S rozvojem možností a zkvalitněním dialyzátorů se doba pobytu na dialyzačním přístroji zkrátila na čtyři až pět hodin třikrát týdně. (Ilustrační snímek)

S rozvojem možností a zkvalitněním dialyzátorů se doba pobytu na dialyzačním přístroji zkrátila na čtyři až pět hodin třikrát týdně. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Po selhání ledvin se doma léčí desetina pacientů z Českobudějovicka

  • 0
V českobudějovické nemocnici je největší dialyzační středisko na jihu Čech. Stará se o více než 80 nemocných z Českobudějovicka, ale pečuje i o komplikované případy z celého regionu.

Moderní přístroje, nejnovější technologie, nové dialyzační roztoky a léčebné postupy zaváděné do běžné praxe hemodialyzačním střediskem při interním oddělení českobudějovické nemocnice výrazně zlepšují život pacientům trpícím selháním ledvin. Desetina z nich se léčí doma, někteří si mohou užít i dovolenou v zahraničí.

„Budoucnost, i když jen pro část pacientů, kteří potřebují umělou náhradu ledvinných funkcí, je směřována k péči v domácím prostředí. Pacient se léčí doma a lékař nebo specializovaná sestra za ním docházejí na kontroly,“ uvedla primářka interního oddělení českobudějovické nemocnice Marie Pešková.

Využití těchto přístrojů je limitováno schopností pacienta připojit se na přístroj a správně ho ovládat. Ale mohou se o to postarat i vyškolení rodinní příslušníci.

Pacientům se při domácí léčbě v pravidelných intervalech vyměňuje speciální roztok v dutině břišní prostřednictvím katétru, někdy za pomoci přístroje. Do nemocnice na dialyzační středisko dochází jen na kontroly nebo při potížích. Nemusí už tak trávit několik hodin denně v nemocnici, kde byli napojeni na umělou ledvinu.

K umělé ledvině už pacienti nejsou napojeni denně

Léčba v domácím prostředí má podle odborníků pozitivní vliv na kvalitu života a psychický stav nemocných. Dialyzovaní pacienti mohou chodit do práce, studovat, sportovat nebo cestovat.

Navzdory rozvoji moderních technologií je ale stále hodně nemocných, kteří péči dialyzačního střediska potřebují, případně sami upřednostňují. Moderní technologie a dialyzační roztoky jsou šetrnější, zkracuje se také doba strávená na přístrojích a vylepšuje komfort pobytu v dialyzačním středisku.

V minulosti byli pacienti běžně napojováni k umělé ledvině na šest hodin každý den, nebo měli jen víkendovou pauzu. I nyní zůstává značný počet lidí, kteří musí tuto proceduru v nemocnici podstupovat. S rozvojem možností a zkvalitněním dialyzátorů se doba pobytu na dialyzačním přístroji zkrátila na čtyři až pět hodin třikrát týdně.

Nejkvalitnější léčebnou metodou je transplantace

Jenže pro řadu pacientů může být přes všechny novinky v léčbě výhodnější pomalejší a častější čištění krve. „Takzvaná umělá ledvina samozřejmě není stoprocentní náhradou funkcí vlastních ledvin. Nově používané roztoky a metody se snaží pacienty co nejméně zatížit vedlejšími účinky v podobě chronických zánětů nebo metabolických procesů, které by mohly vést ke komplikacím u pacientů s cukrovou, s onemocněním cév a srdce,“ zdůraznila primářka Pešková.

Nejkvalitnější léčebnou metodou u pacientů se selháním ledvin je transplantace. V Česku je téměř 11 tisíc lidí, kteří se léčí některou z metod nahrazujících ledvinné funkce, více než třetina jich žije s funkční transplantovanou ledvinou.