Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovická nemocnice otevře moderní porodnici za 204 milionů

  9:21aktualizováno  9:21
Nastávající maminky se mohou v českobudějovické nemocnici těšit na lepší prostředí. Porodnice s novorozeneckým oddělením se pro ně otevře už 12. října v moderním pavilonu, kde budou klimatizované operační sály i deset nadstandardních pokojů.

Pavilon K postavila českobudějovická nemocnice na místě bývalého dětského oddělení. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V sousedství dětského oddělení dokončila budějovická nemocnice po roce a půl stavbu moderního pavilonu Perinatologického centra intenzivní péče. Do něho zdravotníci přestěhují porodnici a novorozenecké oddělení.

Matkám a novorozencům začne naplno sloužit od pondělí 12. října. Vchod i vjezd do nové budovy K je stejně jako třeba do traumacentra či dětského pavilonu přímo z ulice L. B. Schneidera.

Celkové náklady na výstavbu nového centra dosáhly přibližně 204 milionů korun. „Celou tuto částku uhradila nemocnice z vlastních zdrojů. Je to největší investice v jihočeských nemocnicích v letošním roce,“ uvedla mluvčí českobudějovické nemocnice Ivana Kerlesová.

Současná porodnice začala fungovat v roce 1939

Hlavním důvodem výstavby nového Perinatologického centra intenzivní péče byly nevyhovující podmínky současné porodnice, která začala fungovat v roce 1939 a přes několik dílčích modernizací v ní chyběly klimatizované operační sály i odpovídající sociální zázemí. Kromě toho tu už byly nevyhovující prostory jednotky intenzivní péče a banky mateřského mléka.

„Problematické bylo i umístění takto významného lékařského pracoviště ve dvou budovách. Nyní budou konečně porodnické i neonatologické části centra v jednom moderním objektu s přímým propojením na novostavbu dětského oddělení a další specializovaná pracoviště. Lékaři se v něm budou moci ještě lépe postarat o matky a děti, jejichž život ohrožuje rizikové těhotenství, předčasný porod či vážné poporodní komplikace,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Pětipodlažní pavilon K postavila nemocnice na místě bývalého dětského oddělení. Starou budovu řemeslníci zrekonstruovali a ze severní a jižní strany k ní udělali přístavby. Jižní část směrem do areálu nemocnice je propojená novou nadzemní chodbou s už dříve vytvořeným propojovacím koridorem mezi čtyřmi dalšími pavilony nemocnice.

Tím je pro pacienty i zdravotníky zajištěný přístup i do perinatologického centra „suchou nohou“, a odpadá nutnost převážet pacienty mezi pavilony uvnitř areálu sanitkami.

V prvním patře jsou tři ambulance neonatologie, tři ambulance porodnice a zázemí budovy se šatnami personálu, sklady a administrativním pracovištěm porodnice. Ve druhém patře je lůžková část neonatologie s jednotkou intenzivní a resuscitační péče, jejíž součástí je i sál pro zákroky prováděné přímo v inkubátoru.

Ve třetím patře je lůžková stanice rizikového těhotenství, porodnice a neonatologické pracoviště, které zajišťuje bezprostřední poporodní péči o novorozence. Rodičky tu najdou dvě příjmové ambulance a dvě vyšetřovny, čtyři jednolůžkové předporodní pokoje, pět porodních sálů a dva operační určené pro provádění císařských řezů.

„Měli jsme dva čekací pokoje, z toho jeden dvoulůžkový, což matkám neposkytovalo dost soukromí. Teď budeme mít čtyři a u všech je počítáno s otcem. Porodních boxů jsme měli pět, ale jen dva komfortní. Nově budeme mít pět zcela špičkových, z toho jeden vybavený pro alternativní porody,“ popsal primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Petr Sák.

Porodníci se těší i na nové operační sály, které nyní nemají, a tak musí rodičky k císařskému řezu vozit na sály, kde provádějí i gynekologické zákroky. Příjemnou novinkou pro rodičky bude také deset komfortních jednolůžkových nadstandardních pokojů, zatímco dosud mají v porodnici jen čtyři.

„Maximální kapacita této stanice je 42 matek s dětmi plus šest lůžek v pooperačních pokojích. Část stanice neonatologického oddělení určená pro novorozence, jejichž matky se o ně přechodně nemohou starat, má deset lůžek,“ upřesnil František Bostl, vedoucí oddělení stavebních investic nemocnice.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Najdete na iDNES.cz