Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovická nemocnice otevře moderní porodnici za 204 milionů

  9:21aktualizováno  9:21
Nastávající maminky se mohou v českobudějovické nemocnici těšit na lepší prostředí. Porodnice s novorozeneckým oddělením se pro ně otevře už 12. října v moderním pavilonu, kde budou klimatizované operační sály i deset nadstandardních pokojů.

Pavilon K postavila českobudějovická nemocnice na místě bývalého dětského oddělení. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V sousedství dětského oddělení dokončila budějovická nemocnice po roce a půl stavbu moderního pavilonu Perinatologického centra intenzivní péče. Do něho zdravotníci přestěhují porodnici a novorozenecké oddělení.

Matkám a novorozencům začne naplno sloužit od pondělí 12. října. Vchod i vjezd do nové budovy K je stejně jako třeba do traumacentra či dětského pavilonu přímo z ulice L. B. Schneidera.

Celkové náklady na výstavbu nového centra dosáhly přibližně 204 milionů korun. „Celou tuto částku uhradila nemocnice z vlastních zdrojů. Je to největší investice v jihočeských nemocnicích v letošním roce,“ uvedla mluvčí českobudějovické nemocnice Ivana Kerlesová.

Současná porodnice začala fungovat v roce 1939

Hlavním důvodem výstavby nového Perinatologického centra intenzivní péče byly nevyhovující podmínky současné porodnice, která začala fungovat v roce 1939 a přes několik dílčích modernizací v ní chyběly klimatizované operační sály i odpovídající sociální zázemí. Kromě toho tu už byly nevyhovující prostory jednotky intenzivní péče a banky mateřského mléka.

„Problematické bylo i umístění takto významného lékařského pracoviště ve dvou budovách. Nyní budou konečně porodnické i neonatologické části centra v jednom moderním objektu s přímým propojením na novostavbu dětského oddělení a další specializovaná pracoviště. Lékaři se v něm budou moci ještě lépe postarat o matky a děti, jejichž život ohrožuje rizikové těhotenství, předčasný porod či vážné poporodní komplikace,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Pětipodlažní pavilon K postavila nemocnice na místě bývalého dětského oddělení. Starou budovu řemeslníci zrekonstruovali a ze severní a jižní strany k ní udělali přístavby. Jižní část směrem do areálu nemocnice je propojená novou nadzemní chodbou s už dříve vytvořeným propojovacím koridorem mezi čtyřmi dalšími pavilony nemocnice.

Tím je pro pacienty i zdravotníky zajištěný přístup i do perinatologického centra „suchou nohou“, a odpadá nutnost převážet pacienty mezi pavilony uvnitř areálu sanitkami.

V prvním patře jsou tři ambulance neonatologie, tři ambulance porodnice a zázemí budovy se šatnami personálu, sklady a administrativním pracovištěm porodnice. Ve druhém patře je lůžková část neonatologie s jednotkou intenzivní a resuscitační péče, jejíž součástí je i sál pro zákroky prováděné přímo v inkubátoru.

Ve třetím patře je lůžková stanice rizikového těhotenství, porodnice a neonatologické pracoviště, které zajišťuje bezprostřední poporodní péči o novorozence. Rodičky tu najdou dvě příjmové ambulance a dvě vyšetřovny, čtyři jednolůžkové předporodní pokoje, pět porodních sálů a dva operační určené pro provádění císařských řezů.

„Měli jsme dva čekací pokoje, z toho jeden dvoulůžkový, což matkám neposkytovalo dost soukromí. Teď budeme mít čtyři a u všech je počítáno s otcem. Porodních boxů jsme měli pět, ale jen dva komfortní. Nově budeme mít pět zcela špičkových, z toho jeden vybavený pro alternativní porody,“ popsal primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Petr Sák.

Porodníci se těší i na nové operační sály, které nyní nemají, a tak musí rodičky k císařskému řezu vozit na sály, kde provádějí i gynekologické zákroky. Příjemnou novinkou pro rodičky bude také deset komfortních jednolůžkových nadstandardních pokojů, zatímco dosud mají v porodnici jen čtyři.

„Maximální kapacita této stanice je 42 matek s dětmi plus šest lůžek v pooperačních pokojích. Část stanice neonatologického oddělení určená pro novorozence, jejichž matky se o ně přechodně nemohou starat, má deset lůžek,“ upřesnil František Bostl, vedoucí oddělení stavebních investic nemocnice.
Nejčtenější

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Hokejové Budějovice selhaly. Co bude s klubem dál?

Českobudějovický hokejista Vít Jonák v utkání s Kladnem.

Hokejisté Českých Budějovic a jejich fanoušci snili o postupu do nejvyšší soutěže. Ale skončili v semifinále play off...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Další z rubriky

Na zámku vykvetla devítimetrová agáve. Až odumře, udělají z ní tequilu

Devítimetrová agáve vykvetla na zámku v Nových Hradech.

Unikát je k vidění na zámku v Nových Hradech na Českobudějovicku. Tamní 42letá agáve pouštní začala kvést. Ve...

Počasí a Sokol, to jsou mé životní vášně, říká meteoroložka Křivancová

Svatava Křivancová skončila v Českém hydrometeorologickém ústavu teprve letos v...

Stála u zrodu klimatologie v Českých Budějovicích. Po oslavě 70. narozenin práci Svatava Křivancová opustila a naplno...

Tábor přišel o cenné pozemky v bývalých kasárnách Jana Žižky

Pozemky a budovy v kasárnách Jana Žižky stát prodal firme AXR z Plané nad...

Město Tábor si už nemůže dělat plány s budovami a přilehlými pozemky v někdejších kasárnách Jana Žižky. Stát je prodal...

Najdete na iDNES.cz