Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za popelnice si nejvíc připlatí lidé v Českých Budějovicích

  14:06aktualizováno  14:06
Většina bývalých okresních měst v Jihočeském kraji se rozhodla zdražovat poplatky za svoz odpadu. Stejnou částku jako letos zaplatí obyvatelé Prachatic a Jindřichova Hradce. V Písku úplně změnili platby za popelnice.
V Českých Budějovicích zaplatí od příštího roku každý obyvatel města 680 korun. (ilustrační snímek)

V Českých Budějovicích zaplatí od příštího roku každý obyvatel města 680 korun. (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Rodinné rozpočty dostanou v příštím roce další ránu. Ke zvyšování cen energií se teď přidávají také rostoucí poplatky za svoz odpadu. V některých okresních městech se sice podaří částky zachovat, třeba v Českých Budějovicích by to však mělo být o 180 korun více než doposud - 680 korun za osobu na rok.

Pro čtyřčlennou rodinu je to tedy o 720 korun ročně navíc. Ani tato suma však nepokryje veškeré náklady a v krajském městě bude za tuto službu i nadále doplácet radnice ze své kasy.

Dosud nebylo možné ceny za vývoz popelnic a kontejnerů navyšovat nad pět set korun, ale novela zákona to změnila a obce mohou chtít od 1. ledna 2013 poplatek až tisíc korun ročně, maximálně však do výše skutečných nákladů.

Změny cen za svoz odpadu

V Českém Krumlově a Jindřichově Hradci už nové ceny schválili zastupitelé, v ostatních okresních městech jde o návrhy radních.

město             2012   2013

Č. Budějovice   500     680

Č. Krumlov       492     552

Tábor               500     600

Strakonice        470     570

Prachatice        500     500

J. Hradec          500     500

Písek                590

- dosud se plošný poplatek neplatil

V Budějovicích mohla radnice zvýšit poplatek až na 826 korun za rok a osobu. Ročně totiž na každého občana za likvidaci netříděného odpadu doplácela 326 korun plus ještě dalších 33 korun za tříděný odpad. "Nakonec jsme se rozhodli, že stávající doplatek rozdělíme na půl mezi město a občany, z toho tedy vzniklo zmíněných 180 korun nad stávající sazbu. I nadále se bude platit pololetně," vysvětlil první náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). Zastupitelé budou o návrhu rozhodovat ve čtvrtek 13. prosince.

V roce 2011 byly náklady na sběr a svoz netříděného odpadu přes 53 milionů korun a za tříděný dalších více než 26 milionů.

V Budějovicích se pak od ledna okruh poplatníků nově rozšíří také o zhruba tři tisíce cizinců, kteří na území města pobývají déle než 90 dnů v roce, a o majitele přibližně tisícovky domů, v nichž není trvale hlášena žádná fyzická osoba. Dohromady by to mohlo znamenat až o 2,8 milionu korun více.

Zatímco Budějovičtí plánují zdražování, spokojení mohou být například Jindřichohradečtí, kde zastupitelé minulý týden rozhodli, že částku nezvýší a zůstane 500 korun. Podobný scénář zřejmě bude i v Prachaticích. "Rada navrhla zachování výše poplatku. Nechceme rodiny v těchto složitých časech více zatěžovat," upozornil tajemník úřadu Karel Pašek s tím, že se ještě tímto návrhem budou zabývat zastupitelé na prosincovém jednání.

V dalších městech už přistupují ke zdražování. V Českém Krumlově to bude o 60 korun více, tedy 552 korun za rok. "Příjem z odpadu se zvýší asi o 800 tisíc korun. Po Novém roce tak budeme dotovat svoz částkou 4,6 milionu ročně," spočítala místostarostka Krumlova Jitka Zikmundová.

Ve Strakonicích a v Táboře pak chtějí zdražit shodně o sto korun s tím, že v prvním jmenovaném městě by to nově bylo 570 a v druhém 600 korun. "Návrh ještě musí schválit zastupitelé. Roční náklady na svoz odpadu jsou přibližně 34 milionů korun," doplnila místostarostka Tábora Olga Bastlová.

Velké změny pak zažijí obyvatelé Písku. Tam se totiž doposud neplatí ročně, ale občan si sám zvolil, zda chce vyvážet popelnici jednou, či dvakrát týdně, a podle toho pak zaplatil 960 respektive 1 848 korun za rok. Na jednu stranu tento systém sice lidi tlačil do toho, aby více třídili, další skupina pak ale odpad vyvážela na černé skládky nebo do cizích košů a kontejnerů.

"To by se mělo od nového roku změnit. Stanovili jsme poplatek 590 korun za osobu a rok. Takže ty, kteří zneužívali dosavadní systém, ten nový doběhne a zkrátka budou muset platit, jinak se automaticky stanou dlužníky. Zároveň věříme, že ti, kteří poctivě třídili, u toho i nadále zůstanou," poznamenal Miloslav Šatra, vedoucí odboru životního prostředí v Písku.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Grafton Recruitment Praha
SERVISNÍ TECHNIK, 25 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz