Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po selhání ledvin se doma léčí desetina pacientů z Českobudějovicka

  11:03aktualizováno  11:03
V českobudějovické nemocnici je největší dialyzační středisko na jihu Čech. Stará se o více než 80 nemocných z Českobudějovicka, ale pečuje i o komplikované případy z celého regionu.

S rozvojem možností a zkvalitněním dialyzátorů se doba pobytu na dialyzačním přístroji zkrátila na čtyři až pět hodin třikrát týdně. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Moderní přístroje, nejnovější technologie, nové dialyzační roztoky a léčebné postupy zaváděné do běžné praxe hemodialyzačním střediskem při interním oddělení českobudějovické nemocnice výrazně zlepšují život pacientům trpícím selháním ledvin. Desetina z nich se léčí doma, někteří si mohou užít i dovolenou v zahraničí.

„Budoucnost, i když jen pro část pacientů, kteří potřebují umělou náhradu ledvinných funkcí, je směřována k péči v domácím prostředí. Pacient se léčí doma a lékař nebo specializovaná sestra za ním docházejí na kontroly,“ uvedla primářka interního oddělení českobudějovické nemocnice Marie Pešková.

Využití těchto přístrojů je limitováno schopností pacienta připojit se na přístroj a správně ho ovládat. Ale mohou se o to postarat i vyškolení rodinní příslušníci.

Pacientům se při domácí léčbě v pravidelných intervalech vyměňuje speciální roztok v dutině břišní prostřednictvím katétru, někdy za pomoci přístroje. Do nemocnice na dialyzační středisko dochází jen na kontroly nebo při potížích. Nemusí už tak trávit několik hodin denně v nemocnici, kde byli napojeni na umělou ledvinu.

K umělé ledvině už pacienti nejsou napojeni denně

Léčba v domácím prostředí má podle odborníků pozitivní vliv na kvalitu života a psychický stav nemocných. Dialyzovaní pacienti mohou chodit do práce, studovat, sportovat nebo cestovat.

Navzdory rozvoji moderních technologií je ale stále hodně nemocných, kteří péči dialyzačního střediska potřebují, případně sami upřednostňují. Moderní technologie a dialyzační roztoky jsou šetrnější, zkracuje se také doba strávená na přístrojích a vylepšuje komfort pobytu v dialyzačním středisku.

V minulosti byli pacienti běžně napojováni k umělé ledvině na šest hodin každý den, nebo měli jen víkendovou pauzu. I nyní zůstává značný počet lidí, kteří musí tuto proceduru v nemocnici podstupovat. S rozvojem možností a zkvalitněním dialyzátorů se doba pobytu na dialyzačním přístroji zkrátila na čtyři až pět hodin třikrát týdně.

Nejkvalitnější léčebnou metodou je transplantace

Jenže pro řadu pacientů může být přes všechny novinky v léčbě výhodnější pomalejší a častější čištění krve. „Takzvaná umělá ledvina samozřejmě není stoprocentní náhradou funkcí vlastních ledvin. Nově používané roztoky a metody se snaží pacienty co nejméně zatížit vedlejšími účinky v podobě chronických zánětů nebo metabolických procesů, které by mohly vést ke komplikacím u pacientů s cukrovou, s onemocněním cév a srdce,“ zdůraznila primářka Pešková.

Nejkvalitnější léčebnou metodou u pacientů se selháním ledvin je transplantace. V Česku je téměř 11 tisíc lidí, kteří se léčí některou z metod nahrazujících ledvinné funkce, více než třetina jich žije s funkční transplantovanou ledvinou.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Maskovaní lupiči přepadli obchod na Krumlovsku, policie po nich pátrá

Loupežné přepadení v prodejně v obci Křemže (15. března 2018).

Jihočeští policisté pátrají po dvoji lupičů, která ve čtvrtek večer přepadla prodejnu v obci Křemže na Českokrumlovsku....

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz