Veřejná projednávání komunitního centra pro Romy doprovázela v Písku vždy vzrušená debata všech přítomných.

Veřejná projednávání komunitního centra pro Romy doprovázela v Písku vždy vzrušená debata všech přítomných. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Centrum pro nepřizpůsobivé v Písku nebude, odmítají ho i Romové

  • 6
Komunitní centrum pro problémové mladé Romy v Písku nebude. O kontroverzním projektu dlouhé hodiny jednalo zastupitelstvo, kde vystoupila i Romka, podle níž je takové centrum zbytečné. Nakonec se o něm ani nehlasovalo. Po vzrušené debatě starosta návrh na stavbu za 20 milionů korun stáhnul.

Projekt komunitního centra, které se mělo stavět na sídlišti Portyč, provázel od začátku značný odpor veřejnosti. Lidé podepisovali petice, bouřili se na veřejném jednání a v anketě vyjádřili nesouhlas s další kumulací nepřizpůsobivých ve svém okolí (více o anketě čtěte zde).

Po deseti měsících přišla chvíle, kdy měli zastupitelé rozhodnout, zda se příští rok začne centrum stavět.

Kvůli zájmu veřejnosti se čtvrteční jednání zastupitelů přesunulo ze Sladovny do kulturního domu a i tak byl sál naplněný. Občané odměňovali potleskem příspěvky, které se jim líbily. Takřka všichni však byli proti záměru na sídlišti stavět zařízení, které by Romům pomáhalo začleňovat se do společnosti. Stejného názoru byli i mnozí zastupitelé.

"Lidé se zlobí, že Romové roky parazitují na našem sociálním systému, neposílají děti do školy. Řešením není stavět centra, ale zajistit, aby chodily do školy. Ty starší pak naučit pracovat. Tím je převychováme," uvedl zastupitel a senátor Miroslav Krejča, který teď opouští ČSSD.

To byl argument pro starostu Ondřeje Veselého (ČSSD), proč ale centrum stavět. Podle něj jedině podobné zařízení, které působí preventivně, a ne represivně, může mladé Romy naučit respektovat pravidla majoritní společnosti.

Vystoupila i Romka, podle níž centrum nepomůže

Na jeho stranu se postavil i Radek Boček (ČSSD). "Byl jsem v kině Portyč na filmu Bastardi s 20 členy romské mládeže. V tu chvíli jsem si říkal, že vojenský újezd Boletice je nejbližší místo, kam bych je poslal. Pak jsem si ale uvědomil, že je to třeba řešit, jinak to bude eskalovat a nezvládne se to," míní. "Musíme pomáhat slušné části romské populace, která chce respektovat naše pravidla," dodal.

Podobně se diskutovalo dvě hodiny. Obrat přineslo vystoupení čtyřiatřicetileté Romky Eriky Kuruové, která nízkoprahové centrum odmítla.

"Už zase si na nás bílí ukazují, že se pro nás dělá něco extra. Nikdo se nás ale neptal. My to nechceme. Zacházejte s námi jako s normálními. Dělá nějaký Rom nepořádek? Ať to řeší policie," zlobila se na vedení města.

Podle ní navíc nemá cenu řešit něco s mladistvými od 15 do 26 let, kterým má být centrum určené. Chce to pracovat s malými dětmi. "V patnácti letech mají dítě a za sebou několik potratů, ty už nic nenaučíte," dodala na závěr svého vystoupení.