Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovičtí zastupitelé bojují o nový most přes Vltavu, obyvatelé jsou proti

  10:15aktualizováno  10:15
Do roku 2023 chtějí budějovičtí politici postavit most pro auta přes Vltavu napojený na trasu k nemocnici. Odsouhlasili zadání změny územního plánu přes odpor části obyvatel.

Most má překlenout Vltavu u budějovické nemocnice. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podle představ českobudějovických radních přivede nový most přes Vltavu dopravu od okružní křižovatky u Litvínovic k nemocnici a papírnám. Bude sloužit i autům, což je právě změna oproti stávajícímu územnímu plánu, který počítá jen s lávkou pro pěší a cyklisty.

Přes bouřlivou čtyřhodinovou pondělní diskusi zastupitelé zadání změny územního plánu, který zahrnuje s mostem i úpravy silnic v lokalitě kolem nemocnice, schválili. K nespokojenosti několika desítek přítomných obyvatel.

Most má rozmělnit provoz na plných ulicích Mánesa a Lidická

„Je to jen první krok ke stavbě, která může být dokončena někdy v roce 2023. Koncem ledna, nebo začátkem února k tomu svoláme veřejné projednávání,“ uklidňoval rozhořčené návštěvníky pondělního zasedání zastupitelů náměstek primátora František Konečný.

Podle radních, kteří projekt jednomyslně podporují, most a jeho napojení uleví ulicím u nemocnice od dopravní zátěže. Zároveň má rozmělnit provoz na dnes přeplněné Mánesově ulici a ulici Lidická. Stoprocentně bude fungovat celý dopravní koncept po dokončení dálničního obchvatu města včetně Jižní spojky a Severní spojky s napojením od Strakonické přes ulici M. Horákové.

Pomoci má významně příjezdu k budějovické nemocnici, která buduje další parkoviště pro zaměstnance a návštěvy. Projekt podporuje i útvar hlavního architekta města.

Kritici projektu vybírají vady: Most počítá automaticky s napojením na kruhovou křižovatkou na Litvínovické ulici, ale v cestě stojí také soukromé pozemky na katastru Litvínovic a plán investorů postavit na nich hypermarket.

Na pravém břehu bude zase muset město vykupovat pozemky pro silnici od bývalých papíren. „Nerozumím argumentům v důvodové zprávě pro zastupitele. Píše se v ní, že doprava kolem nemocnice ve Schneiderově ulici se po stavbě zvýší a potom zase, že se sníží až o 800 aut za den,“ poukazoval na rozpory obyvatel Lukáš Vincík.

Starostka: Nikdo nás neoslovil

Další oponenti včetně některých zastupitelů podezřívají politiky, že chtějí hlavně pomoci soukromé firmě Mondi Bupak, bývalým papírnám, která oznámila, že zvyšuje výrobu o třetinu. Nová trasa by sloužila pro její dopravu.

S ohledem na desítky obyvatel města, kteří se zúčastnili projednávání o změně územního plánu, mohou komunální politici očekávat další vlny odporu. Podobné už zažili při projednávání silniční trasy Jižní spojka nebo protipovodňových opatření na Malši.

Už dnes se ozývají návrhy na uspořádání petice proti mostu. Zastupitelé přitom odmítli i návrhy, aby se stavba nejprve veřejně projednávala a až potom schvalovala změna územního plánu. Podle náměstka Konečného na to není čas. „Problém je v tom, že město řeší jako vždy jenom lokální věci, a ne celou koncepci dopravy,“ míní jeden z aktivistů Svatomír Mlčoch.

Stranou od bouřlivého projednávání kolem mostu je zatím obec Litvínovice. Přitom té se bude týkat jeho napojení na kruhovou křižovatku.

„Nikdo nás neoslovil, nikdo nás o záměru neinformoval. V našem územním plánu je tato lokalita zapsaná jako zóna pro občanskou vybavenost. Počítáme, že tu budeme mít jen stezku pro pěší a cyklisty vedoucí k budoucí lávce přes Vltavu. Přemostění Vltavy má být až o 600 metrů výš,“ uvedla starostka Litvínovic Alena Nováková.

Právě s lávkou a s jiným mostem umístěným proti proudu řeky, který bude směřovat k zadní straně papíren, počítá i současný územní plán krajského města. Ten prověřuje v přezkumném řízení krajský úřad kvůli podezření, že odporuje zákonu. Rozhodnout o tom, jestli bude platit, nebo ne, má začátkem příštího roku.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Šéfka centra sociální pomoci získala cenu za setkávání dětí a seniorů

Za projekt společného setkávání dětí a seniorů získala Daniela Davidová v...

Začínala jako učitelka v mateřské škole, později se Daniela Davidová vrhla do sociálních služeb. Za projekt setkávání...

Soud znovu otevřel pašování kokainu z Brazílie. Svědek „ztratil“ paměť

(ilustrační snímek)

Pašováním kokainu z Brazílie do Evropy se po roce znovu zabývá českobudějovický krajský soud. Po odvolání jednoho z...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Grafton Recruitment Praha
TECHNIK PODPORY PRODEJE, i pro absolventy

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz