Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice plánují nové školky i tělocvičny. Chtějí na ně získat dotace

  10:04aktualizováno  10:04
Budějovické děti se vrátí do ZŠ Emy Destinnové, novou tělocvičnu postaví při O. Nedbala a opraví ji v Matici školské. V Kněžských Dvorech vyroste školka. S plány na další tři roky mají pomoci dotace.

Loni byla v Českých Budějovicích otevřena mateřská škola v Kubatově ulici. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Balíček s plány za desítky milionů korun zamířil z Českých Budějovic do Prahy. Vedení radnice v něm na Ministerstvo školství odeslalo projekty na opravy tělocvičen, nové školní pavilony a stavby mateřských školek na roky 2015 až 2018. Teď budou Budějovičtí čekat, jestli při rozdělování dotací uspějí.

Pokud ano, bude to dobrá zpráva pro rodiče i děti, například pro Alenu Rézlovou z Nemanic. „Dceři je rok a půl a samozřejmě mám obavy, aby za rok dostala místo ve školce. Vím, jak s tím některé kamarádky bojovaly. Určitě by se další školka hodila,“ míní Rézlová.

Právě ona by se mohla dočkat, v nedalekých Kněžských Dvorech město se stavbou školky počítá. „Rádi bychom získali dotaci na rekonstrukci bývalé Základní školy v ulici A. Trägera. Celkové náklady jsou kolem 16,6 milionu a chceme se do ní pustit v roce 2015,“ upřesnil náměstek primátora Petr Podhola.

Školku v Kněžských Dvorech otevřou za rok

Školka s 60 místy by začala fungovat zřejmě od 1. září příštího roku, původní plány počítaly už s rokem letošním, ale příprava se protáhla. Stále platí, že by část míst byla pro děti zaměstnanců firmy Bosch, která se bude na rekonstrukci a provozu podílet.

„Do zmíněné akce v Kněžských Dvorech se pustíme bez ohledu na to, zda získáme z ministerstva dotaci, či nikoli,“ potvrdil Podhola.

Další projekty už budou závislé na přísunu peněz z EU. V balíčku je například oprava tělocvičny v ZŠ Matice školské za sedm milionů korun. Velkou akci připravují na ZŠ O. Nedbala, kde by za více než 25 milionů vyrostla nová tělocvična se zázemím. Víceúčelové přístavby by se mohli dočkat také na Základní škole v Nových Hodějovicích.

S ohledem na rostoucí počet žáků město pro roky 2016 a 2017 připravuje změny na ZŠ E. Destinnové na sídlišti Šumava. V první etapě by to znamenalo novou mateřskou školu s více než 80 místy a byla by v současném pavilonu školní jídelny. Rekonstrukce bude nákladná, kolem 50 milionů, včetně odstranění azbestové zátěže.

V balíku jsou až tři miliardy

„Rozpočtový výhled předpokládá částky 135 milionů pro rok 2015 a 150 milionů pro rok 2016 na vlastní investiční akce města,“ dodal náměstek primátora Miroslav Joch. Jen z vlastního rozpočtu si tak město nebude moci tyto akce dovolit.

V druhé etapě, ve školním roce 2016/2017, by se pak na ZŠ E. Destinnové přestěhovala Waldorfská škola z Máje, kde by se uvolnily prostory. Dále město ještě odeslalo projekty na opravy a stavby nových pavilonů v MŠ K. Šatala a Železničářská.

EU a Ministerstvo školství by mohly na projekty týkající se kapacit školských budov v letech 2015 až 2020 uvolnit až tři miliardy korun. Ministerstvo bude dávat k odeslaným projektům doporučení.

Jednu novou školku otevřou už toto pondělí na Vysoké škole technické a ekonomické, kde je 24 míst. V říjnu pak zprovozní školku také budějovická nemocnice, která přestavěla nevyužívanou budovu v sousedství interny.

„Otevřeme tři třídy, do kterých se vejde sedmdesát dětí. Polovinu obsadí předškoláci našich zaměstnanců, druhá je určena pro děti pracovníků Jihočeského kraje,“ řekl ředitel nemocnice Břetislav Shon.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Najdete na iDNES.cz