Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice zaplatily 150 tisíc korun, ale kulturní vizi nemají

  9:58aktualizováno  9:58
Skoro dva roky se pracovalo na materiálu, který měl zásadním způsobem pomoci kultuře v Českých Budějovicích, a výsledek je nakonec skoro nulový. Vedení radnice po dlouhých dohadech ukončilo smlouvu se společností Proces, která pro město připravovala Strategii rozvoje kultury.

"Počítáme s uchopením prostoru kolem KD Slavie a řeky. Tím směrem vrhneme své síly," říká náměstkyně primátora Ivana Popelová. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Že je v práce žalostný, potvrdili i lidé, kteří se v místním kulturním prostředí pohybují. Přesto magistrát Procesu zaplatil 150 tisíc korun za první část strategie.

Týkala se především dotazníkového průzkumu a následného zpracování, který poukazoval na silné a slabé stránky kultury.

Náměstkyně primátora Ivana Popelová podotkla, že město část dokumentu využije. "Použít se dá a budeme s ním pracovat při zpracování integrovaného plánu rozvoje území," reagovala.

Vinu za neúspěch na projektu na sebe přehazovali jak zástupci firmy Proces, tak i radnice.

"Neznám žádné město, které by se stále vymlouvalo na nedostatek času či mnoho jiných pracovních povinností při zpracování tak závažného dokumentu. To si pak skutečně raději žádnou takovou zakázku nevyhlašujte a seďte doma za pecí," psala mimo jiné v dopise z 10. března jednatelka Procesu Andrea Hrušková.

Konkrétní koncepce a jasná vize pro Budějovice dál chybí

Podle vyjádření lidí, kteří při přípravě strategie spolupracovali, neschopnost opakovaně prokazovali naopak zaměstnanci Procesu.

"Neustále čekali na nějaké výsledky od nás. Postupovali dost povrchně a nekoncepčně. Město přitom mělo zájem na tom, aby vznikl nezávislý dokument. Ukázalo se, že nejsou schopni splnit zadání," řekl ještě před ukončením smlouvy Hynek Látal, historik umění a předseda magistrátní kulturní komise.

Někteří poukazovali také na to, že za celkovou cenu 300 tisíc korun kvalitní strategie ani nemohla vzniknout, a tak se s přípravou vůbec nemělo začínat.

Teď se nabízí otázka, jak město hodlá do budoucna kulturu ve městě rozvíjet. Náměstkyně Popelová reagovala, že se nyní nic nového dít nebude. Konkrétní koncepce a jasná vize pro celé Budějovice tak dál chybí.

"Počítáme s uchopením prostoru kolem KD Slavie a řeky. Tím směrem vrhneme své síly. Jestli bude chtít radnice do budoucna využít všechny zpracované podklady a strategií se dál zabývat, to bych nechala na novém vedení," konstatovala náměstkyně.

Budějovičtí mají k dispozici ještě jeden dokument, který se týká kultury a předcházel práci firmy Proces. I ten se však dočkal kritiky, ale především pro překlepy a gramatické chyby materiálu a podle Popelové v něm bylo mnoho podnětů, které dál rozvíjí odbor kultury.

Lidé z kulturní scény mají každopádně poměrně jasno v tom, co by město mělo zlepšovat: komunikaci a vztahy s těmi, kteří se chtějí veřejně angažovat. Z konkrétních věcí pak chybí například ucelený a funkční internetový kulturní portál města.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Při požáru chatky našli hasiči mrtvé dítě, jeden muž je popálený

V zahrádkářské kolonii v katastru obce Semice na Písecku shořela chata. Hasiči...

V Semicích na Písecku hořela brzy ráno chatka, v níž byli tři lidé. Hasiči v objektu objevili mrtvého chlapce. Jeden...

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Snímek pořízený při policejní razii v growshopu.

Ani po šesti letech soudních sporů není v případě prodeje zařízení pro pěstování konopí jasno. Třem obžalovaným...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Najdete na iDNES.cz