Dita Šimůnková z Českých Budějovic smečuje proti Zuzaně Tůmové (8) a Janě Setínkové z Nuslí. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Budějovické volejbalistky si zajistily postup do první ligy

• 1
To, že volejbalovou extraligu mužů vede nejlepší klub posledního desetiletí v Česku z Českých Budějovic, není pro fanoušky překvapením. Známý je také jako Jihostroj. Ne každý si ale všiml, že ženy Volejbalového klubu České Budějovice vedou svoji soutěž. I když je to ve druhé lize, která je třetí nejvyšší soutěží žen.

Klub začal usilovat o to, aby další práci s mládeží a úspěchy zajišťovala i dívčí složka. Ženy klubu, hrající třetí nejvyšší soutěž pod hlavičkou Madeta, právě díky dvěma posledním výhrám o víkendu postoupily do první ligy.

Na jih Čech přijel Braník. Tým, který Jihočešky v letošní sezoně porazil. Také to byl tým, který mohl ze druhé pozice úspěch Madety zhatit. Domácí hráčky však za svým historickým postupem šly od prvního setu. Braník dvakrát porazily 3:0.

"Bylo to excelentní. Na to, že jsme hráli proti druhému týmu tabulky, byl náš výkon vynikající," uvedl trenér českobudějovických volejbalistek František Böhm.

Měl pravdu. První utkání začaly Jihočešky bez chyb a vyhrály úvodní sadu 25:15. Ještě lepší výkon podaly českobudějovické volejbalistky v dalším setu. Hráčky Braníka nevěděly, co mají hrát. Nedokázaly čelit útokům Madety a samy se přes jihočeskou obranu těžko dostávaly.

"Braník jsme vůbec nenechali rozjet. Naše hráčky podaly nejlepší výkon v soutěži," hodnotil dál trenér. Vyrovnaný byl jen třetí set.
Stav byl z pohledu domácích 13:16 a Braník hrál o šanci. Vítězný obrat Madety začala na podání Slabová, která esy vyrovnala. Tým pak už šanci nepustil. Druhé utkání o postupu rozhodlo.

Braník stačil ve druhém setu, kdy vedl i o čtyři body.Madeta srovnala a v koncovce byla přesnější. "Tam se na chvíli ukázala síla soupeřek.
Jak cítily šanci, tak nás dusily," dodal Böhm. Ženský volejbal je vyrovnanější. Ztráta se často snadněji dohání. To se v utkání několikrát potvrdilo. "Druhý set ve druhém zápase bychom dříve asi prohrály. Oproti začátku soutěže jsme se ale sehrály tak, že už dokážeme takové zápasy otáčet," uvedla volejbalistka Madety Kateřina Píchová.

Českobudějovickým hráčkám pomohl i speciální vložený trénink. "Byl zaměřený na soupeřovu vysokou blokařku. V utkání jsme to zúročili," upřesnil trenér. Madeta si postup do první ligy zajistila čtyři kola před koncem své skupiny druhé ligy. Výsledky jsou na této stránce. "Věděly jsme, o co hrajeme. Byly jsme namotivované a soupeř nám vítězství usnadnil i špatným příjmem," dodala Píchová.