Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeská rarita. V kraji je nejméně nemocných s černým kašlem

  14:53aktualizováno  14:53
Osm pacientů s černým kašlem evidují jihočeští hygienici. Proti ostatním krajům je to extrémně nízké číslo. Podle lékařů je to však jen vrcholek ledovce a lidé by neměli podceňovat očkování.
Černý kašel se projevuje záchvaty kokrhavého kašle (ilustrační snímek).

Černý kašel se projevuje záchvaty kokrhavého kašle (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

V době, kdy v celé republice výrazně stoupá počet pacientů s nebezpečným černým kašlem, mají jihočeští hygienici ve své statistice jen několik nemocných.

"U nás jsme na tom dobře. Za celý rok máme v kraji osm případů, kdežto v regionech v celé republice je to osmkrát víc," srovnává krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Klidnou situaci z pohledu této vysoce nakažlivé kapénkové infekce hlásí i dětské oddělení českobudějovické nemocnice. Letos tu zatím neležel žádný pacient s černým kašlem. Zejména děti do tří měsíců jsou touto chorobou nejvíce ohroženy.

Černý kašel může i zabíjet. Jak ho poznat?

"Nárůst černého kašle zaznamenáváme od roku 2000. Letos jsme u hospitalizovaných dětských pacientů toto onemocnění však nediagnostikovali," potvrdil primář dětského oddělení českobudějovické nemocnice Vladislav Smrčka.

Jsou Jihočeši odolnější vůči černému kašli, jsou proti němu lépe proočkovaní, nebo se s touto infekcí umějí vypořádat bez lékařů? Podle odborníků je na podobné hodnocení situace příliš brzo, navíc počet statisticky zachycených případů je jen vrcholek ledovce.

Přeočkování dětí v 11 letech

Protože se v poslední době o černém kašli víc mluví, jsou pacienti i lékaři pozornější a v laboratořích se daří odhalit více nemocných. Přesto je choroba prokázána pouze asi u třetiny pacientů, kteří ji prodělali. Další si infekci léčí jako běžný kašel a k lékaři nejdou.

Jenže pro kojence a také pro chronicky nemocné starší lidi může mít černý kašel fatální následky. Za několik posledních let na něj v Česku zemřely čtyři děti a dva senioři.

Lékaři zdůrazňují, že nejdůležitější prevencí je očkování. "Je velmi účinné, i když ne s doživotní ochranou. Proto se přistoupilo i k přeočkování u dětí v jedenácti letech, dále se doporučuje očkování u těhotných matek, aby nemohly nakazit své dosud neočkované novorozence, a u seniorů, zvláště pokud mají chronické onemocnění," vysvětlil primář Smrčka.

Vzhledem k závažnosti onemocnění a možnosti úmrtí na černý kašel nejsou podle Smrčky diskuse o tom, zda očkovat, či neočkovat děti povinným očkováním, vůbec na místě. Pacient s černým kašlem může například přímo v rodině ohrozit vlastního neočkovaného novorozence nebo chronicky nemocnou babičku.

Nejohroženější skupinou jsou nejmenší děti do tří měsíců věku, které proti černému kašli ještě nejsou chráněné vakcínou. Miminka jsou očkována takzvanou hexavakcínou, která se podává ve čtyřech dávkách. Novorozeňata se poprvé očkují po 9. týdnu, během dvou let pak absolvují postupně další tři očkovací dávky. První přeočkování se provádí kolem pěti let, druhé okolo jedenácti.

"Přeočkování doporučujeme i mladistvým. Černým kašlem se mohou znovu nakazit i lidé, kteří už nemoc prodělali," upozornila Luňáčková.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Najdete na iDNES.cz