Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovická radnice chce posunout tunel za miliardu, aby nevadil lidem

  13:35aktualizováno  13:35
Součástí zanádražní komunikace, kterou v Českých Budějovicích právě staví, měl být i miliardový tunel pod železnicí spojující východ města s centrem. Po nezdarech při přípravě zástupci města plánují vyústění na jiném místě.

Tunel dlouhý zhruba 200 metrů má vést pod nákladovým nádražím. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Když se nemůžete s někým dohodnout, zkusíte to jinde. Podle jednoduchého klíče se nyní pokoušejí zástupci budějovické radnice pokročit v přípravě stavby tunelu, který má pod železnicí spojit Suché Vrbné s ulicemi Nádražní, Mánesova a Průmyslová.

O zásadní dopravní stavbě se v Budějovicích mluví už zhruba 10 let, tunel měl být součástí zanádražní komunikace. Vysoká cena, složitost přípravy a také odpor části obyvatel však projekt zpomalily.

Nyní padlo rozhodnutí, které by mohlo plán znovu nastartovat - posunout vyústění tunelu v Dobrovodské ulici u lávky více doleva, a vyhnout se tak odmítavému postoji majitelů nemovitostí na pravé části.

Změnu potvrdil náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). "Snažíme se tím řešit dlouhodobé spory. Už jsem hovořil s majiteli objektů, kterých by se stavba nově týkala," řekl Joch s tím, že jednání jsou na začátku. V případě úspěchu by to zřejmě odstranilo některé technické problémy s možným narušením statiky domů při hloubení tunelu.

Ulehčilo by se viaduktu v Rudolfovské

Pro některé obyvatele Suchého Vrbného je tato zpráva překvapující, protože na červnovém veřejném jednání o uzavírce Dobrovodské se naopak od náměstka Kamila Calty (TOP 09) dozvěděli, že ohledně tunelu se nic nového neděje. "Bral jsem to z pohledu investic, které mám na starosti," bránil se Calta.

Právě z pohledu investic je škoda, že se nepodařilo projekt tunelu připravit v návaznosti na zanádražní komunikaci. Část Dobrovodské v místě plánovaného vyústění podjezdu v červenci zavřou, bude se tam napojovat nová silnice a dělat kanalizace. Mohlo se vše zvládnout najednou. Primátor Juraj Thoma (HOPB) o akci hovořil už v roce 2007, jenže za sedm let se nezměnilo skoro nic.

Velká část obyvatel Suchého Vrbného, ale třeba i Dobré Vody či Srubce si nové spojení s centrem města přeje. "Vrbné spojuje s městem jedna myší díra, tedy viadukt v Rudolfovské, který je věčně ucpaný," upozornil David Kahánek, jeden z obyvatel zmíněné čtvrti.

Do případné stavby musí výrazně promluvit také vedení Jihočeského kraje, který je investorem zanádražní komunikace. Podle krajského radního pro dopravu Antonína Kráka (ČSSD) je třeba v souvislosti s tunelem najít přijatelný kompromis. "Odpor části obyvatel byl značný, i proto se příprava pozastavila," dodal.

Přibližně 200 metrů dlouhý podjezd pod nákladovým nádražím by odvedl tisíce aut denně od viaduktu v Rudolfovské. O stavbě nedávno jednali také zástupci budějovické radnice a Správy železniční dopravní cesty. Obě strany jsou projektu nakloněné. Náklady, které jsou odhadované na 1,2 miliardy korun, by si navíc mohly rozdělit obě strany plus ještě Jihočeský kraj.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš potvrdil, že je správa připravena spolupracovat. "Pokud se město s krajem pustí do příprav, určitě nebudeme nic brzdit. Za námi by finančně mohla jít část, která se týká železnice," sdělil Illiaš.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova, jelo k němu čtrnáct cisteren

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova.

Posádky celkem dvaceti hasičských vozů likvidovaly téměř celou noc na neděli a následující den požár lesa u Kájova na...

Najdete na iDNES.cz