Na parkování v Českých Budějovicích nyní dohlíží dopravní podnik.

Na parkování v Českých Budějovicích nyní dohlíží dopravní podnik. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Budějovická radnice bojuje o miliony korun za parkování. Uspěje u soudu?

  • 3
Už před čtyřmi lety vypověděly České Budějovice nevýhodnou smlouvu s parkovací službou. Ta později podala žalobu a spor trvá dodnes. Po rozhodnutí krajského soudu se nyní kauza vrací zpět k okresnímu.

Ve hře jsou miliony korun a teď je šance, že o ně město České Budějovice nepřijde. Po letech tahanic může radnice brzy ukončit jeden z dlouhodobých soudních sporů.

Krajský soud před nedávnem uznal některé připomínky advokáta, který zastupuje město, a k okresnímu soudu vrátil případ výpovědi smlouvy společnosti Jihočeská parkovací (Vinci park CZ). Ta měla v minulosti na starost služby spojené s parkováním v Budějovicích. Zástupci radnice pro nevýhodnost smlouvu v roce 2012 předčasně vypověděli, a odstartovali tím už čtyři roky trvající příběh.

Novinky v případu s parkovací službou dorazily na radnici v březnu. Do rozhodnutí krajského odvolacího soudu nahlédla také MF DNES. Z něho vyplývá, že pokud okresní soud uzná, že byla původní smlouva platná, pak musí být platná i výpověď.

„Je nepochybné, že k porušení povinnosti žalobce odvádět tržby každodenně došlo,“ píše krajský soud. Město tak mělo mít možnost předčasného ukončení spolupráce.

Teď se o parkování stará dopravní podnik

Naopak v případě neplatnosti smlouvy by ani nebylo co ukončovat a firma by nemohla nárokovat žádný ušlý zisk. Obě varianty nahrávají radnici, nemusela by nic vyplácet.

„Podle mého osobního názoru jsme výpověď před lety dali správně a byl to krok, kterým jsme získali do městské kasy miliony korun ročně navíc,“ reagoval zastupitel Tomáš Bouzek. Právě on stál v roce 2012 ještě jako budějovický radní za ukončením spolupráce s parkovací službou.

„Případ se nyní vrátí k okresnímu soudu, další jednání by mělo být v květnu,“ navázal náměstek primátora Petr Holický. Přeje si, aby se podařilo tuto starou kauzu brzy ukončit. Město musí zároveň doufat, že vyhraje. Původní odhady byly takové, že by při prohře muselo firmě vyplatit až 35 milionů korun. V první instanci vloni okresní soud vydal takzvané mezitimní rozhodnutí, kde dával žalobě částečně za pravdu, a uznal, že základ nároku je oprávněný.

Parkovací služby má v Budějovicích na starosti už čtyři roky dopravní podnik. Ten má provizi 35 procent a zbytek jde do magistrátní kasy. Tím, že je však podnik stoprocentně vlastněný městem, zůstanou v Budějovicích veškeré tržby. Ty se pohybují kolem 22 milionů korun ročně. „Jedná se o výběr z parkovacích automatů a parkoviště na Mariánském náměstí,“ upřesnil už dříve mluvčí dopravního podniku Radek Filip.

Pro srovnání, původní provize Jihočeské parkovací dosahovala přibližně 60 procent. Smlouvu s ní město uzavřelo v roce 2005 a platila až do roku 2012. Radnice tímto nevýhodným nastavením přišla o několik desítek milionů korun. V roce 2010 samotní zástupci firmy navrhovali úpravu smlouvy, tehdy však nabídku nikdo nevyslyšel.

Sporů má město víc - azbest, teplárna, IT technologie

Podobných složitých a zdlouhavých sporů vede město mnohem více. Soudí se v nich o desítky milionů korun často s velmi nejistým výsledkem. Patří mezi ně kauza úniku azbestu při rekonstrukci základních škol na sídlišti Máj, případy související s dodávkou IT technologií na magistrátu, složité spory budějovické teplárny a nově třeba žaloby kvůli architektonické soutěži na Centrum halových sportů.

Asi nejdéle trvá spor s firmou OHL ŽS, která měla na starost rekonstrukci májských škol, tam se potíže vlečou už čtyři a půl roku. Před měsícem pak město prohrálo soud s tajemníkem Zdeňkem Řeřábkem.

Tomu má vyplatit ušlé osobní ohodnocení ve výši 637 tisíc korun plus úroky z prodlení. Příplatek k základnímu platu odebral Řeřábkovi v letech 2011 až 2013 bývalý primátor Juraj Thoma podle soudu neoprávněně.