Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovičtí radní chtějí koupit Pouzarovu halu za 71 milionů

  7:54aktualizováno  7:54
Hokejové centrum Pouzar může brzy patřit městu České Budějovice. Radní schválili záměr koupě za více než 71 milionů korun. Halu fungující přes tři roky by to zbavilo dluhů. Už za dva týdny rozhodnou o osudu centra zastupitelé.

Hokejové centrum Pouzar v Českých Budějovicích | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Radní v pondělí záměr schválili. Další krok je na zastupitelích, kteří mají jednání 8. února. Kupní cena je 71,3 milionu korun.

Suma v sobě zahrnuje objekt ležící v areálu bývalého tankodromu u sídliště Máj, pozemky i závazky vůči zhotovitelům a bance. Stavba totiž dosud není zaplacená.

S možností přenechání centra se na město obrátili zástupci hokejového klubu HC Českobudějovičtí lvi a společnosti Pouzarsport. Jednou z důležitých podmínek smlouvy je, že věřitelé budou souhlasit, že jim radnice z dlužných částek zaplatí jen padesát procent.

Problémy s halou začaly před dvěma roky

„Celková kupní cena je přes 71,3 milionu korun, z toho je úvěr ve výši 43,9 milionu korun, který bychom přebírali v plné výši. Zbytek tvoří především investiční závazky vůči dodavatelům, kteří by museli souhlasit s jejich snížením na polovinu,“ vysvětlil primátor Jiří Svoboda (ANO).

Dodavatelé by se tak museli spokojit se sumou přes 21,3 milionu, což je padesátiprocentní část bez penále. Důležitý bude zejména postoj stavební firmy Strabag, vůči které je největší dluh. Společnost na dotazy neodpověděla. Součástí koupě by byl i pozemek v hodnotě 3,5 milionu a dále mobiliář a vybavení haly za 2,6 milionu.

Otázkou budoucnosti centra, které zahájilo provoz před třemi lety, se Budějovičtí zabývají delší dobu. Poprvé už před dvěma roky, když se zkomplikoval plánovaný příjem peněz od partnerů a sponzorů.

Ač to tak při schvalování rozpočtu na letošní rok nevypadalo, finanční situace města se nyní výrazně zlepšila. Z tohoto pohledu by si celou transakci mohlo dovolit. „V souvislosti s rozpočtovým určením daní jsme dostali přebytek 68 milionů korun. Navíc jsme rozpočet pro letošní rok připravovali s určitými rezervami. Čistě hypoteticky tak máme prostředky na nákup hokejového centra,“ potvrdila radní pro oblast financí Lucie Kozlová (ANO).

V případě koupě chtějí zástupci vedení radnice zachovat stejný režim jako doposud. Pro samotné hokejové kluby i veřejnost, jež halu využívají, by se tak zřejmě nic zásadního neměnilo. „O provoz by se starala naše organizace Sportovní zařízení města České Budějovice, případně bychom mohli vypsat výběrové řízení na provozovatele, ale toto je ještě předčasné,“ konstatoval primátor Svoboda.

Současní majitelé usilují o zachování provozu. „Naši dodavatelé, v čele s generálním dodavatelem, společností Strabag, mají samozřejmě také zájem, aby prvotní účel vybudování centra, tedy zpřístupnění sportu pro veřejnost, byl zachován a věc se dořešila. Velice si vážíme jejich dosavadního vstřícného přístupu,“ reagoval Jaroslav Pouzar. Právě tento slavný hokejista spolu s Václavem Švecem a jejich HC Českobudějovičtí lvi jsou původními investory celé stavby za přibližně 150 milionů korun. Pokud by to radnice nabídla, současní majitelé by uvítali hokejové centrum dál provozovat.

Hala je prý v zisku

Podle provedeného průzkumu si dokáže vydělat na provoz, a ještě vykazuje zisk. O naplněnost ledové plochy nemá město obavy, všechny tři v Budějovicích jsou dlouhodobě zaplněné. Majitelé tvrdí, že se pokoušeli hledat i další cesty, jak centrum zbavit závazků. „Do jisté doby probíhala jednání souběžně s dalšími investory. Jejich podnikatelské záměry však nebyly všechny na sto procent spojené se sportovní činností,“ doplnil Václav Švec.

Teď jsou na řadě zastupitelé. Pokud bude koalice jednotná, tak nákup schválí, ale není vyloučeno, že se k záměru přikloní i další lidé. Podle opozičního zastupitele Tomáše Bouzka (TOP 09) bude ovšem nejdříve nutné zodpovědět mnohé otázky.

„Jako zastupitelský klub budeme chtít vědět, jak má například koalice vyřešenou právní stránku věci z hlediska insolvenčního rizika a podobně. Zajímá mě také, jak chce skloubit různé podmínky provozu ledových ploch a další záležitosti,“ vyjmenoval Bouzek.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz