Bagr uprostřed Stromovky by byl ideálním místem ke koupání. Voda v nádrži je ale špinavá. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Budějovická radnice zkusí získat přes polovinu pozemků ve Stromovce

  • 1
Poté, co MF DNES minulý týden upozornila na problémy a nevyužitý potenciál největšího parku v krajském městě, se radní rozhodli znovu požádat stát o pozemky.

Stromovka, kam se za odpočinkem i sportem stahují pravidelně tisíce lidí, je na pozemcích státu a soukromých majitelů. Radnice park pouze udržuje a ten má kvůli tomu hodně nedostatků. Českobudějovičtí proto znovu zažádají o převedení alespoň části pozemků do svého vlastnictví.

Vše se děje jen deset dnů poté, co na problémy Stromovky a jejího nevyužitého potenciálu upozornila MF DNES. (více čtěte zde)

Bagr by byl ideálním místem ke koupání. Voda v nádrži je ale špinavá.

Park Stromovka využívají mladí, maminky s kočárky i sportovci.

Radní záměr bezúplatného převodu schválili ve středu. "Město požádalo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o převod pozemků ve Stromovce už v roce 2004. K němu však dodnes nedošlo. Novou žádost jsme doplnili o další pozemky včetně části Bagru a napájecí stoky k němu," potvrdil primátor Juraj Thoma.

Právě skutečnost, že České Budějovice nevlastní v parku žádné pozemky, je podle vedení města důvodem, proč tam neinvestují do vybavení jako například v parku Na Sadech nebo v parku Háječek.

"Pokud zastupitelstvo tuto žádost schválí, bude město žádat o bezúplatný převod přibližně 47 hektarů pozemků v účetní hodnotě zhruba 63 milionů korun," upřesnil Thoma.

Město dlouhodobě park udržuje pouze jako veřejně přístupný lesopark na základě smluv se státem a dalšími soukromými vlastníky.

Na druhé straně však radnice nedokázala do parku doposud umístit například ani mobilní toalety, které by uvítali všichni návštěvníci. Například od tamního hojně využívaného dětského hřiště je to k prvnímu WC v hypermarketu Kaufland velmi daleko a mnozí jsou tak nuceni utíkat s dětmi za keř nebo strom.

Stromovka má dohromady rozlohu 68 hektarů a lidem zde chybí i možnost občerstvení, především od doby zavření restaurace Oáza. Špatný je také stav vodní nádrže Bagr, která rovněž městu nepatří.

Zástupci radnice v minulosti jednali i o zbylých pozemcích, které nepatří státu, ale soukromým vlastníkům, ovšem také bez úspěchu.