Budějovický domov seniorů požaduje doplatit nájem. I po mrtvých klientech

  12:43aktualizováno  12:43
Společnost Senior Resort, která do ledna provozovala budějovický Dům pro seniory, požaduje po důchodcích, kteří si řádně platí svůj pobyt, doplacení tří nájmů. V lednu insolvenční správce zrušil smlouvu mezi provozovatelem a majitelem objektu společností L. a S. Tábor. Peníze požadují dokonce i po již zemřelých klientech.

Domov pro seniory na Husově třídě v Českých Budějovicích. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na chodbách domova teď panuje ještě větší napětí než dosud. Někteří senioři jsou naštvaní, jiní vyděšení. Na tvářích některých jsou dokonce vidět slzy. V dopisech jim totiž hrozí soudem a exekucí.

Dopisy osmi klientům s požadavkem tří nájmů rozeslal nejprve advokát společnosti Adam Batuna. Ve středu pak došly takřka všem 150 obyvatelům domova s podpisem zástupců společnosti Martina Harta a Karla Berky.

Kvůli tomu přijela do domova ve středu policie. Všechny dopisy si okopírovala a s klienty sepsala protokol. Ředitel seniorského domu se k situaci odmítl vyjádřit, protože mu to doporučila policie. Ani ta nechce případ komentovat. "Policisté prováděli určité úkony. Probíhá vyšetřování," sdělil mluvčí policistů Jiří Matzner.

Po každém seniorovi požaduje vedení Senior Resortu přes 22 tisíc korun. Kromě toho si navíc naúčtovali i penále z prodlení.

V závěru dopisu se ještě píše, že se jedná "o poslední pokus o smírné mimosoudní jednání". Pokud prý senioři do deseti dnů nezaplatí, dá vedení společnosti celou věc k soudu. A pak se náklady ještě vyšplhají. "Z praxe je známo, že celková suma takovýchto dodatečných nákladů může i několikanásobně převýšit samotnou dlužnou pohledávku," stojí na konci výhrůžného dopisu.

My nic nedlužíme, platit mají důchodci, říká provozovatel

Přitom společnost dluží svým klientům kauce ve výši tří nájmů a k tomu ještě zálohy za služby, které jsou jim v domově po dobu deseti let poskytovány. Dohromady je to 100 tisíc korun, které senioři skládali, když do domova nastupovali. "Je to sprosté, nechápu, jak se vůbec můžou opovážit po nich něco chtít. Nejdřív je okradli o celoživotní úspory a teď je ještě chtějí utrápit k smrti," říká rozhořčeně Irena Vlková, která má v domově maminku.

Jenže předseda představenstva společnosti Martin Hart to vidí jinak. Podle něj společnost nikomu nic nedluží. Naopak jsou to důchodci, kteří mají platit. "Peníze bezdůvodně posílali na jiný účet. Je třeba to dát do pořádku. My jim nic nedlužíme. Všechno je, jak má být," tvrdí.

Senior Resort tak přechází do útoku. Místo aby se bránil a hledal kauce, chce tímto krokem pohledávku seniorů jednoduše vymazat. A to stylem - měli jsme vám dát zpátky tříměsíční kauci, vy nám dlužíte tříměsíční nájem. Takže jsme si kvit - a právě to Martin Hart a Karel Berka v dopise píší.

"K dnešnímu dni využívá pronajímatel své zákonné možnosti a započítá Vám složenou kauci oproti své pohledávce z nájemného," píše se v dopise.

Insolvenční správce: Vůči seniorům je to hluboce nemorální

Podle předběžného insolvenčního správce Senior Resortu Václava Hadraby nemají senioři rozhodně na výhrůžnou výzvu reagovat. Situaci jim chce co nejdříve vysvětlit dopisem. A mluvit chce i s advokátem, který stojí za posíláním dopisů.

Kauza domu pro seniory

Majitelem objektu je společnost L. a S. Tábor podnikatele Stanislava Snášela. Firma je v konkurzu a dluží 960 milionů korun.                 * Insolvenční správce rozvázal smlouvu se společností Senior Resort, která domov provozovala. Senioři začali posílat peníze za nájmy místo Senior Resortu na účet L. a S. Tábor.             * Klienti platili při nástupu tříměsíční kauci a zálohu na poskytované služby na 10 let. Dohromady to bylo zhruba 100 tisíc korun. Senior Resort je před rozhodnutím o úpadku. Insolvenční návrh podal Moravský peněžní ústav.   * Od něj ale pohledávku přesahující 9 milionů korun koupila společnost Drinks Český Těšín a dluh ihned přestala vymáhat. Advokát této společnosti přitom sídlí na stejné adrese a má stejný telefon jako Adam Batuna, který zastupuje i Senior Resort a L. a S. Tábor.

"Mám s panem advokátem Batunou domluvenou schůzku. Chtěl bych je požádat, aby takto již nepostupovali. Ta situace se musí vyřešit mezi L. a S. Tábor a Senior Resortem. Zatahovat do toho důchodce bychom opravdu neměli," říká Václav Hadraba.

Jednání vedení Senior Resortu a jejich advokáta zavrhl i insolvenční správce L. a S. Tábor Karel Touschek. Podle něj je to hluboce nemorální, a požádal proto soud, aby dalšímu podobnému jednání zabránil.

"Právní zástupce společnosti k tomuto zavrženíhodnému jednání zneužívá svých odborných znalostí a zároveň počítá s nedostatečnou odbornou znalostí problému obyvatel domu, což je jednání ve vztahu k lidem ve věku 70 až 90 let hluboce neetické a nemorální," uvedl Touschek.

Advokát Batuna, který zastupuje Senior Resort i L. a S. Tábor, přitom podává trestní oznámení na všechny zaměstnance, kteří v domově pracují.

"Je to normální zastrašování," řekla jedna ze zaměstnankyň domova pod příslibem anonymity. Trestní oznámení si vysloužil i ředitel domova Jan Bulvas. "Ani to nebudu komentovat," řekl.

Na čtvrtek byl svolán soud, který měl rozhodnout o úpadku společnosti, opět byl ale odložen. Další jednání bude až za měsíc.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Zastupitelé Budějovic schválili peníze na školky i větší počet strážníků

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo.

Radnice krajského města počítá na příští rok se schodkovým rozpočtem. Dvě stě milionů korun má na největší investici,...

Lišov chce postavit dům pro seniory, nabídne 105 lůžek

Nový domov pro seniory Anavita v Plzni

Zatímco dnes se musí senioři ze čtyřtisícového Lišova na Českobudějovicku stěhovat do zařízení v širokém okolí, v...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Najdete na iDNES.cz