Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podpora od Českých Budějovic je nulová, zoufá manažer hokejistů Blažek

  14:34aktualizováno  14:34
Generální manažer HC Mountfield Zdeněk Blažek vysvětluje okolnosti současného dění kolem hokeje v Českých Budějovicích. BPA jako majitel marketingových práv na hokejovou extraligu trvá na tom, aby se v Budvar aréně při zápasech čepoval radegast, s jehož výrobcem má smlouvu. Jinak hrozí sankcemi.

Zdeněk Blažek (uprostřed) | foto: www.hokejcb.cz

Celá situace kolem hokeje a točeného piva vypadá, jako by si BPA nechala zaplatit od Budějovického Budvaru částku, kterou dává klubu jako výnos z marketingových práv, aby ji ušetřila.
Tak to není. BPA má marketingová práva za všechny kluby, které s ní mají podepsanou příslušnou smlouvu. Z peněz z marketingu rozděluje všem klubům stejnou částku. Vůbec to nesouvisí s tím, že žádá na Budvaru 13 milionů. To je podmínka, když se některý z klubů chce vyvázat z jednoho ze tří oborů. Jsou to pivovarnictví, telekomunikace a pojišťovnictví. Pokud by chtěl některý pivovar kromě smluveného mít reklamu v rámci extraligy, musí zaplatit 13 milionů korun. Je to částka, která by v našem případě přišla přímo sem do klubu.

Jaký má BPA zájem, aby se v Budvar aréně točil radegast místo budvaru, když nic nezinkasuje?
BPA má partnera z jiného pivovaru. Od něj inkasuje peníze, které rozděluje klubům. Každý klub dostane ročně devět milionů korun. Za výjimku jdou peníze od subjektu do klubu, kde chce působit.

Ale BPA z toho nic nemá.
Nic z toho mít nebude, ale bude z toho mít ten klub. BPA říká, že když si dokážete výjimku vyjednat a pivovar ji chce, peníze si zinkasujete. Ale musí to být tahle částka.

Určitě?
Opravdu je to tak. Asi i proto, aby to bylo pro klub zajímavé. Od BPA je to fér. Protože kdyby Budvar zaplatil výjimku a peníze by šly do společného pytle, tomu bych nerozuměl. My bychom jen museli prokázat, že ty peníze k nám přišly. Kdyby ty peníze klub dostal, byla by to pozitivní zpráva.

Dostanete i zmíněných devět milionů od BPA?
Ano. To je částka, kterou klub dostane ze smluv se všemi partnery BPA ohledně extraligy.

Je tu otázka, jaký záměr má třeba Budějovický Budvar.
O tom nemůžu hovořit. Ale Budvar o té podmínce ohledně výjimky ví. Je otázkou, jestli by dal 13 milionů na podporu klubu tady ve městě. Co si může dovolit, to ví Budvar.

Jako státní podnik Budvar asi takové peníze dát klubu nemůže.
Myslím si, že tak to není. Je otázkou, jak vyhodnotí svoji marketingovou strategii, pokud to pro něj nějaký význam má.

Budějovický Budvar ještě nikdy takovou částku jednomu klubu pravděpodobně nedal.
Neznám marketingovou strategii Budvaru. Myslím si, že nějakému subjektu dává Budvar i více, ale hokejovému klubu takovou částku ještě asi nikdy nevyplatil. Dříve byl Budvar partnerem BPA pro extraligu a přispíval do společného balíku, ze kterého všechny kluby dostávaly podíl. Kromě toho měl reklamní smlouvu s námi.

Hrozí, že se Budějovický Budvar od hokeje tady úplně odřízne, když dostává takové podmínky a je na něj vyvíjený tlak.
To se může stát. Ale nesouhlasím s tím, že na něj tlačíme. My jsme podepsali nějakou smlouvu a ta má podmínky. Samozřejmě, že chceme, aby tu Budvar byl. Přijde mi úplně nelogické, aby se v Budějovicích na hokeji točilo jiné pivo. Reklama Budvaru by v případě, že nás bude podporovat, byla celostátní. Hrajeme celostátní extraligu, a dokonce hrajeme evropskou klubovou soutěž. Vadilo by mi, kdyby Budvar dával peníze do společného pytle a všechny kluby by z toho něco dostaly. Ale když mají ty peníze podpořit jen náš klub, tak to pro nás tak špatné není.

Město České Budějovice teď po vás chce, abyste mu smlouvu s BPA předložili.
Bez písemného souhlasu BPA ji nikomu dát nemůžeme. O podmínkách ze smlouvy můžeme mluvit, ale nemůžeme nikomu dát smlouvu, která má 30 stran. To je běžné.

Když jste smlouvu podepisovali, věděli jste, že nebude partnerem extraligy Budějovický Budvar?
Když jsme loni podepisovali smlouvu s BPA, byl ještě partnerem extraligy Budvar. Až pak došlo na vypovězení smlouvy. Ale v době, kdy jsme smlouvu s BPA podepisovali, jsme ještě nevěděli, že tam nebude Budvar.

Kdyby Budějovický Budvar přistoupil na uvedený požadavek, měli byste ho na dresech?
Samozřejmě. Nejen na dresu. Byl by na stadionu, ve všech našich materiálech, které máme v médiích. A nebyl by tam radegast, protože vyplacením výjimky by měl ten prostor Budvar.

Vážně hrozí zánik licence klubu, pokud nedodržíte podmínky?
To je pravda. Naše smlouva s BPA má návaznost i na licenční řád, který vydává Český svaz ledního hokeje. Při zápasech jsme nyní povinni zajistit čepování piva radegast. Pokud bychom to porušili, budeme platit pokutu milion korun za jedno utkání. Pak nám hrozí zánik licence, protože v takovém případě nejsme schopni udržet solventnost klubu.

Co kdyby tu částku 13 milionů zaplatil někdo jiný? Třeba radnice.
Myslím si, že to není možné. Je tam uvedený obor a výjimka se vztahuje k oboru.

Město v roce 2011 odhlasovalo podporu hokeji pět milionů korun. Dostáváte je i dnes?
Tu podporu nám město dalo. Ale jen tehdy. Od té doby nám žádnou podporu nedalo. Klub jako HC Mountfield nepodporuje vůbec. Nemluvím o mládeži. I když i tam jde ta částka významně dolů.

Ani kdyby se - čistě teoreticky - našel někdo, kdo by řekl, že 13 milionů za Budvar uhradí?
Obávám se, že ani tak to nejde. Byl bych samozřejmě rád, kdyby se takový sponzor našel, ale nemůže to být tak, že částka je za Budvar.

Jak vám město vysvětluje, že vás nepodporuje, když v roce 2011 podporu schválilo?
Nedává nám na muže ani pětník. Na rozdíl od jiných měst, která hokej veřejně podporují. Nám město říká, že taková forma podpory není možná. Je to asi jen půl pravdy, protože jiná města to dělají, a je to možné. My jsme se nechali obalamutit městem podporou De minimis, což nám pánové vysvětlili tak, že je to podpora pro soukromé subjekty. Je to 200 tisíc eur a můžete ji dát jednou za tři roky.

Tehdy přece podporu pět milionů ročně pro HC Mountfield odsouhlasilo zastupitelstvo.
Pan Drbohlav (Holding Mountfield) už tehdy řekl, že to není úplně podstatná částka pro klub. Ale byla to ukázka vůle města pomoci sportu. Chápu problémy města s rozpočtem, ale byla to symbolická pomoc sportu, který je tu nejoblíbenější. Město však později řeklo, že to nejde, a dva roky nám nedalo nic. Naopak od té doby došlo ke zdražení ledu a dalších věcí, které musíme městu platit.

Nehrozí, že budete mít vzájemně tři strany spory?
Je pravda, že Budvar podniká ve městě, zaměstnává tady lidi. Lidé z města chodí na hokej. Budvar podporuje i další aktivity, divadlo i jiné. Podporuje život ve městě. Myslím si, že město by v našem případě mělo být na straně klubu. Klub sem během sezony jen na základní část přiláká na 26 zápasů v průměru 4 300 diváků. A to nemluvím o tom, kolik lidí se zajímá o hokej a náš klub ještě jinak.

A částka od Mountfieldu je stejná?
Je. A dokonce majitel peníze přidává. Částka je rozdělená na základ a bonusy, které jsou za úspěchy týmu. Když jsme se dostali do desítky, dali majitelé klubu peníze, jako bychom se dostali mezi poslední čtyři. Spíš bych připomněl, že je to mimoregionální společnost, která nás podporuje a platí nám tady zábavu.

Pravdou je, že je to výjimka.
Toho bychom si měli vážit. Řekněte mi jinou firmu tady, která by závazky Mountfieldu převzala. Dejme tomu, že je to ročně kolem 20 milionů korun. Aby bavila lidi z Budějovic. Z Madet, Koh-i-noorů, Budvaru. Z krajských a městských úřadů, kteří sem chodí. Jinde je to většinou místní firma, která má na sobě největší závazky.

Přesto hovoříte o rostoucích finančních problémech.
Potíž je v tom, že nám ostatní partneři buď odcházejí, nebo snižují částky. Víme o situaci. Jsme zase u města kolem zadávání zakázek pro různé firmy, které tady práci nemají a těžko pak mohou podporovat sport. Stavební a další firmy tady prohrávají tendry s mimoregionálními firmami, které s námi už žádné smlouvy neuzavřou.

Dostáváte něco od městem řízených firem?
U teplárny jsme na méně než padesáti procentech bývalé částky. Dávala 500 tisíc a dává 200 tisíc. Dopravní podnik nedává nic. Nabízí dovoz diváků na zápasy, pokud mají permanentku. Dřív dopravní podnik řešil i dopravu mládeže. To už také není.

Dáte smlouvu s BPA městu?
To nejde. Oni od nás chtějí smlouvu mezi námi, BPA a Českým svazem ledního hokeje. My taky neznáme smlouvu mezi městem a Budvarem kolem Budvar arény. Většinou jsou za placené názvy hal peníze pro klub. Ne pro město, jako je to tady. Ty peníze dává Budvar městu. My všude propagujeme Budvar arénu, ale nemáme z toho ani pětník.

Přece nemůže město říct Budvaru, když od něj dostává peníze, že nesmí točit svoje pivo v hale.
Může. Hala je víceúčelová. Pokud tady budou jiné akce, může se tu točit budvar. Když bude v hale například koncert, může se točit jakékoliv pivo. Akorát se to musí organizačně zajistit. My říkáme, aby nám město pronajalo halu jen na zápasy. Na dlouhodobou smlouvu máme VIP prostor a bufet. Když se všechny tři strany shodnou, může všechno fungovat tak, aby to všem vyhovovalo.

Zatím se však ukazují problémy.
Jsem pro to, aby se vyřešily. Nejsme proti Budvaru a chceme, abychom se dohodli. Máme k němu blíž než k jiným subjektům mimo město.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Brněnská Kometa se (zase) rozjíždí. A s ní i její nový žolík Holík

Brněnský útočník Petr Holík (uprostřed).

Druhým rokem po sobě praktikuje hokejová Kometa stejný model: sestavu si nabuší, jak potřebuje, a na poslední chvíli ji...

Sen budějovických hokejistů o extralize žije dál

Momentka z duelu České Budějovice vs. Kladno (bílá).

Na hraně vyřazení hokejisté Motoru České Budějovice zabrali. Ve čtvrtém duelu semifinále první ligy vyhráli Jihočeši v...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz