Jednou z akcí v rámci oslav nejspíš také bude odhalení sochy krále Přemysla Otakara II., zakladatele Českých Budějovic. Pomník městu daroval sochař František Postl.

Jednou z akcí v rámci oslav nejspíš také bude odhalení sochy krále Přemysla Otakara II., zakladatele Českých Budějovic. Pomník městu daroval sochař František Postl. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

České Budějovice oslaví 750 let od založení požárem i bombardováním

  • 2
Krajské město si bude skoro celý příští rok připomínat kulaté výročí založení. Program oslav, které se mají dostat skoro až do obýváků lidí, na radnici sestaví podle návrhů dvou obyvatel města Veroniky Havlíkové a Milana Plevy.

Lidé poznají, jak těžké bylo vlastníma rukama uklízet České Budějovice po bombardování nebo hasit domy po historicky největším požáru. A jaká panovala nálada, když do města zavítal Karel IV.

Plánované akce

Oslavy 750 let Českých Budějovic budou trvat zřejmě od března do­ prosince 2015. Vybrané akce podle vítězných návrhů:

Stromovka: Umí, umím, umíme.
Děti ukážou své dovednosti.

Malý a Velký jez: To je Havaj.
Centrum odpočinku a relaxace.

Lannova třída: Jako doma.
Třída má představovat místo, které je naším rodinným přítelem.

Sídliště Vltava: Vltava žije.

Sídliště Máj: Colours of Máj.
Společenské akce nejrůznějších skupin.

Náplavka Vltavy: Kolo, kolo, kolona.
Program upozorní i na jiné druhy dopravy, než jsou auta.

Park Háječek: Hvězdu na čele máš.
Zábavně-naučné akce ve spolupráci s hvězdárnou.

Oslavy 750 let od založení Českých Budějovic budou velmi netradiční. Slavit se sice bude až příští rok, ale vedení města plánuje přípravy s předstihem, a proto odhalilo, jak by měla vypadat velká část programu.

Radní v soutěži vybrali dva koncepty podoby oslav. Jejich autory jsou Veronika Havlíková a Milan Pleva.

"Napadlo mě přiblížit historii skrze obyčejné lidi, jako jsme my, kteří v Budějovicích žili v nejrůznější době. Proto jsem koncept nazval Život 35 generací. Chtěl bych, abychom se dozvěděli, kam chodili lidé za zábavou třeba před 400 lety," řekl Milan Pleva, student posledního ročníku Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity.

Právě on navrhuje připomenout bombardování za 2. světové války či požár z roku 1641, který zničil asi dvě třetiny města.

"Bude to exkurze do dějin prostřednictvím instalace figurín nebo dobrovolníků, kteří ztvární nebo budou popisovat nejrůznější období. Instalace by se měly objevit v budovách i na veřejných prostranstvích, bude takovou hlavní spojující osou oslav," nastínil primátor Juraj Thoma.

Částku, kterou chtějí Českobudějovičtí za oslavy utratit, zatím nechtěl upřesnit. Určitě to budou statisíce, ale spíše několik milionů korun.

MF DNES kontaktovala i autorku druhého vítězného návrhu Veroniku Havlíkovou, ale nebyla k zastižení. Koncept tak za ni popsal primátor.

"Zvolila název 750 let města, 750 let života. Její návrh je vtipně postavený tak, že pro každou část Českých Budějovic má různé téma," sdělil. Vznikne tím řada akcí, například ve Stromovce, na Malém a Velkém jezu nebo na Lannově třídě a v parku Háječek, kde by měl být zábavně-naučný program ve spolupráci s hvězdárnou.

S oběma autory město podepíše licenční smlouvu, čímž formálně odkoupí jejich náměty. Každý získá odměnu 15 tisíc korun. Milan Pleva oznámil, že polovinu částky věnuje dětem s postižením z Centra Bazalka.

Dalším krokem radních nyní bude vybrat manažera, který dostane na starost přípravy oslav a oba koncepty rozpracuje do konkrétního scénáře. Město uvažovalo o tom, že by oslavy mohly trvat od března až do konce roku.

Z veřejné soutěže vznikne také logo a pamětní medaile. Jejich podoba by měla být známa pravděpodobně na přelomu května a června.

Jednou z akcí v rámci oslav nejspíš také bude odhalení sochy krále Přemysla Otakara II., zakladatele Českých Budějovic. Třímetrový žulový pomník městu daroval sochař František Postl.