Petr Žáček je pověřeným ředitelem Budvaru. V těchto dnech vrcholí výběrové...

Petr Žáček je pověřeným ředitelem Budvaru. V těchto dnech vrcholí výběrové řízení na nového šéfa budějovického pivovaru. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Utají Budějovický Budvar smlouvy před konkurencí? Rozhodne Senát

  • 86
Novela zákona o registru smluv míří do Senátu. Na výsledek hlasování netrpělivě čeká národní podnik Budějovický Budvar, kterého zveřejňování smluv v tvrdém konkurenčním prostředí poškozuje.

Budvar ještě rozhodně nemá vyhráno. Poslanci sice nejtěsnější většinou schválili vyjmutí pivovaru z registru smluv, jenž mu přináší velké problémy a do budoucna i stamilionové ztráty, ale novela zákona jde ještě do Senátu. Tam to podle všeho bude opět těsné.

Poslanci totiž původní návrh novely úplně změnili. Podle kritiků se Budvar stal záminkou, jak registr smluv ‚vykostit‘, aby přestal plnit funkci. Protože na začátku byla iniciativa ministra zemědělství, jehož resort je zřizovatelem Budvaru, aby byl národní podnik spolu s vysokými školami z povinnosti vyjmut.

Následně se však na tuto výjimku nabalily další. A ve výsledku 80 poslanců ze 159 přítomných schválilo takovou verzi, která by znamenala, že by se 70 procent smluv státních firem zveřejňování vyhnulo.

Nový ředitel Budvaru

V těchto dnech vrcholí výběrové řízení na nového ředitele, jenž má nahradit Jiřího Bočka, který z pivovaru kvůli nemoci odešel. Dočasně jej nahradil ekonomický ředitel Petr Žáček. Výběrové řízení je v režii ministerstva zemědělství. Výběrová komise zasedala v tomto týdnu. Na základě pohovorů budou vybráni až tři kandidáti, které dostane ministr pro svůj závěrečný výběr. Do užšího výběru se dostalo 10 zájemců, dva si to rozmysleli, komise má tedy naplánováno celkem osm pohovorů.

„Jsme velmi rádi, že novela prošla Sněmovnou a v legislativním procesu se posunula o krok dál. Z praktického pohledu se pro nás zatím nemění nic - dokud nebude novela účinná, zákon platí v původním znění a stále nám hrozí riziko, že od 1. července 2017 se naplno projeví jeho negativní dopady,“ řekl pověřený ředitel Budvaru Petr Žáček. Právě od července má začít ostrý provoz registru. Smlouva, která nebude správně zveřejněná, bude neplatná.

Řada senátorů se nechala slyšet, že pro novelu, jak ji schválila Sněmovna, hlasovat nebudou. Naopak se chtějí vrátit k původnímu návrhu, aby výjimku dostal jen Budvar. A věc vrátit poslancům, což by novelu zase odložilo. A povinnost zveřejňovat smlouvy pro Budvar tak dál trvá.

„Určitě budu hlasovat pro původní úpravu registru. Tedy, že kromě Budvaru musí pro všechny podniky s většinovou účastí státu a obcí platit povinnost v registru zveřejňovat smlouvy. Jsem přesvědčený, že Senát to vrátí zpátky tak, aby tento protikorupční nástroj opět plnil svůj účel,“ poukázal táborský senátor Jaroslav Větrovský z hnutí ANO.

Podobný názor má i senátor za obvod České Budějovice Jiří Šesták (Občané pro Budějovice). „Budu podporovat návrat k návrhu ministra zemědělství, aby zákon neměl výjimek mimo jediné, týkající se Budvaru. Aby měl zákon smysl, musí se týkat všech institucí hospodařících s veřejnými prostředky,“ zdůraznil Šesták s tím, že Budvar nehospodaří s veřejnými prostředky, je finančně nezávislý na státním rozpočtu a naopak do něj výrazně přispívá.

Naopak senátor Tomáš Jirsa (ODS), který zastupuje obvod Český Krumlov, za schválenou verzí novely stojí. A bude pro ni hlasovat v Senátu. Podle něj je totiž vyjmutí řady státních firem nutné.

„Jedná se o firmy ve vlastnictví státu, které mají průmyslovou či obchodní povahu, tedy ty, které se pohybují v konkurenčním prostředí a zveřejňování smluv je poškozuje v konkurenčním boji,“ zdůraznil Jirsa s tím, že logické je také vyjmutí vysokých škol a České televize i Českého rozhlasu.

Vše nad 50 tisíc korun bez DPH

Aktuálně je v registru 620 smluv Budvaru a přibývají další. Ty už patrně zveřejněné zůstanou, i kdyby podnik výjimku dostal. „Samozřejmě by pro Budvar bylo lepší, aby se doposud zveřejněné smlouvy z registru vyjmuly,“ upozornil ředitel Žáček.

Registr ukládá podniku povinnost zveřejňovat veškeré smlouvy nad 50 tisíc korun bez DPH. V dokumentech může začernit údaje, které pivovar považuje za obchodní tajemství. „My nyní smlouvy zveřejňujeme a zaškrtáváme to, o čem se domníváme, že jsou citlivé údaje. Tedy prakticky všechno,“ řekla právnička Budvaru Helena Votřelová.

I tak ale podniku vznikají ztráty, které jsou těžko vyčíslitelné. Pivovar například odkryl plán na posílení pozice na Balkáně, když objednal sklo do restaurací v tomto regionu. Pro běžného smrtelníka je to informace bez užitku, pro konkurenci je to odtajnění strategie, kterou hráči na daném trhu mohou zhatit.

„Zveřejňování přineslo závažné dopady do našich obchodů i do ekonomiky podniku. Navíc, soudy si vykládají pojem obchodní tajemství nejednoznačně a riziko zpětného zneplatnění smlouvy bude neustále viset nad každou začerněnou pasáží ve smlouvě jako Damoklův meč. To nemluvíme o smlouvách uzavíraných podle zahraničního práva. Naši obchodní partneři v zahraničí nebudou mít pochopení pro to, že podle našeho zákona bude smlouva neplatná, když za dodané pivo řádně zaplatili. Pochybuji, že je někdo donutí zboží vrátit,“ upozornil Žáček.