(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Budvar získal souhlas ke stavbě parní kotelny navzdory kritice obyvatel

  • 4
Záměr Budějovického Budvaru postavit vlastní parní kotelnu, a odstřihnout se tak po 60 letech od závislosti na teplárně, směřuje ke stavebnímu povolení. Odbor životního prostředí krajského úřadu vydal k projektu kladné stanovisko, a to navzdory námitkám některých obyvatel a institucí.

Budějovická teplárna vnímá jako jeden z nepříjemných důsledků projektu mimo jiné vlastní ekonomickou ztrátu, protože pivovar je pro ni jedním z hlavních odběratelů tepla.

„Namítali jsme také, že parní plynová kotelna výrazně zatíží zplodinami už tak zamořenou lokalitu. Projekt je v rozporu s tím, co říká územní plán. Kraj naše připomínky bohužel neakceptoval, odpovědnost je teď na jeho úřednících,“ uvedl předseda představenstva Teplárny České Budějovice Václav Král.

Podle něj mají účastníci řízení kolem stavby ještě možnost podat proti rozhodnutí podnět k přezkumu k ministerstvu životního prostředí nebo další námitky do procesu stavebního povolení. Ale teplárna to pravděpodobně neudělá.

Kotelna by měla být hotová do dvou let

Proti stavbě plynové kotelny s třináctimetrovým komínem při Kněžskodvorské ulici vystupovala i místní obchodní škola.

Projekt předpokládá, že kotelna bude do dvou let stát na nádvoří pivovaru. Spolu s ní vzniknou další doprovodné stavby, jako jsou nové rozvody páry.

Práce se dotknou okolních ulic a nového areálu logistického centra, které chce podnik dokončit příští rok. Bude spojené s hlavním provozem dvěma mosty přes Kněžskodvorskou ulici. „Právě do logistického centra jsme zaváděli nová potrubí. Pivovar má zatím s námi podepsanou smlouvu na dodávky tepla na čtyři roky,“ připomněl Král.

Budvar chce zvýšit výrobu piva o pětinu

Budějovický Budvar trvá na tepelné samostatnosti také přes odpor budějovické radnice. „Naším cílem je mít více alternativ pro dodávku tepla jakožto strategického zdroje. Následovat bude stavební řízení, které, předpokládáme, bude také úspěšné. Případné zahájení výstavby je otázkou delší budoucnosti. Vzhledem k našemu rozvojovému plánu ale chceme být na tyto alternativy připraveni,“ řekl mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec.

V projektové dokumentaci pivovar argumentuje, že moderní technologie a tři kotle o celkovém výkonu 30 tun páry za hodinu výrazně sníží cenu tepla, protože zařízení bude mít účinnost kolem 96 procent. Ztráty sníží také kratší rozvody tepelné energie.

„Na druhou stranu je technologie parních plynových kotelen, kterou chce použít Budějovický Budvar, nákladná,“ říká přední odborník na energetiku Pavel Sláma, který je členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků a publikuje články o horkovodech a jejich tepelných ztrátách. A dodává, že levnější by pro podnik bylo stávající napojení na teplárnu.

Budvar chce investovat do kotelny 52 milionů korun. Spolu s dalšími investicemi ve výši dvou miliard korun hodlá do roku 2020 zvýšit výrobu piva o pětinu, a dosáhnout tak na rekordní hodnotu dvou milionů hektolitrů ročně.