Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovičtí radní chtějí koupit Pouzarovu halu za 71 milionů

  7:54aktualizováno  7:54
Hokejové centrum Pouzar může brzy patřit městu České Budějovice. Radní schválili záměr koupě za více než 71 milionů korun. Halu fungující přes tři roky by to zbavilo dluhů. Už za dva týdny rozhodnou o osudu centra zastupitelé.

Hokejové centrum Pouzar v Českých Budějovicích | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Radní v pondělí záměr schválili. Další krok je na zastupitelích, kteří mají jednání 8. února. Kupní cena je 71,3 milionu korun.

Suma v sobě zahrnuje objekt ležící v areálu bývalého tankodromu u sídliště Máj, pozemky i závazky vůči zhotovitelům a bance. Stavba totiž dosud není zaplacená.

S možností přenechání centra se na město obrátili zástupci hokejového klubu HC Českobudějovičtí lvi a společnosti Pouzarsport. Jednou z důležitých podmínek smlouvy je, že věřitelé budou souhlasit, že jim radnice z dlužných částek zaplatí jen padesát procent.

Problémy s halou začaly před dvěma roky

„Celková kupní cena je přes 71,3 milionu korun, z toho je úvěr ve výši 43,9 milionu korun, který bychom přebírali v plné výši. Zbytek tvoří především investiční závazky vůči dodavatelům, kteří by museli souhlasit s jejich snížením na polovinu,“ vysvětlil primátor Jiří Svoboda (ANO).

Dodavatelé by se tak museli spokojit se sumou přes 21,3 milionu, což je padesátiprocentní část bez penále. Důležitý bude zejména postoj stavební firmy Strabag, vůči které je největší dluh. Společnost na dotazy neodpověděla. Součástí koupě by byl i pozemek v hodnotě 3,5 milionu a dále mobiliář a vybavení haly za 2,6 milionu.

Otázkou budoucnosti centra, které zahájilo provoz před třemi lety, se Budějovičtí zabývají delší dobu. Poprvé už před dvěma roky, když se zkomplikoval plánovaný příjem peněz od partnerů a sponzorů.

Ač to tak při schvalování rozpočtu na letošní rok nevypadalo, finanční situace města se nyní výrazně zlepšila. Z tohoto pohledu by si celou transakci mohlo dovolit. „V souvislosti s rozpočtovým určením daní jsme dostali přebytek 68 milionů korun. Navíc jsme rozpočet pro letošní rok připravovali s určitými rezervami. Čistě hypoteticky tak máme prostředky na nákup hokejového centra,“ potvrdila radní pro oblast financí Lucie Kozlová (ANO).

V případě koupě chtějí zástupci vedení radnice zachovat stejný režim jako doposud. Pro samotné hokejové kluby i veřejnost, jež halu využívají, by se tak zřejmě nic zásadního neměnilo. „O provoz by se starala naše organizace Sportovní zařízení města České Budějovice, případně bychom mohli vypsat výběrové řízení na provozovatele, ale toto je ještě předčasné,“ konstatoval primátor Svoboda.

Současní majitelé usilují o zachování provozu. „Naši dodavatelé, v čele s generálním dodavatelem, společností Strabag, mají samozřejmě také zájem, aby prvotní účel vybudování centra, tedy zpřístupnění sportu pro veřejnost, byl zachován a věc se dořešila. Velice si vážíme jejich dosavadního vstřícného přístupu,“ reagoval Jaroslav Pouzar. Právě tento slavný hokejista spolu s Václavem Švecem a jejich HC Českobudějovičtí lvi jsou původními investory celé stavby za přibližně 150 milionů korun. Pokud by to radnice nabídla, současní majitelé by uvítali hokejové centrum dál provozovat.

Hala je prý v zisku

Podle provedeného průzkumu si dokáže vydělat na provoz, a ještě vykazuje zisk. O naplněnost ledové plochy nemá město obavy, všechny tři v Budějovicích jsou dlouhodobě zaplněné. Majitelé tvrdí, že se pokoušeli hledat i další cesty, jak centrum zbavit závazků. „Do jisté doby probíhala jednání souběžně s dalšími investory. Jejich podnikatelské záměry však nebyly všechny na sto procent spojené se sportovní činností,“ doplnil Václav Švec.

Teď jsou na řadě zastupitelé. Pokud bude koalice jednotná, tak nákup schválí, ale není vyloučeno, že se k záměru přikloní i další lidé. Podle opozičního zastupitele Tomáše Bouzka (TOP 09) bude ovšem nejdříve nutné zodpovědět mnohé otázky.

„Jako zastupitelský klub budeme chtít vědět, jak má například koalice vyřešenou právní stránku věci z hlediska insolvenčního rizika a podobně. Zajímá mě také, jak chce skloubit různé podmínky provozu ledových ploch a další záležitosti,“ vyjmenoval Bouzek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Najdete na iDNES.cz