Hřiště ve Stromovce bývá plné dětí.

Hřiště ve Stromovce bývá plné dětí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Konečně. Budějovický lesopark Stromovka dostane šanci na nový život

  • 2
Občerstvení, veřejné toalety a vyčištěná nádrž Bagr pro koupání. V největším českobudějovickém parku Stromovka se mají po letech lidé konečně dočkat důležitých změn. Ještě to však potrvá.

Zelený poklad jen pár stovek metrů od centra. To je 68hektarový lesopark Stromovka v Českých Budějovicích, který nám mohou jinde jen závidět. Jenže má dlouhodobě několik zásadních nedostatků.

Tím hlavním jsou chybějící toalety, dále pak třeba občerstvení a celkově nevyužitý potenciál. Situace se snad po letech změní k lepšímu. Zástupci města zatím plánují vybudování veřejných WC. Dále se chtějí zaměřit i na roky zanedbanou vodní nádrž Bagr, kde je koupání v současnosti spíše jen pro otrlé.

„Toalety ve Stromovce máme projektově připravené ve dvou lokalitách. První je ve směru od Bagru k Jihočeské univerzitě. Druhá nedaleko litvínovického mostu u dětského hřiště,“ potvrdil náměstek primátora Petr Holický.

Když chybí toalety, chodí do křoví

Právě u hřiště by toalety lidé uvítali. „V případě nutnosti musíme s dětmi chodit za křoví. Není to důstojné ani příliš pohodlné. Pokud je to vážnější, musíme to tady zabalit a jít až do Kauflandu,“ upozornila maminka Petra ze sídliště Šumava, která do Stromovky pravidelně chodí.

V obou případech je možné, že by město stavbu veřejných toalet spojilo rovnou s občerstvením, pokud bude o jejich provozování zájem. „Bude také záležet na finančních možnostech města. V případě stavby směrem k univerzitě by bylo nutné z větší vzdálenosti připojovat sítě, což je poměrně drahé,“ konstatoval Holický. Zděná WC jsou tak otázkou až pro příští rok.

MF DNES proto upozornila, že by u dětského hřiště rodičům stačily alespoň mobilní toalety. „Pokud na to čtenáři poukazují, beru to jako rozumný podnět a něco se s tím pokusíme udělat,“ slíbil náměstek. Ještě letos by se tak lidé mohli dočkat alespoň provizorního řešení.

Sto procent pozemků je v majetku fyzických osob a státu

Pokud však nezůstane jen u slibů. Před více než rokem MF DNES informovala o podobných problémech a i přes dočasný zájem některých politiků se dodnes nic nezměnilo (více čtěte zde). Na druhé straně je pravda, že větší zásahy jsou ve Stromovce prakticky nemožné.

„Téměř sto procent pozemků je v majetku fyzických osob z Prahy a pak státu. Město je udržuje na základě smluv s vlastníky, protože je to veřejný park,“ informoval už dříve zastupitel Juraj Thoma, bývalý primátor. Pokusy o odkupy před mnoha lety selhaly, od té doby se pravděpodobně o získání pozemků pro město nikdo aktivně nepokoušel.

„Myslím, že není nutné dělat ze Stromovky nějakou atrakci. Oblíbená je i proto, že tam lidé mají klid. Ale alespoň nějaké základní sociální zázemí je tady nutné. K tomu snad není ani potřeba celý park vlastnit,“ řekl další z návštěvníků Josef Poláček z Budějovic.

Situaci by mohlo vyřešit také znovuotevření legendární restaurace Oáza. Před dvěma lety majitel avizoval, že opět nějakým způsobem ožije. Dodnes je ale opuštěná a zajištěná pouze tak, aby se nestala terčem vandalů.

Zástupci města by rádi ještě něco udělali také s vodní nádrží Bagr. Nejslavnější roky v 60. letech minulého století má za sebou. Pak se tam začala kazit voda a lidé už se tam koupou spíše sporadicky. Má plochu přibližně 2,6 hektaru a ostrůvek, který je jeho součástí, bezmála 1 600 metrů čtverečních.

„Zvažujeme odbahnění tak, aby mohl opět sloužit k rekreaci jako v minulosti. Byla by to ale asi věc dočasná, protože je tam přiváděna voda a splašky ze Zlaté stoky. Uvidíme, jestli budou peníze v rozpočtu pro rok 2016,“ podotkl Holický.

Lidé by si Bagr pravděpodobně rychle oblíbili, přímo v Českých Budějovicích je jen letní plovárna a řeky Malše s Vltavou, kde však není koupání pro každého. Proto jezdí hodně obyvatel k vodě pryč z města, třeba na Hlubokou, Dehtář, Bezdrev, do Borovan nebo na nedaleký Borek.