V Makově se vylíhla první letošní čápata, popohnala je teplá zima

  • 1
Dvě možná úplně první letošní čapí mláďata se o víkendu vylíhla v Záchranné stanici živočichů Makov na Písecku. O jejich rodiče, pár bílých čápů poraněných elektrickým proudem, se ve stanici starají už 11 let. Čeká se na vylíhnutí dalších tří mláďat.

„Letos máme stejně jako loni pět vajec. Teoreticky by se tak mohla vylíhnout ještě tři mláďata. První vejce samice letos snesla už 21. března, o 10 dnů dříve než v minulých letech,“ popsal Libor Šejna ze záchranné stanice Makov.

Postupné líhnutí je dáno tím, že ani samička nesnáší všechna vejce naráz. Sedí na nich, až když jsou alespoň dvě, zhruba obden pak přibývají další.

Náskok oproti minulým rokům vysvětluje Šejna mírnější zimou a dřívějším příchodem jara. Mláďata se z vajíček klubou zpravidla 33 dní. Pak trvá zhruba dva a půl měsíce, než vyletí z hnízda.

Dospělé čapí dvojici pomáhají pracovníci záchranné stanice už přes jedenáct let. Tehdy oba ptáky zranil elektrický proud, poraněná křídla jim znemožňují létat. I přesto za tu dobu zvládli odchovat 32 mláďat, která sama odlétla.

Cesta do Afriky

Loni dali pracovníci stanice čtyřem mláďatům miniaturní satelitní vysílače, které jim umožňující sledovat jejich pohyb po odletu z Makova a dozvědět se víc o jejich dalším životě na cestě do Afriky.

„Naši čápi snáší téměř vždy pět vajec, většinou odchovali tři nebo čtyři mláďata. Ta poslední totiž většinou nevydrží, nejstarší jim všechno sežerou. V přírodě nejmladší mládě rodiče vyhodí z hnízda. Loni jsme poslední mládě odebrali a díky tomu vydrželo. Dva týdny jsme ho krmili mimo a pak vrátili zpět do hnízda, přijali ho zpátky v pohodě,“ doplnil.

Ošetřovatelé dospělým čápům chystají krmení v podobě misky s masem. „Rodiče už pak krmí mláďata sami, připravené maso sežerou a pak ho vyvrhují do toho hnízda, tyto zbytky pak žerou mláďata. Takhle to u čápů funguje,“ vysvětlil Libor Šejna. Hnízdící samici je možné pozorovat online zde.