Carlo Capalbo je předsedou organizačního výboru RunCzech, který se stará také o...

Carlo Capalbo je předsedou organizačního výboru RunCzech, který se stará také o Budějovický půlmaraton. Ten se letos poběží v sobotu 7. června. | foto: Dan Materna, MAFRA

Světový rekord nahradí reklamu za miliony dolarů, říká šéf půlmaratonu

  • 0
V sobotu 7. června se do Českých Budějovic chystají tisíce běžců na půlmaraton. Představí se mezi nimi i mistr světa, který by rád překonal světový rekord. I o tom hovoří šéf seriálu RunCzech Carlo Capalbo.

Sympatický sedmapadesátník se sice narodil v Itálii, ale už více než dvacet let žije v Praze. A učí Čechy běhat.

Byl to on, kdo jako první v Praze uspořádal maraton, a v současné době už v sedmidílném seriálu RunCzech, kam patří i Budějovický půlmaraton, běhá přes šedesát tisíc lidí.

Prezident organizačního týmu běhů RunCzech Carlo Capalbo se na budějovický závod velice těší, protože možná právě při něm padne 7. června světový rekord. A kromě toho - jak sám s italským přízvukem říká - se těší, až si večer po závodě sedne na pivo.

Vy sám také běháte?
Ano, běhám. Tak třikrát až čtyřikrát za týden. Ale ne dlouhé trasy, spíše okolo čtyř kilometrů. Také jsem běžel i maraton, ale to už je déle. Když bych si chtěl znovu zaběhnout závod, tak musím mimo republiku. Tady v Čechách nemůžu, protože mám spoustu práce s organizací.

Na jaký čas byste si teď věřil?
Jsem amatér. Když byla dobrá forma, tak můj čas na půlmaratonu byl hodina a 26 minut. Teď by to byla možná hodina a 56 minut.

Vy pořádáte maratony a půlmaratony v pěti českých městech už několik let. Dá se tím vydělávat?
Máme docela dost dobrých sponzorů a také většina našich závodů je téměř vyprodána. Určitě nejsem jedním z nejbohatších mužů v České republice, ale to nevadí. My vlastně neznáme banky, vše si platíme ze svého. Náš rozpočet s mistrem světa na startu šel určitě nahoru. Půlmaraton v Budějovicích stojí 5,5 milionu korun.

Kolik vám přidává město České Budějovice?
Půl milionu korun. Ale nejsou to jenom peníze. Hlavně nám radnice pomáhá službami, sháněním dobrovolníků a podobně. Takže letos bychom měli být s penězi na nule, určitě ne v minusu. A to je důležité.

Je těžké postavit trať na půlmaraton konkrétně v Budějovicích?
Běhání je jeden z mála sportů, kde vy vlastně vyhrajete i když nedoběhnete první do cíle. I proto jsou maratony obrovský fenomén. Důležité je na Budějovicích to, že trasa je nejen rychlá, ale také že závodníci uvidí historické centrum města. Běžci se nám ale do uliček musí vejít, proto máme strop asi 4 500 lidí. Pokud bychom tohoto čísla za dva tři roky dosáhli, tak musíme trať trochu předělat. Musíte znovu jednat s primátorem, ale i s policií, úředníky a podobně. Postavit dobrou trať pro půlmaraton není lehké.

Stává se vám, že si běžci například trasu někde zkracují? Jde to vůbec?
Ne, nejde. Máme stovky dobrovolníků i kamery, to fakt není možné. Za naší dvacetiletou historii, co závody pořádáme, se nám to stalo jenom dvakrát. Ale podle mého lidi takto nepřemýšlejí. Každý hlavně běhá sám pro sebe. Čas je sice důležitý, ale daleko významnější je, že půlmaraton vůbec doběhnu do cíle s dobrým pocitem. A ne že máte o minutu lepší čas. Jo, možná před kamarády se s tím můžete vytahovat, ale důležitý je vlastní pocit.

Jak jste před třemi roky přišli na České Budějovice a na to, že by se zde také mohl běhat půlmaraton?
Tehdy dostala zlatou známkou od světové běžecké asociace, proto jsme chtěli udělat zlatou celou republiku. Dnes se běhá v pěti důležitých městech. České Budějovice jsou hlavní město na jihu Čech, a to je důležitý region. České Budějovice jsou také krásné, i proto jsme tady chtěli závodit. Moc nás těší, že místní lidé chtějí běhat a také, že se tady výborně podél trati fandí.

Keňský vytrvalec Geoffrey Kipsang Komworor věří, že by v sobotu 7. června mohl na jihu Čech překonat světový rekord? Věříte tomu i vy?
Můj dědeček měl jedno pořekadlo, hlavně žádné předpovědi. Toho se držím. Ale určitě máme šanci, protože tady poběží mistr světa a trasa je velice rychlá. Všechno by tedy mělo být připraveno, ale důležité také bude počasí, tlak vzduchu a podobně.

Kdyby se to povedlo, co by světový rekord znamenal pro České Budějovice?
Třeba to, že mi kamarád ihned zavolá a řekne, Carlo v Českých Budějovicích padl rekord. Každý z mých přátel teď říká jen Budweis, ale pak už by říkali jenom České Budějovice. Na každém běžeckém webu ve světě, v každém časopisu i sportovní televizi bude napsáno právě České Budějovice. To je obrovská reklama, možná i za 100 milionů dolarů! Ale musíme pomalu, světový rekord je velká událost, takže bych to nerad zakřikl.

Důležité bude určitě i počasí. Už sledujete předpovědi?
Papež František je napůl Ital a napůl Argentinec, takže mu asi zavolám a spolu počasí zařídíme. Teď vážně: doufáme, že bude hezky. Ideální by byla teplota mezi 17 a 18 stupni Celsia a bezvětří.

Budou mít největší závodnické hvězdy čas také na prohlídku města?
Budou bydlet v hotelu Zvon, kde máme naši centrálu. Možná v pátek odpoledne uděláme trénink, kde si každý Budějovičák může zaběhat třeba s mistrem světa Geoffreyem Kipsangem Kamwororem. Možná stihneme i památky, pokud budou mít v programu čas. Už se ale těším, až bude sobota večer, všechno vyjde, spadne mi kámen ze srdce a já si dojdu na jedno budějovické pivo.

,