Českobudějovická záchytná stanice je jediná v celém kraji. Další fungují v Jihlavě a Příbrami. Ilustrační snímek.

Českobudějovická záchytná stanice je jediná v celém kraji. Další fungují v Jihlavě a Příbrami. Ilustrační snímek. | foto: Jan Karásek

Jediná jihočeská záchytka má často plno, pravidelně v březnu na Josefa

  • 0
Kam s opilci? Tuhle otázku často řeší strážníci a lékaři v Jihočeském kraji, kde funguje jen jediná záchytná stanice, a to v Českých Budějovicích. Zdejších šest lůžek bývá často obsazeno a opilci pak putují na záchytky v Jihlavě nebo v Příbrami.

Jak vypadá probuzení na záchytce, si loni v Českých Budějovicích vyzkoušelo  987 lidí. To je o 131 méně než v předchozím roce. Podle vedoucího lékaře Lumíra Mračka to ale neznamená, že by lidé na jihu Čech omezili pití alkoholu. Hodně opilců totiž končí v nemocnicích nebo v policejních celách.

"Jde hlavně o případy, které se stanou ve větší vzdálenosti od Českých Budějovic," uvedl Mraček. Jihočeský kraj má totiž k dispozici pouze jednu záchytnou stanici. Další nejbližší jsou v Jihlavě a Příbrami.

Na jižní Čechy připadá pouze šest lůžek. Přesně tolik jich je na záchytce v krajském městě. "Často se stává, že jsou všechna zaplněna. Většinou to bývá v období různých státních svátků nebo v březnu na Josefa," konstatoval Mraček.

Nouzi o výtečníky zpité pod obraz nemají ani v Táboře. Zdejší strážníci převážejí agresivní opilce, k nimž se nikdo nehlásí, do Budějovic v dodávce Ford. I když se ptají předem, zda má záchytka volné místo, občas to nevyjde.  "Někdy se stane, že dojedeme do Budějovic, ale neuspějeme, a převážíme podnapilého do Jihlavy nebo Příbrami," popsal velitel strážníků Petr Svoboda.

Přitom podle statistiky táborské městské policie počet opilců převážených na záchytku stoupá. Zatímco v roce 2009 jich bylo 38, loni už 72.

Loni skončilo na záchytce i 45 školáků

Lékaři budějovické záchytky loni ošetřili téměř 1300 lidí. Byli mezi nimi i cizinci z Afriky, ale také Slováci nebo Ukrajinci, kteří v regionu pracují. "Zajímavé je, že jsme tu ještě neměli žádného Vietnamce," podotkl Mraček.

Z celkového počtu hospitalizovaných bylo 137 žen. Drtivou většinu tvořili lidé po konzumaci alkoholu. Jen asi 40 z nich se dostalo na záchytku pod vlivem drog nebo kombinaci alkoholu a drog.

Za vleklý problém považují odborníci oblibu alkoholu u dětí a mládeže do 18 let. Loni měli na budějovické záchytce 45 školáků, o další nezletilé opilce pečují na dětské klinice budějovické nemocnice.

V praxi to funguje tak, že lékaři ze záchytné stanice jsou s kolegy z dětské kliniky domluveni, že nad každým opilým dítětem na záchytce bude bdít dětská sestra. O těžší případy, při nichž alkohol často ohrožuje život dítěte, se přímo na dětské klinice starají specialisté.