Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice plánují magistrálu pro pěší. Povede od nádraží až na náměstí

  6:02aktualizováno  6:02
Pražané mají magistrálu pro auta, Budějovičtí budou mít magistrálu pro chodce. Její část už funguje. Je to Lannova třída, kudy denně projde 20 tisíc lidí. Radnice chce ovšem tuto zónu prodloužit až na náměstí Přemysla Otakara II. Hodlá autům částečně zavřít Kanovnickou ulici a chodce upřednostnit i kolem katedrály.

Přechod na konci Lannovy třídy je nejrušnější v Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Připravujeme architektonickou studii, jejímž výsledkem by měla být pěší zóna od nádraží až po náměstí,“ potvrdil náměstek primátora František Konečný.

Není to úplně nový plán, na magistrátu už několik let leží dopravní studie, která podobný záměr řešila, ale pouze po Kněžskou ulici. Co se má v dohledné době změnit, aby to pomohlo pěším?

Auta by nadále mohla odbočit ze Sadů do Kanovnické, ale pouze k Mlýnské stoce a nově už by dál nesměla. „Studie uvažovala s tím, že se navíc auta přesunou více směrem k pravé straně a chodcům zůstane širší prostor vlevo,“ nastínil Michal Šram, vedoucí magistrátního útvaru hlavního architekta.

Počet chodců za den

Lannova třída cca 20 tisíc lidí
Kanovnická cca 11 tisíc lidí
Ve špičce
Lannova třída 13 000 / 8hodin
Kanovnická 7 000 / 8hodin

Do Kanovnické, která je mimochodem druhou nejrušnější ulicí a projde tudy asi 11 tisíc lidí za den, by pak mohlo pouze zásobování. Dál je otázkou, co nabídne architektonická studie, ale v každém případě se má výrazněji proměnit i prostor kolem katedrály. Dnes je tam malé parkoviště a také jednosměrný provoz. Obojí je pravděpodobně možné nějakým způsobem omezit.

Celý úsek má ale ještě jednu překážku, kterou je silnice na konci Lannovy třídy u pošty. V minulosti se například dopravní komise města zabývala možností stavby podchodu. To ale rychle zavrhla. Nejenže by ho v místě bylo velmi drahé postavit, navíc po zkušenosti z jiných podchodů by ho možná lidé ani nechtěli využívat.

Schůdné řešení už dříve naznačili architekti ze sdružení CBArchitektura. Ti navrhovali vyhradit chodcům jeden široký přechod místo dvou stávajících. To by s dalšími úpravami výrazně zpřehlednilo situaci pro všechny účastníky provozu - chodce, cyklisty i řidiče.

„Je to nejfrekventovanější přechod v Českých Budějovicích. Mohl by být širší a barevně odlišený od jiných přechodů, protože to není pouze dopravní stavba, ale významný veřejný prostor města,“ míní Mirek Vodák z CBArchitektury.
Proto by ho podle něj měli navrhovat architekti spolu s dopravními inženýry, a spojit tak technické a estetické požadavky.

Otázkou je, jak bude po zavedení pěší zóna fungovat. Ukázkovým negativním příkladem je v tomto ohledu nedaleká Krajinská ulice. I tam je provoz aut omezený. Řidiči však značení příliš nerespektují. Každý všední den dopoledne vypadá ulice jako velké parkoviště.

Například ve středu ráno bylo v místě z celkového počtu přibližně deset procent zásobovacích aut, která mají povolení ke stání. Problémem je podle některých obyvatel benevolentní přístup ze strany radnice.

Městská policie tam přesto provádí kontroly. „I přesto, že strážníci zde za měsíc duben vyřešili 194 přestupků, a od ledna do dubna letošního roku dokonce již 789 přestupků, řidiči stále zákaz vjezdu nerespektují,“ potvrdila mluvčí českobudějovických strážníků Věra Školková.

Podle jejích slov se najde mnoho těch, kteří zkouší štěstí, a vjíždí do Krajinské dokonce i mimo dobu povolenou pro zásobování. „Dále se na toto místo soustředíme,“ doplnila mluvčí.

Výjimka k vjezdu, stání v pěší zóně nebo v zóně zákazu zastavení platí pro zásobování ráno v době od 6 do 10 hodin a večer od 18 do 20 hodin. Do pěší zóny mají povoleno vjet také řidiči, kteří se svými vozidly parkují uvnitř objektů.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

Nová naučná stezka za 30 milionů nabídne bobří hráz i vor na rybníku Olšina

Rybník Olšina se nachází v bývalém vojenském prostoru Boletice poblíž Horní...

Jedinečnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové naučné stezky....

Najdete na iDNES.cz