Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní města pervitinu. Napříč Evropou vedou České Budějovice a Praha

  9:17aktualizováno  9:17
Česká republika ročně vyprodukuje až šest tun pervitinu. Do největšího projektu na sledování drog v Evropě dodali aktuální údaje i vědci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Odborníci nasbírali čísla ze 42 evropských měst z 21 zemí. Data získali tak, že analyzovali odpadní vody.

Ilustrační foto. | foto: Policie ČR

Konzumaci pervitinu, ale i extáze a marihuany měřili evropští vědci od Sarajeva přes Bern, Paříž a Londýn až po Bratislavu.

Část měst je zcela čistá, u dalších se krčí jen nízké schůdky. České Budějovice a Prahu však v grafu nepřehlédnete. Jejich komíny by mohly v nadsázce použít energetici jako další chladicí věže Temelína.

"Česká republika se na základě výsledků studie z roku 2013 bohužel zařadila mezi země s nejvyšší konzumací pervitinu v Evropě," uvedl Roman Grabic z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity v Budějovicích.

Vodňanští vědci se podílejí na novém způsobu monitorování konzumace drog v Evropě. V rámci projektu koordinovaného evropskou sítí vědeckých laboratoří Score byly analyzovány odpadní vody ve 42 evropských městech právě kvůli zjištění návyků jejich obyvatel závislých na drogách.

Je to první a nejrozsáhlejší aplikace analýzy odpadních vod zahrnující většinu evropských států. Vědci v rámci studie v evropských sídlech vždy v průběhu jednoho týdne v dubnu 2012 a v březnu 2013 analyzovali denní vzorky odpadních vod odebrané v přítocích monitorovaných čistíren odpadních vod.

Výsledky těchto analýz poskytují přehled o toku drog ve městech zapojených do studie a odhalují regionální rozdíly v užívání drog. "Například stopy kokainu byly vyšší v západních a některých jižních městech Evropské unie, ale nižší v severních a východních oblastech," upřesnil Grabic.

Konzumace amfetaminu, (tedy stimulujících látek, jež jsou součástí drog jako speed nebo extáze) která je relativně rovnoměrně rozložena, vykázala nejvyšší hodnoty na severu a severozápadě Evropy.

Konzumace pervitinu, která je ve většině evropských zemí obecně nízká a tradičně soustředěná v České republice a na Slovensku, se ale nyní začíná objevovat také ve východní části Německa a v severní Evropě.

Z vyhodnocení týdenního profilu užívání drog je patrné, že hladiny kokainu a extáze prudce vzrostly ve většině měst o víkendu, zatímco užívání pervitinu a konopí je více rovnoměrně rozložené během celého týdne. "Přitom u Prahy i Českých Budějovic je statisticky výrazný nárůst," sdělil Grabic. To ale podle něho nemusí automaticky znamenat vyšší počet spotřebitelů drogy, ale může souviset s větší produkcí pervitinu.

Šest tun pervitinu ročně

Česká republika ročně vyprodukuje až šest tun pervitinu. Při průměrné ceně tisíc korun za gram tak černý trh s touto drogou dosahuje objemu šesti miliard korun. Uvádí to Evropská zpráva o drogách pro letošní rok, z níž v úterý citoval Úřad vlády. Většina vyrobené drogy směřuje do Německa.

Krajský protidrogový koordinátor Marek Nerud potvrdil, že v posledních pěti letech rostou varny na jihu Čech nebývalým tempem a přidaly se k tomu i velké výrobny Vietnamců.

"Počet problémových uživatelů pervitinu je v Budějovicích okolo pěti stovek, těch skutečných však může být klidně desetkrát tolik," odhaduje.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Byl to socialistický klump, říká sběratel o Škodě 1201. Přesto ji koupil

Účastníci mezinárodní veteránská rallye South Bohemia Classic zavítali do...

Příznivci historických vozidel si mohli o víkendu na jihu Čech dosyta užít nablýskaných strojů, s nimiž přijeli jejich...

Další z rubriky

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Při požáru chatky našli hasiči mrtvé dítě, jeden muž je popálený

V zahrádkářské kolonii v katastru obce Semice na Písecku shořela chata. Hasiči...

V Semicích na Písecku hořela brzy ráno chatka, v níž byli tři lidé. Hasiči v objektu objevili mrtvého chlapce. Jeden...

Najdete na iDNES.cz