Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

V Budějovicích má být hazard tabu, černým hernám se ale stále daří

  • 6
Nulová tolerance hazardu v krajském městě příliš nefunguje. Česká komora loterního průmyslu odhalila v ulicích celou řadu nelegálních provozoven s automaty a terminály. MF DNES si ověřila, že hrát se dá i v historickém centru Budějovic.

Po kapsách mám několik stovek korun, které bych chtěl rozmnožit na tisícovky, a nebo o ně také za pár minut přijdu. V Českých Budějovicích by teoreticky neměla být šance, že najdu hernu. Už šestým rokem platí na území celého krajského města zákaz hazardu.

Jenže realita je taková, že omezení vedlo k tomu, že jsou ulice plné nelegálních provozoven. Stačí chvilka a už můžu k automatu v Kněžské ulici. Hned po mně tam přichází žena s malým dítětem a vůbec ji nepohoršuje, že vede svého potomka k výhernímu terminálu.

Legálně mají být na území celých Budějovic jen čtyři podobná zařízení. „Podle informativního přehledu ministerstva financí jsou zde povolena ještě čtyři, tři videoloterijní terminály a jedna sázková hra v kasinu. Jejich povolení uplyne nejpozději do 31. prosince 2018,“ upřesnil náměstek primátora Petr Holický.

Nedávná akce České komory loterního průmyslu (ČKLP) odhalila něco zcela odlišného. MF DNES má k dispozici některé výstupy. Stačila jednodenní namátková kontrola.

„Zákaz hazardu platí v Českých Budějovicích od konce roku 2011. Předloni jsme byli svědky, když policie ve městě zabavila zhruba dvě stovky nelegálních přístrojů. Teď jsme udělali se strážníky opravdu jen namátkovou prohlídku města a našli jsme deset černých provozoven,“ potvrdil prezident ČKLP Stanislav Brunclík.

Už před rokem zástupci komory provedli ve spolupráci s městskou policií stejnou akci a výsledky se od sebe příliš neliší. To znamená, že se nelegálnímu hraní stále daří.

„Asi jediný podstatný rozdíl vidím v tom, že mnoho podezřelých podniků, o kterých víme z loňska, byly letos v době kontroly uzamčeny, ale opuštěně tedy nevypadaly. Ale nepřekvapilo mě to. Nijak jsme se s tou akcí netajili a dalo se to čekat,“ pokračoval Brunclík.

Černé herny jsou u míst, kde se pohybují děti

Velkým problémem je, že nelegální provozovny lákají stále více také mladistvé. „Při srovnání dat z roku 2016, kdy byl poprvé monitoring černých heren v Českých Budějovicích proveden, s daty z roku 2017 zjistíme, že stoupl počet řešených případů dětí a mládeže v lokalitách, kde jsou herny k dispozici, téměř na dvojnásobný počet,“ konstatovala zastupitelka a bývalá budějovická radní pro sociální věci Lucie Kozlová.

Podle jejích slov z uvedených adres černých heren vyplývá, že je jejich majitelé soustřeďují na místa, kde je značný pohyb dětí a mladistvých. Nulová tolerance hazardu tak podle ní v tomto ohledu nezafungovala.

Zatím poslední obří zátah na kvízomaty v Budějovicích před dvěma lety znamenal, že z desítek provozoven zmizelo zhruba 200 zařízení. Nelegální hraní tehdy dostalo ránu, ze které se však majitelé heren zjevně oklepali a pořídili si nové přístroje.

Na rozdíl od minulosti však z tohoto byznysu radnice nemá přísun peněz do městské kasy. Příjem Budějovic z hazardu za poslední dva roky povoleného provozu činil v roce 2011 přes 30,2 milionu a v roce 2012 více než 40,6 milionu korun.

„V okamžiku zákazu hazardních her ke konci roku 2011 bylo na území města povoleno celkem 286 výherních hracích přístrojů a 748 videoloterijních terminálů,“ doplnil náměstek Holický.

Postoj města a rozhodnutí hazard vytlačit považuje za správné. Prosadilo ho ještě bývalé vedení v čele s tehdejším primátorem Jurajem Thomou. „Jako zastupitelé jsme udělali, co jsme mohli, aby se podobné aktivity neprovozovaly. Myslím, že to bylo správné rozhodnutí. To, že se dnes hraje načerno, už je věc policie,“ reagoval před časem Thoma.

„Ta ztráta peněz do rozpočtu sice rozhodně není zanedbatelná, ale daří se nám ho i tak držet vyrovnaný. Možná se o nějaké úpravě budeme bavit, až nastanou hubené roky, ale nyní to rozhodně není na pořadu dne,“ navázal Holický.

Také primátor Jiří Svoboda před nedávnem potvrdil, že zákaz uvolňovat nehodlají. Udělala se pouze kosmetická úprava, aby bylo možné pořádat takzvané turnaje malého rozsahu. Je to řešení pro různé spolky, sportovní kluby nebo hospodskou společnost. Akci a počet účastníků dopředu ohlásí, musí jich být od tří do devadesáti. Vklad každého účastníka pak nesmí být větší než 500 korun za 24 hodin. Podle těchto pravidel je turnaj povolený.

Výjimka se hodí pro pořádání karetních her, jejichž cílem není vysoká výhra.
„Největší problém je, že se dál hraje načerno. Zákonné nástroje, které má město k dispozici, nejsou příliš velké. Městská policie nemá oprávnění vstupovat do objektů, pokud tam není riziko ohrožení života nebo škody většího rozsahu,“ dodal Svoboda. Radnice se tak snaží spolupracovat s policií a také loni nechala Pražskou hospodářskou komoru zmapovat situaci ve městě.