Centrum a okolí Českých Budějovic pohledem z Černé věže.

Centrum a okolí Českých Budějovic pohledem z Černé věže. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Z průmyslové může být obytná zóna. Budějovice chtějí změnit územní plán

  • 0
Do začátku letních prázdnin má být jasno, zda se České Budějovice pustí do zásadní změny územního plánu. Mohl by třeba proměnit průmyslovou zónu v Novém Vrátě na místo pro bydlení.

Už dlouhých 15 let platí v Českých Budějovicích současný územní plán. Je proto jasné, že potřebuje řádně oprášit a aktualizovat. A zřejmě na to brzy dojde.

Pro přibližně 94 tisíc obyvatel krajského města je to zásadní informace. Dostanou totiž možnost zasáhnout do dalšího rozvoje Budějovic. Třeba se pokusit napadnout některé zakreslené kontroverzní dopravní stavby nebo podpořit jiné využití volných ploch.

Na případnou velkou změnu územního plánu upozornil náměstek primátora František Konečný. „Už jsem o tom hovořil s odborníky. Doporučují spíše změnit ten současný, než tvořit úplně nový,“ zmínil náměstek. Přeje si, aby o záměru rozhodlo zastupitelstvo ještě před začátkem letních prázdnin, pravděpodobně tedy na jednání 29. června.

Řekl to v pondělí v sále českobudějovického hotelu Clarion, kde bylo právě veřejné projednání úprav územního plánu. Ovšem pouze takové, aby byl v souladu s platnými právními předpisy. Také proto s připomínkami dorazilo jen několik desítek lidí.

Proces může trvat dva roky

Ti často upozorňovali na věci, které bude možné zohlednit právě až velkou změnou. Po schválení záměru by se na ní mohlo začít naplno pracovat v září, nebo říjnu. Celý proces by pak podle Konečného trval zhruba dva roky. „Pokud by to byl nový územní plán, dostali bychom se se schválením až do dalšího volebního období,“ konstatoval.

Cílem je především vyhledat plochy, kde bude možná bytová výstavba. Jedna z účastnic jednání Eva Semančíková například upozornila, že by mohla být v lokalitě mezi Novým Vrátem a Suchým Vrbným na východě města.

„Jistě by to bylo vhodnější než uvažovaná průmyslová zóna,“ zdůraznila Semančíková ze spolku T. G. M. novevrato.cz.

V územním plánu je dnes toto místo označeno fialovou barvou. „Je to záměrné. Chtěli jsme, aby byly podobné plochy v mapě výrazně vidět a v případě změny si jich všimla veřejnost a různé iniciativy a jejich zástupci podali námitky,“ vysvětlil architekt Petr Hrůša z Ateliéru Brno, který pro České Budějovice vytvářel územní plán.

Projde most v ulici U Trojice?

Šance na změnu u Vráta je podle Konečného o to větší, že už se nově nepočítá, že místem povede dálniční přivaděč. Úprav v územním plánu však může být a pravděpodobně bude celá řada.

„Byl bych rád, kdyby se podařilo najít další vhodné plochy pro bydlení,“ řekl Konečný. V současné době je možné stavět například v areálu bývalých čtyřdvorských kasáren.

Najít podobná místa však bude složité. „Je nutné si uvědomit, že Budějovice mají velmi hustou zástavbu. Na hektar to dělá 17 lidí. Ve srovnatelných městech, Liberci, Hradci Králové či Olomouci, je to zhruba devět obyvatel. Více má jen Praha, méně má třeba i Ostrava,“ upozornil Luboš Lacina, vedoucí magistrátního odboru územního plánování.

Tento odbor i útvar hlavního architekta se už na případnou změnu územního plánu připravují.

Lidé budou pravděpodobně usilovat i o úpravy, které znemožní třeba dopravní stavby, například mostu přes Vltavu z ulice U Trojice.