Radnice v Českých Budějovicích.

Radnice v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Budějovická koalice rozdává placená místa. Díky tomu se drží

  • 2
Teplárna, dopravní podnik, lesy a rybníky. Firmy, které patří městu, obsadili politici. Mnohdy sedí na dobře placených místech. Část opozice tvrdí, že dosazováním do důležitých funkcí si koalice zajišťuje loajalitu. Při zásadních hlasováních nemusí mít strach z neúspěchu.

Proč se vyplatí být politikem? Protože řada z nich se díky svému postavení dostala na dobře placené místo. MF DNES je zmapovala.

Současná českobudějovická koalice ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL neváhala zřídit třeba územní výbor, kde má předseda uvolněnou, a tedy placenou funkci. Rozšířila také počet místopředsedů v teplárně z jednoho na tři, v Lesích a rybnících města České Budějovice jsou místo jednoho jednatele dva. A tím výčet nekončí.

Opozičním stranám, které s koalicí nespolupracují, nezbývá než přihlížet, jak si vedení města díky těmto krokům upevnilo za pět měsíců vlády své pozice. A to oficiálně drží jen 24 z 45 míst v zastupitelstvu.

Hnutí Občané pro Budějovice (OPB) a TOP 09 mají své zástupce v dozorčích orgánech významných městských firem jen u Jihočeského letiště České Budějovice, kde se za členství nic neplatí.

„Máme tam takového posledního mohykána. Jinde už zastoupení nemáme,“ potvrdil předseda OPB Ivo Moravec.

Pak jsou v zastupitelstvu ještě nezávislí a komunisté, v obou případech se koalice mohla už několikrát na část jejich hlasů spolehnout. A právě zástupci těchto táborů sedí na zajímavých místech.

Placeným předsedou na podzim zřízeného územního výboru je Ivan Nadberežný (KSČM), kontrolní výbor vede Eva Hajerová (nezávislá, dříve ČSSD).

Lesy a rybníky má v rukou dvojice jednatelů Karel Trůbl a Daniel Hovorka, který je bývalým vlivným členem ANO. Po čtvrt roce ve funkcích mají brzy představit novou vizi fungování firmy a výrazně zvednou její zisky.

Měsíční odměna pro místopředsedu v teplárně je 15 tisíc korun

Vedení nechalo navýšit také počty členů představenstva a dozorčí rady dopravního podniku.

„Je před námi programovací období, kdy bude možné čerpat značné částky z evropských dotací a dopravní podnik čekají strategická rozhodnutí,“ zdůvodnil před nedávnem změny primátor Jiří Svoboda.

Podobné to je i v případě teplárny, kde jsou hned tři místopředsedové dozorčí rady, oproti dřívějšímu jednomu. Měsíční odměna pro místopředsedu v teplárně je 15 tisíc korun, pro člena představenstva dopravního podniku sedm tisíc. Z TOP 09 ani OPB tam nikdo nesedí.

„Byli jsme velmi kritizováni za to, že má naše koalice sedm náměstků primátora. Jejich počet je sice nyní nižší, ale reálně vznikly zase úplně nové placené funkce. Kam se tedy poděla slova o úsporách,“ ptá se zastupitel Tomáš Bouzek z TOP 09.

Upozornil i na další věci. Naposledy Kamil Calta, bývalý člen TOP 09, se stal začátkem února šéfem divize autobusy v dopravním podniku. V této funkci před ním působil ředitel firmy Slavoj Dolejš, rovněž bývalý člen TOP 09. „Nemyslím si, že je správné, aby koalice své podporovatele odměňovala z veřejných zdrojů a zajišťovala jim místa,“ domnívá se Bouzek.

Židle se třásla i pod Dolejšem

Calta to však odmítl a zdůraznil, že absolvoval výběrové řízení, což potvrdil i Dolejš s tím, že splnil požadavky. „Rád používá polopravdy. Podle něj by nikdo nesměl dostat zaměstnání nikde jinde,“ reagoval Calta na Bouzkova slova. Ten však vnímá zisk manažerského postu jako „trafiku“.

Před časem pak měla být ohrožena i funkce samotného Dolejše jako ředitele dopravního podniku. Mezi zastupiteli mnohokrát zaznělo, že si post udržel hlavně proto, že opustil řady TOP 09. Přitom byl dokonce lídrem v komunálních volbách v roce 2014. Otevřeně to však nikdo z koalice nepřiznal a Dolejš odchod vysvětlil určitým rozchodem v názorech a dalším směřováním strany.

V dopravním podniku pak před nedávnem nastoupil na post vedoucího obchodního oddělení zastupitel Viktor Lavička (ANO), který už ve firmě pracoval. Dolejš zdůraznil, že i on prošel výběrovým řízením.

„Stojím si za tím. Chtěl jsem, aby byl někdo přímo zodpovědný za reklamu a další aktivity. Naplňuje to mou vizi,“ dodal ředitel. Uvnitř společnosti však tyto kroky vnímají negativně především někteří odboráři.

Podle Iva Moravce není vyloučené, že obsazování různých postů koalicí ještě nekončí. Nepřekvapilo by ho, kdyby se další z nezávislých zastupitelů na nějakém placeném postu objevil. Spekulovalo se například o Pavlu Matouškovi, bývalém členu ANO, který oficiálně rozpoutal loňskou jarní krizi, jež před letními prázdninami vedla k rozpadu bývalé koalice na radnici v Českých Budějovicích.