Vedoucím aritmologie-kardiostimulace v kardiocentru Nemocnice České Budějovice

Vedoucím aritmologie-kardiostimulace v kardiocentru Nemocnice České Budějovice je Alan Bulava. Kardiocentrum získalo prestižní celosvětové ocenění za péči. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Českobudějovické kardiocentrum dostalo světovou cenu za péči

  • 0
Lékaři českobudějovického kardiocentra převzali prestižní ocenění: za vynikající výsledky v dálkovém sledování pacientů se srdečními poruchami dostali cenu Biotronik Honorary Circle Award.

Dosud se jí mohlo chlubit pouze pět kardiocenter na světě – tři v USA a po jednom v Polsku a Nizozemsku.

Budějovičtí specialisté pečují o 3 500 pacientů s implantovanými srdečními přístroji a více než 550 z nich používá moderní systém Home Monitoring, který umožňuje lékařům kontrolovat jejich zdravotní stav na dálku. A to bez ohledu na to, kde se právě nacházejí, a bez nutnosti jakéhokoliv zapojení pacientů do nastavení přístrojů nebo přenosu dat.

"Přes 550 pacientů je světový unikát, protože jenom tři velká americká centra a další dvě evropská sledují dálkově tak vysoký počet nemocných," srovnává Alan Bulava, vedoucí lékař arytmologie a kardiostimulace kardiocentra budějovické nemocnice.

Výhodou je komfort pro pacienta

Systém dálkového sledování srdečního rytmu a dalších životních parametrů lékařům umožňuje prakticky okamžitě reagovat na jakékoliv zachycené zhoršení zdravotního stavu pacienta.

"Dokážeme tak zabránit situacím vedoucím například ke vzniku mozkových příhod, srdečního selhání, a někdy dokonce i riziku úmrtí. Systém prokazatelně snižuje počet nutných hospitalizací," vysvětlil Bulava.

Velkou výhodou je komfort pro pacienta, který nemusí jezdit na kontroly do kardiocentra tak často jako lidé s běžnými kardiostimulátory či defibrilátory. Přitom pacienti za optimální péči nic neplatí. Přístroje a provoz hradí jejich výrobce a práci lékařů pojišťovna. Pořízení systému, stejně jako provoz, ročně stojí asi 10 tisíc korun.

Malé mobilní bezdrátové zařízení, které snímá z implantovaného srdečního přístroje automaticky každý den lékařské a technické údaje, používá také Jan Šafář z Temelína.

"Funguje to bezvadně. Už to mám čtyři roky a určitě jsem klidnější," svěřil se 55letý muž, který kvůli potížím se srdcem zásadně změnil životní styl.

Poté, co přímo v práci prodělal oběhovou zástavu a podle lékařů přežil vlastní klinickou smrt, ho budějovičtí odborníci postavili zpátky na nohy. "Pracoval jsem jako manažer v elektrárně, teď jsem správcem parkoviště. A jsem opravdu spokojený," podotkl.

Šafář patří mezi typické pacienty kardiocentra, protože lidí nad 50 let v něm léčí nejvíc. "Ale výjimkou nejsou ani dvacetiletí sportovci. Máme v péči hokejisty i vrcholové cyklisty, kteří se extrémní námahou dopracovali k nějakým arytmiím," upřesnil Bulava.