Na tomto českobudějovickém hřišti u sídliště Máj se před několika dny zranil...

Na tomto českobudějovickém hřišti u sídliště Máj se před několika dny zranil malý chlapec. Na snímku je vidět i nefunkční herní prvek, jehož hlavní část na předškoláka spadla. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Magistrát po nehodě uklidňuje rodiče: Hřiště kontrolujeme každý měsíc

  • 0
Českými Budějovicemi otřáslo před několika dny vážné zranění malého chlapce, na kterého na dětském hřišti ve Čtyřech Dvorech spadla část prolézačky. Policie hledá svědky události. Magistrát ujišťuje rodiče, že stav atrakcí kontroluje každý měsíc.

Při hře v Parku Čtyři Dvory spadlo na předškoláka osmdesátikilové kolo s kuličkami a vážně mu poranilo hlavu. Lékaři museli chlapce okamžitě odvézt do nemocnice a operovat ho. Příčinou nehody, která se stala 11. března, byl zlomený šroub.

Veřejná hřiště, která spadají pod město České Budějovice, jsou podle náměstka primátora Petra Podholy pod pravidelnou a důkladnou kontrolou. „Standardní měsíční revizi provádí zaměstnanec magistrátu, který hřiště projde a zkontroluje. V případě, že odhalí nějaký nedostatek, pořídí dokumentaci a herní prvek se znepřístupní. Jestliže je neopravitelný, tak se odveze z hřiště,“ reagoval Podhola.

Vedle toho jsou důležité velké roční revize. „Provádí je Mária Chmidtmayerová z certifikované firmy INORZ. Náklad na jednorázovou roční kontrolu všech herních prvků na území města je přibližně 100 tisíc korun,“ uvedl Eduard Nejedl, vedoucí odboru správy veřejných statků budějovického magistrátu.

Poslední velká kontrola byla v krajském městě v říjnu minulého roku. Všechny herní prvky na dětských hřištích jsou certifikované a musí splňovat přísné evropské normy. Pravděpodobnost, že by byl herní prvek sám o sobě pro dítě nebezpečný, je malá.

„Jezdím sem s dětmi od té doby, kdy nové hřiště otevřeli, a moc se nám tu líbí,“ řekla Hana Horská, která bydlí nedaleko místa, kde k úrazu došlo.

„Všimla jsem si ale, že po setmění se tu často poflakují různí mladí výrostci, pouštějí si tu nahlas hudbu z telefonu a kouří. Nevím, jestli by tomu nemohly pomoct třeba bezpečnostní kamery nebo zamykání hřiště na noc,“ zmínila.

Jednou z možností, jak hřiště zabezpečit, jsou ploty s brankou na zámek. To však podle náměstka Podholy není na všech hřištích možné. „Sportovní plácky mají své pevně dané provozní řády, ale dětská hřiště mají úplně jiný charakter. Hřiště by měla být především o zábavě a rodiče musí samozřejmě dohlížet na bezpečnost svých dětí hlavně sami. Tohle je ale samozřejmě jiný případ,“ podotkl Podhola.

Policie nyní vyšetřuje, zda za zmiňované neštěstí může konstrukční chyba, nebo cizí zapřičinění, například vandalismus.

„V souvislosti s vyšetřováním závažného zranění nezletilého chlapce bychom rádi požádali o pomoc svědky, kteří viděli, jak k nehodě došlo,“ řekl mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner. Informace k případu a svědectví mohou občané sdělovat policistům prostřednictvím linky 158.