Energoblok zásobuje elektřinou na čtyři tisíce obyvatel Českého Krumlova.

Energoblok zásobuje elektřinou na čtyři tisíce obyvatel Českého Krumlova. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Teplárna chce nové povolení. Proces zahajuje po sedmi letech už podruhé

  • 0
Novou žádost o povolení provozu předložila krajskému úřadu teplárna na biomasu v Přísečné u Českého Krumlova. Její majitel, firma Carthamus, tím odstartoval začátek takzvaného zjišťovacího řízení. To zahrnuje mimo jiné posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

Společnost zahajuje proces po sedmi letech už podruhé. Energoblok, který vybudovala na místě bývalé uhelné teplárny, zatím jede ve zkušebním provozu.

Její záměr je stále pod palbou kritiky od okolí včetně firem a Správy CHKO Blanský les, se kterou má teplárna společnou hranici. „Máme teď hodně krátký čas na odeslání připomínek. Firma změnila název projektu a tvrdí, že také některou technologii. Chce též postavit novou příjezdovou cestu,“ uvedl místostarosta Přísečné Jaroslav Beran.

Obec má problémy nejenom s dopravní obslužností energobloku, který je na jeho katastru. Jeho provoz potřebuje denně až padesát jízd nákladních aut, kromě toho si její obyvatelé stěžují na zápach ze štěpky.

Podle Berana by měla nová silnice vést severně od obce a spojit teplárnu se silnicí III. třídy k obci Srnín. Vedla by většinou po soukromých zemědělských pozemcích. „Její stavba je záležitostí teplárny, my jsme ochotni ji zanést do nového územního plánu,“ míní Beran.

Kromě změn ve skladování a sušení biomasy a chlazení generátorů chce firma vyjít vstříc obyvatelům tím, že instaluje unikátní systém na sledování pachu. Do jeho monitoringu se mají zapojit i místní lidé.

„Rozhodli jsme se investovat do norského systému Purenviro TOM, který pomůže identifikovat zdroj zápachu v okolí. Byli bychom rádi, kdyby se do sledování kvality ovzduší zapojilo co nejvíce občanů,“ vyzývá místní předseda představenstva společnosti Carthamus Jindřich Beznoska.

Systém má vyhodnotit pomocí mapy a proudění větru, jestli zdrojem zápachu je opravdu teplárna, nebo nějaký jiný provoz v sousední průmyslové zóně.

Obyvatelé Přísečné i ochránci přírody jsou zatím spíše skeptičtí. Změny technologie už totiž společnost inzerovala několikrát. Poslední úpravy ale už platí. Například energoblok nečerpá podzemní vodu a také jinak nakládá se základní surovinou, kterou je biomasa. Energoblok používá dva kotle, jeden na štěpku a menší na uhlí. Dohromady mají výkon 40 megawattů, elektřinou zásobují na čtyři tisíce obyvatel Krumlova.

Dokončit všechny úpravy včetně nové, 600 metrů dlouhé silnice hodlá společnost do konce roku 2018. Veřejnost se může k záměru vyjádřit do 26. dubna.