Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za popelnice si nejvíc připlatí lidé v Českých Budějovicích

  14:06aktualizováno  14:06
Většina bývalých okresních měst v Jihočeském kraji se rozhodla zdražovat poplatky za svoz odpadu. Stejnou částku jako letos zaplatí obyvatelé Prachatic a Jindřichova Hradce. V Písku úplně změnili platby za popelnice.
V Českých Budějovicích zaplatí od příštího roku každý obyvatel města 680 korun. (ilustrační snímek)

V Českých Budějovicích zaplatí od příštího roku každý obyvatel města 680 korun. (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Rodinné rozpočty dostanou v příštím roce další ránu. Ke zvyšování cen energií se teď přidávají také rostoucí poplatky za svoz odpadu. V některých okresních městech se sice podaří částky zachovat, třeba v Českých Budějovicích by to však mělo být o 180 korun více než doposud - 680 korun za osobu na rok.

Pro čtyřčlennou rodinu je to tedy o 720 korun ročně navíc. Ani tato suma však nepokryje veškeré náklady a v krajském městě bude za tuto službu i nadále doplácet radnice ze své kasy.

Dosud nebylo možné ceny za vývoz popelnic a kontejnerů navyšovat nad pět set korun, ale novela zákona to změnila a obce mohou chtít od 1. ledna 2013 poplatek až tisíc korun ročně, maximálně však do výše skutečných nákladů.

Změny cen za svoz odpadu

V Českém Krumlově a Jindřichově Hradci už nové ceny schválili zastupitelé, v ostatních okresních městech jde o návrhy radních.

město             2012   2013

Č. Budějovice   500     680

Č. Krumlov       492     552

Tábor               500     600

Strakonice        470     570

Prachatice        500     500

J. Hradec          500     500

Písek                590

- dosud se plošný poplatek neplatil

V Budějovicích mohla radnice zvýšit poplatek až na 826 korun za rok a osobu. Ročně totiž na každého občana za likvidaci netříděného odpadu doplácela 326 korun plus ještě dalších 33 korun za tříděný odpad. "Nakonec jsme se rozhodli, že stávající doplatek rozdělíme na půl mezi město a občany, z toho tedy vzniklo zmíněných 180 korun nad stávající sazbu. I nadále se bude platit pololetně," vysvětlil první náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). Zastupitelé budou o návrhu rozhodovat ve čtvrtek 13. prosince.

V roce 2011 byly náklady na sběr a svoz netříděného odpadu přes 53 milionů korun a za tříděný dalších více než 26 milionů.

V Budějovicích se pak od ledna okruh poplatníků nově rozšíří také o zhruba tři tisíce cizinců, kteří na území města pobývají déle než 90 dnů v roce, a o majitele přibližně tisícovky domů, v nichž není trvale hlášena žádná fyzická osoba. Dohromady by to mohlo znamenat až o 2,8 milionu korun více.

Zatímco Budějovičtí plánují zdražování, spokojení mohou být například Jindřichohradečtí, kde zastupitelé minulý týden rozhodli, že částku nezvýší a zůstane 500 korun. Podobný scénář zřejmě bude i v Prachaticích. "Rada navrhla zachování výše poplatku. Nechceme rodiny v těchto složitých časech více zatěžovat," upozornil tajemník úřadu Karel Pašek s tím, že se ještě tímto návrhem budou zabývat zastupitelé na prosincovém jednání.

V dalších městech už přistupují ke zdražování. V Českém Krumlově to bude o 60 korun více, tedy 552 korun za rok. "Příjem z odpadu se zvýší asi o 800 tisíc korun. Po Novém roce tak budeme dotovat svoz částkou 4,6 milionu ročně," spočítala místostarostka Krumlova Jitka Zikmundová.

Ve Strakonicích a v Táboře pak chtějí zdražit shodně o sto korun s tím, že v prvním jmenovaném městě by to nově bylo 570 a v druhém 600 korun. "Návrh ještě musí schválit zastupitelé. Roční náklady na svoz odpadu jsou přibližně 34 milionů korun," doplnila místostarostka Tábora Olga Bastlová.

Velké změny pak zažijí obyvatelé Písku. Tam se totiž doposud neplatí ročně, ale občan si sám zvolil, zda chce vyvážet popelnici jednou, či dvakrát týdně, a podle toho pak zaplatil 960 respektive 1 848 korun za rok. Na jednu stranu tento systém sice lidi tlačil do toho, aby více třídili, další skupina pak ale odpad vyvážela na černé skládky nebo do cizích košů a kontejnerů.

"To by se mělo od nového roku změnit. Stanovili jsme poplatek 590 korun za osobu a rok. Takže ty, kteří zneužívali dosavadní systém, ten nový doběhne a zkrátka budou muset platit, jinak se automaticky stanou dlužníky. Zároveň věříme, že ti, kteří poctivě třídili, u toho i nadále zůstanou," poznamenal Miloslav Šatra, vedoucí odboru životního prostředí v Písku.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Festival Jeden svět přinese na jih Čech snímky o Mečiarovi i uprchlících

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi.

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém. To je heslo letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů...

Lupič přepadl benzínku v Jindřichově Hradci, od soboty uniká policii

Lupič přepadával čerpací stanice v Praze 9 (12.7.2015).

Policie pátrá po muži, který v sobotu po půlnoci přepadl čerpací stanici Benzina v Jindřichově Hradci. Maskovaný lupič...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Najdete na iDNES.cz