Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní města pervitinu. Napříč Evropou vedou České Budějovice a Praha

  9:17aktualizováno  9:17
Česká republika ročně vyprodukuje až šest tun pervitinu. Do největšího projektu na sledování drog v Evropě dodali aktuální údaje i vědci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Odborníci nasbírali čísla ze 42 evropských měst z 21 zemí. Data získali tak, že analyzovali odpadní vody.

Ilustrační foto. | foto: Policie ČR

Konzumaci pervitinu, ale i extáze a marihuany měřili evropští vědci od Sarajeva přes Bern, Paříž a Londýn až po Bratislavu.

Část měst je zcela čistá, u dalších se krčí jen nízké schůdky. České Budějovice a Prahu však v grafu nepřehlédnete. Jejich komíny by mohly v nadsázce použít energetici jako další chladicí věže Temelína.

"Česká republika se na základě výsledků studie z roku 2013 bohužel zařadila mezi země s nejvyšší konzumací pervitinu v Evropě," uvedl Roman Grabic z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity v Budějovicích.

Vodňanští vědci se podílejí na novém způsobu monitorování konzumace drog v Evropě. V rámci projektu koordinovaného evropskou sítí vědeckých laboratoří Score byly analyzovány odpadní vody ve 42 evropských městech právě kvůli zjištění návyků jejich obyvatel závislých na drogách.

Je to první a nejrozsáhlejší aplikace analýzy odpadních vod zahrnující většinu evropských států. Vědci v rámci studie v evropských sídlech vždy v průběhu jednoho týdne v dubnu 2012 a v březnu 2013 analyzovali denní vzorky odpadních vod odebrané v přítocích monitorovaných čistíren odpadních vod.

Výsledky těchto analýz poskytují přehled o toku drog ve městech zapojených do studie a odhalují regionální rozdíly v užívání drog. "Například stopy kokainu byly vyšší v západních a některých jižních městech Evropské unie, ale nižší v severních a východních oblastech," upřesnil Grabic.

Konzumace amfetaminu, (tedy stimulujících látek, jež jsou součástí drog jako speed nebo extáze) která je relativně rovnoměrně rozložena, vykázala nejvyšší hodnoty na severu a severozápadě Evropy.

Konzumace pervitinu, která je ve většině evropských zemí obecně nízká a tradičně soustředěná v České republice a na Slovensku, se ale nyní začíná objevovat také ve východní části Německa a v severní Evropě.

Z vyhodnocení týdenního profilu užívání drog je patrné, že hladiny kokainu a extáze prudce vzrostly ve většině měst o víkendu, zatímco užívání pervitinu a konopí je více rovnoměrně rozložené během celého týdne. "Přitom u Prahy i Českých Budějovic je statisticky výrazný nárůst," sdělil Grabic. To ale podle něho nemusí automaticky znamenat vyšší počet spotřebitelů drogy, ale může souviset s větší produkcí pervitinu.

Šest tun pervitinu ročně

Česká republika ročně vyprodukuje až šest tun pervitinu. Při průměrné ceně tisíc korun za gram tak černý trh s touto drogou dosahuje objemu šesti miliard korun. Uvádí to Evropská zpráva o drogách pro letošní rok, z níž v úterý citoval Úřad vlády. Většina vyrobené drogy směřuje do Německa.

Krajský protidrogový koordinátor Marek Nerud potvrdil, že v posledních pěti letech rostou varny na jihu Čech nebývalým tempem a přidaly se k tomu i velké výrobny Vietnamců.

"Počet problémových uživatelů pervitinu je v Budějovicích okolo pěti stovek, těch skutečných však může být klidně desetkrát tolik," odhaduje.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

O hale se s námi radnice měla bavit dřív, říká šéfka moderních gymnastek

Ivana Pokorná je dlouholetou předsedkyní SK MG Máj.

Pod petici proti bourání sportovní haly v Českých Budějovicích se podepsalo už přes pět tisíc lidí. Její autoři vyzvali...

U Vodňan se srazily kamion a dvě auta, tah na Strakonice byl neprůjezdný

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz