Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice si půjčí 250 milionů korun. Na školky, učebny a dopravu

  9:26aktualizováno  9:26
České Budějovice si chtějí půjčit od banky čtvrt miliardy. Peníze poslouží na předfinancování staveb a projektů, na které budou následně čerpat evropské dotace prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Město tak vybuduje nové školky či dopravní naváděcí systém.

Na všech budějovických křižovatkách budou senzory a kamery pro jejich lepší řízení. Bude možné hlídat jízdu na červenou. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Rozhodli jsme se, že oslovíme pět největších bankovních institucí. Už jsme upřesnili podmínky úvěru a budeme čekat na nabídky. Komise pak vyhodnotí tu nejlepší,“ sdělila radní Lucie Kozlová.

Peníze mají být k dispozici příští rok. Město se díky půjčce bude moci pustit do investic, které by si jinak nemohlo dovolit. Vložené peníze se následně budou vracet při proplacení dotace.

Zlepšení má týkat Budějovic a dalších takřka 80 obcí

„To znamená, že celou částku se nám může podařit protočit třeba dvakrát,“ pokračovala Kozlová. V následujících pěti až sedmi letech by to mělo proměnit ve skutečnost stavby a projekty za stovky milionů korun. Putovat mají do oblastí dopravy, vzdělávání, ale i nakládání s odpady a prevence proti povodním.

Zlepšení se nemá týkat jen Českých Budějovic, ale dalších takřka 80 obcí, které částečně pod správu krajského města spadají, třeba Římova, Lišova a Zlivi.

Město bude vycházet z nedávno schváleného Integrovaného plánu rozvoje území, který má skoro 200 stran a je nezbytný pro zisk dotací.

„Počítáme například s tím, že budou na všech křižovatkách senzory a kamery pro jejich lepší řízení. Bude možné hlídat jízdu na červenou. Když to bude řidič vědět, mohlo by to fungovat i jako prevence. Detektory nám budou sčítat dopravní zatížení. Podle toho pak bude možné reagovat a upravovat provoz,“ vyjmenoval některé z plánovaných změn náměstek primátora František Konečný.

Všechno by chtěl mít hotové přibližně do pěti let, kdy má být dokončený i obchvat Budějovic. Vše by pak spolu mělo komunikovat.

V informačním řídicím středisku by pak ihned věděli o každé nehodě a nečekaném omezení. Program vše vyhodnotí a začne odklánět dopravu jinudy. Inteligentní naváděcí systém by oznámil, kde jsou volná místa na parkovištích.

Velké plány jsou i pro oblast školství

„Chtěli bychom i mobilní aplikaci, která by řidiči sdělila, kde jsou v ulicích volná místa, a bude tam mít třeba sedmdesátiprocentní šanci, že tam po příjezdu zaparkuje,“ vysvětlil Konečný. V systému mají být zapojené městské, ale i krajské a státní silnice mimo území města.

„Něco takového už v Budějovicích mělo dávno být. Třeba v Krumlově parkovací systém hodně pomáhá. Teď ještě aby bylo kde zastavit a značky neukazovaly všude nulu volných míst,“ uvažoval jeden z řidičů Vojtěch Valenta. I proto chce město postavit parkovací dům u sportovní haly nebo zřídí záchytné parkoviště na konci Jírovcovy ulice.

Velké plány jsou i pro oblast školství. „Máme připravenou řadu projektů. Někde zbývá třeba jen získat stavební povolení. Například při ZŠ E. Destinnové vybudujeme školku pro 75 dětí. Další přístavbu máme naplánovanou v Nemanicích v MŠ K. Šatala i v MŠ Železničářské v Suchém Vrbném, kde by pak časem mohl zaniknout starý a dosluhující pavilon,“ upřesnil náměstek primátora Petr Podhola.

Cílem je dál navyšovat kapacity školek. Ty, které zřizuje město, mají nyní 3 140 míst. Musí se připravit na to, že od roku 2021 bude běžné přijímat i dvouleté děti. Třídy s nimi budou muset být menší, protože potřebují větší péči a pozornost.

Přibudou také učebny chemie a fyziky, které by měly žáky motivovat k výběru technických oborů. „Máme je nyní naplánované u ZŠ Bezdrevské a O. Nedbala, ale využívat by je měli i žáci z ostatních škol,“ dodal Podhola.

S umořením půjčky nemá mít podle Kozlové město problém. Nyní splácí přibližně 100 milionů korun ročně, když celkové zadlužení je zhruba 650 milionů korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Zájem o tratě na jihu Čech mají jen České dráhy, kraj jejich nabídku nechce

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Otázka, jaký dopravce bude vozit cestující na motorových a elektrifikovaných tratích na jihu Čech, zůstává otevřená....

Sedmiletý rybář házel s úlovky o zem, pak je vracel zpátky do vody

Ilustrační snímek

Českobudějovičtí strážnici vyjížděli k rybníku na okraji města, kde chytal ryby sedmiletý chlapec. Zřejmě neměl...

Na konzervatoř ho nevzali pro nedostatek talentu. Teď zpívá s Jiřím Kornem

„Dodnes je mi role Romea nejbližší. Bylo to první velké představení, do té doby...

Českobudějovický zpěvák Lukáš Randák si nedávno nadělil ke svým 30. narozeninám zcela vyprodaný koncert plný hostů na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz