Altány i kůlny. Problémy s černými stavbami přibývají, zákon je složitý

  11:58
Úředníci sledují nárůst počtu černých staveb například v jihočeském Táboře. Potíže ale mají i jinde, a to kvůli složitému stavebnímu zákonu. Lidi běhání po úřadech nebaví a raději riskují stavbu bez řádného povolení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Marcela Staňková

Rodinné domky s altány jako vystřiženými z katalogů vzorových staveb rostou na periferiích měst. Jenže drobné stavby na zahradách domů mohou jejich majitelům přidělat i pořádné starosti. 

Ti totiž zapomínají na to, že pro takové přístřešky nebo menší kůlny zpravidla potřebují stavební povolení. Všímají si toho i zaměstnanci táborského stavebního úřadu, kteří v poslední době registrují nárůst podobných načerno postavených objektů. 

„Lidé často dělají chybu v tom, že špatně nahlížejí do zákona, něco si přečtou na internetu nebo dají na neověřenou radu projektanta či známého. Přitom stačí zvednout telefon a říci si o informace u nás na pracovišti,“ upozorňuje vedoucí Stavebního úřadu v Táboře Jitka Doležalová. Podle ní je kvůli složité legislativě vždy lepší se obrátit na úředníky než riskovat potíže se zákonem.

Podobného názoru jsou i v Českých Budějovicích, kde sice žádný výraznější nárůst černých staveb nezaznamenali, ale problémy vidí u rodinných domů, stejně jako v Táboře. 

„Týká se to obecně budov, které staví fyzické osoby pro vlastní potřebu. V kostce mohu říci, že černé stavby byly, jsou a můžeme počítat s tím, že i nadále budou,“ myslí si právník stavebního úřadu budějovického magistrátu Martin Tůma.

Kritérií určujících černou stavbu je celá řada. Ve zkratce se problémy nejvíce týkají zahradních objektů do 25 metrů čtverečních s minimálně dvoumetrovým odstupem od hrany pozemku. Právě u takových podmínek táborský úřad registruje nejvíce prohřešků, stejně jako u staveb v takzvaném volném režimu, kdy není třeba vyběhávat stavební povolení s desítky razítek. „Ale i zde musejí stavebníci dodržovat spoustu pravidel,“ dodává Doležalová.

Na mnohdy nesrozumitelné a komplikované zákony naráží také vedoucí píseckého odboru výstavby a územního plánování Josef Jambura. Podle něj má současná legislativa výrazný vliv na množství černých staveb. 

„Lidi běhání po úřadech nebaví a raději riskují stavbu bez řádného povolení. Po odhalení je pak musíme vyzvat, aby si zažádali o dodatečné povolení a to celou proceduru může zdržet i o několik let. Mezitím se stavba nesmí odstranit. Tohle je zcela proti smyslu zákona,“ nerozumí Jambura jeho současnému nastavení.

I na mobilheim je třeba mít stavební povolení

S nekonečnými procesy mají v Písku poměrně bohaté zkušenosti. Jeden z případů řeší úředníci už deset let. „Spis v tuto chvíli leží na ministerstvu pro místní rozvoj. Máme tu také stavebníka, který dělal přípojku vody na sousedově pozemku, což mu samozřejmě neprošlo. Nakonec napadal městské i krajské úředníky kvůli údajné podjatosti a spor skončil u ministryně Dostálové. Tam bude zřejmě pár let ležet,“ dodává vedoucí odboru.

Práci úředníků i stavebníků měla výrazně usnadnit chystaná úprava stavebního zákona. Česko je totiž podle Světové banky nyní až na 157. místě ze 190 zemí v rychlosti a jednoduchosti získání stavebního povolení. S novelou jej nebude třeba na spoustu věcí vyřizovat, ale podle Hospodářské komory i Svazu podnikatelů ve stavebnictví projednávaný návrh situaci jen ztíží. „Nijak zásadně se nevyřeší ani nekonečné průtahy spojené s obstrukcemi majitelů černých staveb,“ doplňuje Jambura.

Podobný problém řeší také ve Strakonicích, kde úředníci v minulosti zveřejňovali některé případy, aby varovali ostatní stavebníky před nezákonným jednáním. 

„Bohužel u nás došlo v minulosti k tomu, že jsme třeba museli nechat odstranit rodinný dům. Občas se také stane, že je na dotyčné hříšníky podán exekuční návrh, to jsou ale jen jednotky případů,“ vysvětluje vedoucí Stavebního úřadu ve Strakonicích Jaromír Zeman.

Podle něho má město v poslední době problém hlavně s drobnými stavbami přiléhajícími k rodinným domům. Častěji se zde poslední dobou vyskytují i problémy s takzvanými mobilheimy.

„Jejich majitelé si mnohdy myslí, že u nich není třeba vyřizovat stavební povolení, což ale není pravda,“ podotýká Zeman a dodává, že v takovém případě je možné žádat o zpětné povolení. „Musí však počítat s tím, že zaplatí pokutu a ještě budou muset uhradit náklady za řízení,“ doplňuje.

O něco klidnější situace je v Českém Krumlově, kde úředníci podobné problémy řeší ve stejné míře už asi dvacet let. „Není to u nás nijak vážné. Problémy se objevují jak u podnikatelských staveb, tak u obytných domů. Ve větším registrujeme nepovolená vylepšení objektů v zahrádkářských koloniích,“ říká krumlovský místostarosta Josef Hermann a dodává, že nejvíce problémů při posuzování stavebních projektů mívají památkové objekty.

  • Nejčtenější

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Popsané zdi a špína. Chatka byla odříznutá od města, o dětech v ní nikdo nevěděl

23. dubna 2024

Popsané zdi a napůl rozbitá okna, pár matrací na spaní a jedna malá kamna s hrncem na plotně....

U Budějovic boural autobus s lidmi. Řidička byla pod vlivem omamných látek

17. dubna 2024  18:33

U Lišova na Českobudějovicku dnes odpoledne havaroval autobus, když jeho řidička sjela ze zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh zasypal Šumavu. Na Lipensku uvázla nákladní auta, silnice byla nesjízdná

18. dubna 2024  9:37,  aktualizováno  10:54

Šumavu v noci na čtvrtek zasypal sníh, který komplikoval dopravu. V jihočeské i západočeské části...

Rozvoj jaderné energetiky může na jih Čech přilákat stovky nových lidí

25. dubna 2024  9:04

Zástupci skupiny ČEZ očekávají, že s dostavbou bloků v Temelíně a Dukovanech i s vybudováním...

Budějovický blokař Sedláček: Ega stranou, musíme tahat za jeden provaz

25. dubna 2024  8:05

Českobudějovičtí volejbalisté už mohli slavit extraligový titul, ale v úterý v Praze v hale Lvů...

Budějovická radnice začíná hledat investora pro akvapark u Diamantu

24. dubna 2024  16:57

Výstavbu vodního světa v Českých Budějovicích má zaplatit soukromá firma, kterou pomůže radnici...

Psa nechali v rozpáleném autě, po vysvobození uhynul. Majitelé dostali podmínku

24. dubna 2024  13:19

Muž a žena, kteří vloni v létě nechali psa v autě před Jihočeskou zoologickou zahradou Hluboká nad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...