Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý ministr Martin Kuba míří do vedení teplárny, která se s ním soudí

  9:11aktualizováno  9:11
Budějovičtí zastupitelé ve čtvrtek projednali velmi citlivý bod: nominaci nových členů dozorčí rady Teplárny České Budějovice. Letos na jaře přitom to samé rozpoutalo krizi, která vyústila v rozpad koalice. Ta nová dosazuje do kontrolního orgánu firmy Martina Kubu, se kterým přitom teplárna vede soudní spor.

Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Radiátory ústředního topení už hřejí, ale na radnici v Českých Budějovicích je ve čtvrtek ani potřebovali. Jedním z bodů jednání zastupitelstva byl návrh zástupců města do dozorčí rady Teplárny České Budějovice, kolem kterého bylo dost horko.

Přehled budoucí dozorčí rady teplárny

Roman Kubíček (ANO)
Michal Kohn (ANO)
Radek Mach (KDU-ČSL)
Jaroslav Mach (ČSSD)
Miroslav Joch (ČSSD)
Jiří Trachta (ČSSD)
Martin Kuba (ODS)
Petr Maroš (ODS)
Petr Braný (KSČM)

Další dva členové dozorčí rady jsou z řad zaměstnanců teplárny

Politické spory související se společností vlastněnou z více než 99,5 procenta městem letos na jaře rozpoutaly krizi a pád koalice.

I tentokrát se hodně diskutovalo. Opozice především upozornila na návrat Martina Kuby, šéfa jihočeské ODS a bývalého ministra průmyslu a obchodu, který se má stát jedním z členů dozorčí rady a v minulosti byl v představenstvu teplárny.

„Jak může být členem kontrolního orgánu někdo, proti komu se sama společnost soudí?“ upozornil zastupitel Tomáš Bouzek (TOP 09), jenž byl dříve v dozorčí radě.

Je to střet zájmů, říká opozice

Podle něj je to jasný střet zájmů. Teplárna vede hned několik soudních sporů a v jednom z nich figuruje právě i Kuba. Týká se teplárenského odkaliště Hodějovice a vyvážení popílku smíchaného s energosádrovcem. Žaloba napadla postup tehdejšího představenstva v této věci, kdy byl jedním z členů právě i krajský předseda ODS.

Sám Kuba případné členství v dozorčí radě za střet zájmů nepovažuje a hodlá se ucházet o post místopředsedy orgánu. „Je to velká bublina a věcně nesmyslný spor, který je mnohem více motivovaný politicky. V první instanci už nám dal soud za pravdu,“ zdůraznil Kuba.

Dále zmínil, že teplárna takto zatím ztratila sedm z osmi sporů. Ty však pokračují, nebo budou pokračovat u vyšších instancí. „Společnost už takto prosoudila skoro 18 milionů korun. Pokud neuspěje ani později, kdo to všechno zaplatí? Bude to pan Bouzek?“ ptal se bývalý ministr.

Podle Bouzka se sestavením nové dozorčí rady začnou vytvářet tlaky na zastavení sporů, protože by pro některé osoby mohly skončit špatně. „Je symbolické, že v kontrolním orgánu nebude ani jeden zástupce opozice,“ konstatoval. Nominovaného zastupitele z řad KSČM za řádného člena opozice nepovažuje, protože i hlasy komunistů pomohly sestavit novou koalici ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

Zatímco nyní je v souvislosti s teplárnou kontroverzní osoba Martina Kuby, na jaře a v létě to byl exprimátor Juraj Thoma z hnutí Občané pro Budějovice. Tehdy ještě opoziční sociální i občanští demokraté upozorňovali, že zasedne v dozorčí radě, přičemž je obžalovaný. Nyní je situace podobná, jen v opačném politickém gardu.

Kolem velké českobudějovické společnosti je situace dlouhodobě velmi napjatá, protože v ní jde o hodně peněz. Vždyť jen soudní spory se vedou o částku kolem 170 milionů korun.

Zastupitelé nakonec jednotlivé členy dozorčí rady schválili 30 z 45 hlasů, v prosinci by měla následovat valná hromada, kde se jejich dosazení dokončí. Letos bude byla už třetí.

První na jaře krachla, když tehdejší náměstek primátora Pavel Matoušek (dříve ANO, dnes nezávislý) odmítl schválit dohodnuté zástupce města. Není vyloučeno, že bude mít Matouškovo rozhodnutí dohru.

„Určitě budu chtít znát náklady valné hromady, kterou svým postupem zmařil. Vznikla škoda. Podle její výše a politických dohod budeme postupovat dál. Tato valná hromada byla pro svůj výsledek nadbytečná,“ sdělil náměstek primátora František Konečný (ANO). Jedno jednání a s ním spojená administrativa stojí kolem 200 tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

V dole poznáte opravdovou tmu. Grafit v Krumlově vznikal 400 milionů let

Průvodce návštěvníkům vysvětlí, jak se v dole těžil grafit.

Poslední důlní vlak s horníky zajel do grafitového dolu v Českém Krumlově před patnácti lety. Nyní už dovnitř vozí jen...

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

Lužnici lze projet i na kole, nízká hladina ale vodáky neodrazuje

Lužnici vodáci splouvají většinou ze Suchdola nad Lužnicí. V těchto dnech musí...

Provozovatelé kempů a půjčoven lodí na Vltavě, Lužnici i Otavě zažívají vrchol sezony. Ačkoli vzhledem k vysokým...

Najdete na iDNES.cz