Někteří krokodýli obývající starší část zoo dorostli a jejich terária jim začala být těsná. Pro návštěvníky mohlo být procházení expozicemi i nebezpečné.

Někteří krokodýli obývající starší část zoo dorostli a jejich terária jim začala být těsná. Pro návštěvníky mohlo být procházení expozicemi i nebezpečné. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vysoká vlhkost a teplota poničily část Krokodýlí zoo v Protivíně

  • 1
Nejstarší část Krokodýlí zoo v Protivíně čeká oprava. Návštěvníci proto v následujícím roce neuvidí všech 22 druhů. Dobrou zprávou ale je, že po rekonstrukci bude v zoo více zvířat - ježury i jedovatí hadi.

Část Krokodýlí zoo v Protivíně je na rok zavřená. Musí projít rekonstrukcí. Návštěvníci ale nemusí zoufat, na čas sice neuvidí všech 22 druhů krokodýlů, po opravě se expozice rozšíří o další zajímavé a vzácné tvory.

"Když jsme první a druhou část zoo stavěli, měli jsme málo zkušeností a i peněz. Stavěli jsme svépomocí, takže nám prosakuje voda zdí, budeme muset sanovat fasádu. Prostředí je tu velmi tvrdé, všechno koroduje a podléhá zkáze mnohem rychleji," vysvětluje důvod rekonstrukce majitel zoo Miroslav Procházka. Teplota v celém objektu je 30 stupňů Celsia a vlhkost dosahuje 90 procent.

Podle Procházky je už expozice navíc také vizuálně zastaralá a degraduje dojem návštěvníků z nových moderních prostor, které fungují od června loňského roku.

Navíc zvířata v teráriích dorostla a jejich "výběhy" jim začaly být těsné. Pro návštěvníky mohlo být procházení expozicemi i nebezpečné. Svědčí o tom prasklé sklo, které svou hlavou rozbil jeden z krokodýlů.

Miroslav Procházka představuje nové obyvatele Krokodýlí zoo. "Ježura je patvor, který přežil z třetihor," říká.

"Jedná se o deseticentimetrové sklo s bezpečnostní fólií. Krokodýl ho nerozbije na kousky, ale popraská," podotýká Procházka.

Investice do modernizace zoo se dotkne i prostoru, kde nyní bydlí dvojice bílých aligátorů. Původně zde bylo sezení pro návštěvníky s automatem na občerstvení, ten ale vysokou vlhkost nevydržel.

Krokodýlí zoo

Unikátní zoo otevřel Miroslav Procházka v červnu 2008. Tehdy zde bydlelo 25 krokodýlů třinácti druhů z celého světa. Postupně se zoo rozšiřovala a s ní i počet krokodýlích obyvatel. V červnu 2012 se díky 47milionové investici areál zvětšil pětkrát. Na ploše dvou tisíc metrů čtverečních si návštěvníci mohou prohlédnout krokodýly ve 25 velkých teráriích. Celkem je tu 22 druhů, v současné době ale k vidění všechny nejsou. Přes zimu je zoo otevřena denně od 10 do 16 hodin, děti do pěti let mají vstup zdarma, školáci do 15 let zaplatí 100 korun a dospělí 200.

Proto zde přibude několik nových terárií, kde návštěvníci uvidí zvířata z doprovodné kolekce - ježury, varany nebo jedovaté hady. "Tihle chřestýši nemají tak prudký jed, ale uhnije vám ruka. Kousnutí téhle zmije vás zabije," představil Procházka některé exponáty.

Hlavním lákadlem budou bezpochyby ježury. Zvířátka podobná ježkovi s dlouhými bodlinami, drápky a čumákem svou roztomilostí kontrastují s nebezpečnými krokodýly.

"Máme jich šest a je to největší chov v Evropě. Tyhle jsou z Nové Guineje. Jsou zajímavé tím, že jsou to savci, ale snášejí vejce. Matka své potomky odchovává ve vaku. Je to takový patvor, který přežil z třetihor," představil Procházka zvířátko, které se živí termity.

Pro návštěvníky bude atraktivní jejich krmení. Jídlo totiž dostávají pravidelně ve 13 hodin. "Je to docela show, jsou to takoví vděční tvorové, vždycky u toho vyvádějí a mlaskají," popsal chovatel a připomněl, že krmení krokodýlů probíhá jen jednou týdně.

Zajímavostí bude také osm exponátů kriticky ohroženého druhu želv, o kterých se několik desítek let myslelo, že již vyhynuly. Objevily se opět v roce 2008.

Tento rok navštívilo protivínskou zoo 41 tisíc lidí. Velkou část tvoří školní zájezdy, učitelé totiž expozici mohou použít jako skvělou výuku přírodopisu.