Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České Budějovice oslaví 750 let od založení požárem i bombardováním

  9:32aktualizováno  9:32
Krajské město si bude skoro celý příští rok připomínat kulaté výročí založení. Program oslav, které se mají dostat skoro až do obýváků lidí, na radnici sestaví podle návrhů dvou obyvatel města Veroniky Havlíkové a Milana Plevy.

Jednou z akcí v rámci oslav nejspíš také bude odhalení sochy krále Přemysla Otakara II., zakladatele Českých Budějovic. Pomník městu daroval sochař František Postl. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lidé poznají, jak těžké bylo vlastníma rukama uklízet České Budějovice po bombardování nebo hasit domy po historicky největším požáru. A jaká panovala nálada, když do města zavítal Karel IV.

Plánované akce

Oslavy 750 let Českých Budějovic budou trvat zřejmě od března do­ prosince 2015. Vybrané akce podle vítězných návrhů:

Stromovka: Umí, umím, umíme.
Děti ukážou své dovednosti.

Malý a Velký jez: To je Havaj.
Centrum odpočinku a relaxace.

Lannova třída: Jako doma.
Třída má představovat místo, které je naším rodinným přítelem.

Sídliště Vltava: Vltava žije.

Sídliště Máj: Colours of Máj.
Společenské akce nejrůznějších skupin.

Náplavka Vltavy: Kolo, kolo, kolona.
Program upozorní i na jiné druhy dopravy, než jsou auta.

Park Háječek: Hvězdu na čele máš.
Zábavně-naučné akce ve spolupráci s hvězdárnou.

Oslavy 750 let od založení Českých Budějovic budou velmi netradiční. Slavit se sice bude až příští rok, ale vedení města plánuje přípravy s předstihem, a proto odhalilo, jak by měla vypadat velká část programu.

Radní v soutěži vybrali dva koncepty podoby oslav. Jejich autory jsou Veronika Havlíková a Milan Pleva.

"Napadlo mě přiblížit historii skrze obyčejné lidi, jako jsme my, kteří v Budějovicích žili v nejrůznější době. Proto jsem koncept nazval Život 35 generací. Chtěl bych, abychom se dozvěděli, kam chodili lidé za zábavou třeba před 400 lety," řekl Milan Pleva, student posledního ročníku Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity.

Právě on navrhuje připomenout bombardování za 2. světové války či požár z roku 1641, který zničil asi dvě třetiny města.

"Bude to exkurze do dějin prostřednictvím instalace figurín nebo dobrovolníků, kteří ztvární nebo budou popisovat nejrůznější období. Instalace by se měly objevit v budovách i na veřejných prostranstvích, bude takovou hlavní spojující osou oslav," nastínil primátor Juraj Thoma.

Částku, kterou chtějí Českobudějovičtí za oslavy utratit, zatím nechtěl upřesnit. Určitě to budou statisíce, ale spíše několik milionů korun.

MF DNES kontaktovala i autorku druhého vítězného návrhu Veroniku Havlíkovou, ale nebyla k zastižení. Koncept tak za ni popsal primátor.

"Zvolila název 750 let města, 750 let života. Její návrh je vtipně postavený tak, že pro každou část Českých Budějovic má různé téma," sdělil. Vznikne tím řada akcí, například ve Stromovce, na Malém a Velkém jezu nebo na Lannově třídě a v parku Háječek, kde by měl být zábavně-naučný program ve spolupráci s hvězdárnou.

S oběma autory město podepíše licenční smlouvu, čímž formálně odkoupí jejich náměty. Každý získá odměnu 15 tisíc korun. Milan Pleva oznámil, že polovinu částky věnuje dětem s postižením z Centra Bazalka.

Dalším krokem radních nyní bude vybrat manažera, který dostane na starost přípravy oslav a oba koncepty rozpracuje do konkrétního scénáře. Město uvažovalo o tom, že by oslavy mohly trvat od března až do konce roku.

Z veřejné soutěže vznikne také logo a pamětní medaile. Jejich podoba by měla být známa pravděpodobně na přelomu května a června.

Jednou z akcí v rámci oslav nejspíš také bude odhalení sochy krále Přemysla Otakara II., zakladatele Českých Budějovic. Třímetrový žulový pomník městu daroval sochař František Postl.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Najdete na iDNES.cz