Konzumaci pervitinu, ale i extáze a marihuany měřili evropští vědci od Sarajeva přes Bern, Paříž a Londýn až po Bratislavu.

Část měst je zcela čistá, u dalších se krčí jen nízké schůdky. České Budějovice a Prahu však v grafu nepřehlédnete. Jejich komíny by mohly v nadsázce použít energetici jako další chladicí věže Temelína.

"Česká republika se na základě výsledků studie z roku 2013 bohužel zařadila mezi země s nejvyšší konzumací pervitinu v Evropě," uvedl Roman Grabic z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity v Budějovicích.

Vodňanští vědci se podílejí na novém způsobu monitorování konzumace drog v Evropě. V rámci projektu koordinovaného evropskou sítí vědeckých laboratoří Score byly analyzovány odpadní vody ve 42 evropských městech právě kvůli zjištění návyků jejich obyvatel závislých na drogách.

Je to první a nejrozsáhlejší aplikace analýzy odpadních vod zahrnující většinu evropských států. Vědci v rámci studie v evropských sídlech vždy v průběhu jednoho týdne v dubnu 2012 a v březnu 2013 analyzovali denní vzorky odpadních vod odebrané v přítocích monitorovaných čistíren odpadních vod.

Výsledky těchto analýz poskytují přehled o toku drog ve městech zapojených do studie a odhalují regionální rozdíly v užívání drog. "Například stopy kokainu byly vyšší v západních a některých jižních městech Evropské unie, ale nižší v severních a východních oblastech," upřesnil Grabic.

Konzumace amfetaminu, (tedy stimulujících látek, jež jsou součástí drog jako speed nebo extáze) která je relativně rovnoměrně rozložena, vykázala nejvyšší hodnoty na severu a severozápadě Evropy.

Konzumace pervitinu, která je ve většině evropských zemí obecně nízká a tradičně soustředěná v České republice a na Slovensku, se ale nyní začíná objevovat také ve východní části Německa a v severní Evropě.

Z vyhodnocení týdenního profilu užívání drog je patrné, že hladiny kokainu a extáze prudce vzrostly ve většině měst o víkendu, zatímco užívání pervitinu a konopí je více rovnoměrně rozložené během celého týdne. "Přitom u Prahy i Českých Budějovic je statisticky výrazný nárůst," sdělil Grabic. To ale podle něho nemusí automaticky znamenat vyšší počet spotřebitelů drogy, ale může souviset s větší produkcí pervitinu.

Šest tun pervitinu ročně

Česká republika ročně vyprodukuje až šest tun pervitinu. Při průměrné ceně tisíc korun za gram tak černý trh s touto drogou dosahuje objemu šesti miliard korun. Uvádí to Evropská zpráva o drogách pro letošní rok, z níž v úterý citoval Úřad vlády. Většina vyrobené drogy směřuje do Německa.

Krajský protidrogový koordinátor Marek Nerud potvrdil, že v posledních pěti letech rostou varny na jihu Čech nebývalým tempem a přidaly se k tomu i velké výrobny Vietnamců.

"Počet problémových uživatelů pervitinu je v Budějovicích okolo pěti stovek, těch skutečných však může být klidně desetkrát tolik," odhaduje.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Slinivku i žlučník léčí strakonická nemocnice v novém centru za 25 milionů

Strakonická nemocnice otevřela nové gastroenterologické oddělení.

Gastroenterologie ve strakonické nemocnici v čele s primářem interny Ivo Horným patří spektrem svých výkonů dlouhodobě...

Slevy na jízdném v MHD stojí České Budějovice 20 milionů ročně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Vyšší náklady na provoz dopravního podniku v Českých Budějovicích mohou zpomalit růst platů zaměstnanců. Město dá firmě...

Zastupitelé Budějovic schválili peníze na školky i větší počet strážníků

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo.

Radnice krajského města počítá na příští rok se schodkovým rozpočtem. Dvě stě milionů korun má na největší investici,...

Najdete na iDNES.cz