Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konečně. Budějovický lesopark Stromovka dostane šanci na nový život

  10:12aktualizováno  10:12
Občerstvení, veřejné toalety a vyčištěná nádrž Bagr pro koupání. V největším českobudějovickém parku Stromovka se mají po letech lidé konečně dočkat důležitých změn. Ještě to však potrvá.

Hřiště ve Stromovce bývá plné dětí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zelený poklad jen pár stovek metrů od centra. To je 68hektarový lesopark Stromovka v Českých Budějovicích, který nám mohou jinde jen závidět. Jenže má dlouhodobě několik zásadních nedostatků.

Tím hlavním jsou chybějící toalety, dále pak třeba občerstvení a celkově nevyužitý potenciál. Situace se snad po letech změní k lepšímu. Zástupci města zatím plánují vybudování veřejných WC. Dále se chtějí zaměřit i na roky zanedbanou vodní nádrž Bagr, kde je koupání v současnosti spíše jen pro otrlé.

„Toalety ve Stromovce máme projektově připravené ve dvou lokalitách. První je ve směru od Bagru k Jihočeské univerzitě. Druhá nedaleko litvínovického mostu u dětského hřiště,“ potvrdil náměstek primátora Petr Holický.

Když chybí toalety, chodí do křoví

Právě u hřiště by toalety lidé uvítali. „V případě nutnosti musíme s dětmi chodit za křoví. Není to důstojné ani příliš pohodlné. Pokud je to vážnější, musíme to tady zabalit a jít až do Kauflandu,“ upozornila maminka Petra ze sídliště Šumava, která do Stromovky pravidelně chodí.

V obou případech je možné, že by město stavbu veřejných toalet spojilo rovnou s občerstvením, pokud bude o jejich provozování zájem. „Bude také záležet na finančních možnostech města. V případě stavby směrem k univerzitě by bylo nutné z větší vzdálenosti připojovat sítě, což je poměrně drahé,“ konstatoval Holický. Zděná WC jsou tak otázkou až pro příští rok.

MF DNES proto upozornila, že by u dětského hřiště rodičům stačily alespoň mobilní toalety. „Pokud na to čtenáři poukazují, beru to jako rozumný podnět a něco se s tím pokusíme udělat,“ slíbil náměstek. Ještě letos by se tak lidé mohli dočkat alespoň provizorního řešení.

Sto procent pozemků je v majetku fyzických osob a státu

Pokud však nezůstane jen u slibů. Před více než rokem MF DNES informovala o podobných problémech a i přes dočasný zájem některých politiků se dodnes nic nezměnilo (více čtěte zde). Na druhé straně je pravda, že větší zásahy jsou ve Stromovce prakticky nemožné.

„Téměř sto procent pozemků je v majetku fyzických osob z Prahy a pak státu. Město je udržuje na základě smluv s vlastníky, protože je to veřejný park,“ informoval už dříve zastupitel Juraj Thoma, bývalý primátor. Pokusy o odkupy před mnoha lety selhaly, od té doby se pravděpodobně o získání pozemků pro město nikdo aktivně nepokoušel.

„Myslím, že není nutné dělat ze Stromovky nějakou atrakci. Oblíbená je i proto, že tam lidé mají klid. Ale alespoň nějaké základní sociální zázemí je tady nutné. K tomu snad není ani potřeba celý park vlastnit,“ řekl další z návštěvníků Josef Poláček z Budějovic.

Situaci by mohlo vyřešit také znovuotevření legendární restaurace Oáza. Před dvěma lety majitel avizoval, že opět nějakým způsobem ožije. Dodnes je ale opuštěná a zajištěná pouze tak, aby se nestala terčem vandalů.

Zástupci města by rádi ještě něco udělali také s vodní nádrží Bagr. Nejslavnější roky v 60. letech minulého století má za sebou. Pak se tam začala kazit voda a lidé už se tam koupou spíše sporadicky. Má plochu přibližně 2,6 hektaru a ostrůvek, který je jeho součástí, bezmála 1 600 metrů čtverečních.

„Zvažujeme odbahnění tak, aby mohl opět sloužit k rekreaci jako v minulosti. Byla by to ale asi věc dočasná, protože je tam přiváděna voda a splašky ze Zlaté stoky. Uvidíme, jestli budou peníze v rozpočtu pro rok 2016,“ podotkl Holický.

Lidé by si Bagr pravděpodobně rychle oblíbili, přímo v Českých Budějovicích je jen letní plovárna a řeky Malše s Vltavou, kde však není koupání pro každého. Proto jezdí hodně obyvatel k vodě pryč z města, třeba na Hlubokou, Dehtář, Bezdrev, do Borovan nebo na nedaleký Borek.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Tělo muže, pod kterým se na Orlíku probořil led, našli ve 40metrové hloubce

Potápěči na Orlické přehradě pátrají po bruslaři, pod kterým se v sobotu...

Policejní potápěči ve čtvrtek odpoledne nalezli při opakované pátrací akci tělo osmatřicetiletého muže, který zmizel v...

Další z rubriky

Vrchní soud se podruhé zastal budějovického exprimátora. Je nevinen

Juraj Thoma odpovídá novinářům krátce poté, co ve čtvrtek opustil soudní síň na...

Vrchní soud v Praze i podruhé zprostil obžaloby bývalého českobudějovického primátora Juraje Thomu v kauze BitServis....

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Budějovické centrum Piano má opět zpoždění. Otevření se odkládá

Administrativní centrum Piano vzniká u křižovatky Mánesovy a Lidické ulice v...

Na administrativní budově na rohu Mánesovy a Lidické ulice v Českých Budějovicích se stále pracuje. Hotová měla být v...

Najdete na iDNES.cz