Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čapí slečny z Česka se dostaly do afrického Čadu. Bratři štěstí neměli

  8:14aktualizováno  8:14
Dva čápi ze čtyř, kteří vyrazili s vysílačkami ze záchranné stanice Makov na Písecku, dolétli do afrického Čadu. Zatímco dvě čapí slečny zvládly cestu do zimoviště poměrně dobře, kluci se cíle nedočkají. Jeden zemřel ještě v Česku a druhý v Bulharsku. Oběma se stal osudný sloup elektrického vedení.

V makovské záchranné stanici se starají o párek handicapovaných čápů, kteří už měli dohromady 32 mláďat. Ty všechny odlétly na zimu do Afriky.

„Zajímalo nás, jak se s cestou vypořádají a kudy letí. Letos jsme odchovali pět mláďat, z toho jsme čtyřem dali vysílačky,“ vysvětlil smysl projektu vedoucí záchranné stanice Liboř Šejna.

Sledování umožňují speciální „baťůžky“, které čápi dostali na záda. Začátek byl ovšem velmi smutný. Čáp Ondra bohužel shořel na sloupu elektrického vedení nedaleko stanice. Hynek se dostal do Bulharska, ale tam ho potkal stejný osud.

„Dráty jsou pro bílé čápy největší problém. Říká se jim sloupy smrti, jsou do tvaru písmena T. Když čáp dosedá, dotkne se dvou drátů, které jsou blízko sebe nebo se dotkne konzole sloupu. Oba případy pro něj jsou smrtelné,“ popsal Šejna.

V místě, kde shořel po zásahu proudem Hynek, našli celkem 12 mrtvých čápů.

„Vyšel tam pak o tom článek v jednom prestižním časopisu o ochraně přírody. Už se tam pracuje výměně sloupů elektrického vedení za bezpečnější. To samé je naplánované i u nás,“ konstatoval Šejna.

Čápice Bára se ztratila na 25 dní

Čapím slečnám Báře a Zuzce se dařilo mnohem lépe. Ale i v jejich případě nebyla nouze o nervozitu. Vysílačka totiž často nemá signál, takže se mnohdy neví, jestli je čáp naživu.

Například signál Báry v Makově zachytili 24. srpna v Izraeli a pak skoro měsíc nic. Vypadalo to, že čápici potkal stejně neblahý osud jako její dva bratry.

„Protože se jednalo o místo velmi nebezpečné pro vodní ptáky, byla naděje, že stále žije, jen velmi malá. Z afrického Čadu se tak sporadicky ozvala jen čápice Zuzka. O to větším překvapením bylo, když se po 25 dnech ozval signál z Čadu a vysílač patřil právě Báře,“ popsal Šejna.

Na místě, kde teď obě české čápice jsou, se setkávají čápi, které přilétají ze dvou tras. Jedna vede přes Turecko, druhá přes Gibraltar.

„Ve středním Čadu se tak potkávají všichni evropští čápi. Někteří tam zůstávají a jiní míří ještě dál na jih až do Jihoafrické republiky,“ popsal vedoucí stanice.

Kam mají namířeno makovští čápi, tak není jisté. Záleží, jaké party se chytnou. Je možné, že jedna zůstane na místě a druhá poletí dál. V současné době je dělí značná vzdálenost - dvě stě až tři sta kilometrů.

Jak dlouho čápi ve svém zimovišti budou, se také nedá odhadnout. Někdy v Africe jenom přezimují a letí zpátky, stává se ovšem také, že se tam trochu zdrží - třeba dva roky.

„I proto tento výzkum děláme. Už nyní se prokázalo, že nemá vliv, že se čápi narodili na zemi handicapovaným rodičům. Byly dohady, jestli to mláďata přežijí, když je rodiče nepovedou. Potvrdilo se, co jsme říkali, že čáp je hejnový pták a létá spolu, takže výchova na to nemá vliv,“ poukázal Šejna.

Čápi se po zimování vrací zpátky. Ale pro ně to znamená do Evropy. Je velmi nepravděpodobné, že by si zalétli do rodného makovského hnízda.

„Zjistili jsme, že dva naši čápi se v minulosti vrátili do Německa. O jednom víme, že tam hnízdí,“ dodal vedoucí stanice.

Kam nakonec zamíří Bára a Zuzka můžete sledovat zde.

Autor:Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Zelené autobusy pro turisty na Šumavě přicházejí o podporu obcí

Celkový pohled na obec Kvilda.

Některé šumavské obce přestanou letos poprvé přispívat na provoz Zelených autobusů. Podle starostů nemají moc velký...

Tábor nechce věznici ve Všechově, odmítl změnu územního plánu

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Táborští zastupitelé nesouhlasí s výstavbou mužské věznice na bývalém vojenském letišti ve Všechově. Ke stavbě je nutná...

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

Najdete na iDNES.cz