Inteligentní popelnice samy popelářům oznámí, že jsou plné a potřebují vysypat

Inteligentní popelnice samy popelářům oznámí, že jsou plné a potřebují vysypat | foto: Bigbellysolar.com

Jsme plné, ohlásí koše a přivolají popeláře. Budějovice plánují novinku

  • 2
Přetékající kontejnery na tříděný odpad a kolem nich černé skládky. To je častý obrázek v ulicích Českých Budějovic. Na radnici připravují hned několik změn, které mají město vyčistit.

Na první pohled takřka neviditelný kontejner na odpad nebo inteligentní koš s lisem, který si umí přivolat službu, když je plný.

V Budějovicích připravují přelomové novinky, které mají pomoci v čistotě ulic. V jiných městech už je to běžná věc, v krajském městě by se mohli obyvatelé  dočkat v příštím roce.

Na Piaristickém náměstí a v Široké ulici u Biskupského gymnázia město připravuje vybudování podzemních kontejnerů na tříděný odpad. Vytipovaná místa potvrdil Ivo Moravec, zastupitel a bývalý náměstek primátora.

Na povrchu malý koš, nádoba v podzemí

„Chceme, aby lidé více třídili i v centru. Klasické kontejnery jsou však nevzhledné, proto návrh na podzemní. Ty na povrchu připomínají jen klasické malé koše,“ upřesnil Moravec.

Hodí se do památkových zón a také na místa s vysokou koncentrací obyvatel, jako jsou sídliště. „Sběrná nádoba je pod zemí, nad povrchem je pouze otvor pro vhoz,“ upřesnila Šárka Nováková, mluvčí společnosti Ekokom, která se zabývá recyklací a sběrem odpadu.

Druhou zajímavou novinkou mají být chytré koše. „Zatím jsou ve stadiu úvah, je to poměrně nákladná věc. Koš má v sobě lisovací zařízení, což je výhodné třeba u plastů. Svozová firma pak neodváží z velké části jen vzduch. Navíc si zařízení díky fotovoltaickým článkům vyrábí energii a přes software a webový program odesílá informace o tom, jak je plný. Pak jde lépe plánovat vyvážení,“ vysvětlil Ivo Moravec.

Chytré koše fungují třeba v Karlových Varech, kde se osvědčily při nedávném filmovém festivalu. „Pořídili jsme osm zařízení, která obsahují vždy nádobu na komunální odpad, plasty a papír. Nebyla to sice levná věc, ale očekáváme, že se nám investice vrátí nižším počtem svozů a také větší čistotou, protože koše nemůže nikdo prohrabávat,“ konstatovala Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu. Dodala, že město chystá nákup dalších.

Pořízení jednoho takového zařízení, kterému se říká BigBelly, stojí přibližně 90 tisíc korun. O jejich nákupu by mělo rozhodovat až nové vedení Budějovic, které bude snad zvolené na zářijovém jednání zastupitelstva.

Kontejnery na papír a plast vyváží A. S. A. jednou týdně

Problémy s odpadem však nejsou jen v centru. „V pondělí jdete s vytříděným papírem ke kontejneru, je plný. Vrátíte se v úterý, stále plný a stejné je to i ve středu,“ říká Tereza Nováčková ze Suchého Vrbného.

Obyvatelé Budějovic, na Pražském předměstí, sídlišti Máj či zmíněném Vrbném se často potýkají s přeplněnými koši na tříděný odpad. Lidé pak kolem začnou dělat skládky a uloží vedle klidně i koberec nebo nábytek.

Z takových lokalit se pak stávají malá místa hrůzy. Město stojí svoz a likvidace těchto skládek ročně jeden až jeden a půl milionu. Někteří proto volají po častějších svozech odpadu nebo větším množství kontejnerů.

„Zmíněný problém jsme zaznamenali. Ne vždy je to dáno pouze tím, že by byl kontejner plný. Například doporučujeme PET lahve sešlapat a papírové krabice rozebrat. Díky tomu je možné vložit až několikanásobně více tříděného odpadu,“ reagovala Šárka Měřičková, mluvčí společnosti A. S. A., která se v Budějovicích stará o odpad.

Mnozí podle ní vyhazují objemné krabice, které pak nádobu rychle zaplní, přitom je reálně poloprázdná. „Problém je, že někdo přijede s velkou károu a den po vyvezení celý kontejner ucpe velkými kartony, nebo dá odpad vedle. Stejně pak postupují i další lidé, když to vidí. S takovými věcmi je však třeba jet do sběrného dvora. Myslím, že mají velmi slušnou otevírací dobu, třeba i o víkendu, tak by to nemusel být takový problém,“ domnívá se Moravec.

Kontejnery na papír a plast vyváží A. S. A. jednou týdně. V problematických lokalitách častěji. Odpad končí na lince v nedalekém Lišově, kde ho ještě dotřiďují. Sklo zamíří na střepiště v Budějovicích.

Od září má začít fungovat shromaždiště odpadů ve Čtyřech Dvorech, konkrétně v areálu bývalých kasáren. Další sběrné dvory chce město dlouhodobě zřídit ve čtvrtích Mladé a Rožnov.


Témata: Jihočeský kraj