Zákazníci budějovického Teska platili za parkování víc než v Praze

  8:32aktualizováno  8:32
Obchodní řetězec Tesco pronajal v době výstavy Hobby parkoviště před svým českobudějovickým hypermarketem. Zákazníci museli platit 50 korun za hodinu. Lidé podali desítky stížností.

Nedaleko výstaviště je k dispozici parkoviště u sportovní haly (na snímku), pokud zrovna není plné. Samotné výstaviště však nabízí asi 600 parkovacích míst. Ilustrační foto. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Hypermarket láká na akční slevy. Vyrazíte na nákup. Radost z toho, jak jste dobře pořídili, však dlouho nevydrží. Co jste ušetřili, zaplatíte za parkování.

Přesně takové situace se odehrávaly od čtvrtka do neděle před českobudějovickým Teskem. Vedení řetězce totiž v době konání výstavy Hobby pronajalo své parkoviště, které stojí u jedné z hlavních bran na výstaviště. A nájemce tam začal kasírovat řidiče.

Mnozí ani nevěděli, že je Hobby. Výsledkem jsou stovky pobouřených zákazníků a desítky oficiálních stížností. Hodina stála 50 korun a výjimky neexistovaly.

"Nehoráznost. Jiné slovo pro to nemám. Tady jsem nakupoval naposledy," reagoval jeden z poškozených Martin Sova z Českých Budějovic. Tesco si až pozdě uvědomilo, jakou udělalo chybu, a pro sobotu a neděli se snažilo situaci alespoň zmírnit.

"Bohužel se nám nepodařilo nastavit správně smluvní podmínky," přiznal Jiří Mareček, mluvčí Teska. Upozornil, že zástupci společnosti s nájemcem parkoviště několikrát jednali.

"Každý zákazník našeho obchodu měl od sobotního rána k dispozici parkování na hodinu zdarma," pokračoval Mareček s tím, že se řetězec omlouvá za případné nepříjemnosti.

Hodina a půl za 75 korun

Ty se přes zmíněnou úpravu opakovaly i o víkendu. "Hodina nám na nákup nestačila. Zkoušela jsem si oblečení, pak jsme si dali občerstvení. Měli by být přece radši, když jsme na nákupu déle a více utratíme, ale tady to asi neplatí," zlobila se v neděli před hypermarketem Tereza Svobodová.

Podle vysvětlení parkovací obsluhy měla navíc pocit, že zaplatí 25 korun s tím, že je první hodina zdarma a zaplatí jen půl hodiny. Jenže jí napočítali i první hodinu, takže ji to stálo dohromady 75 korun. Zaplatila tak více, než by musela dát v centru Prahy na Václavském náměstí, kde se platí za hodinu 40 korun.

Zajímavé je vysvětlení, proč vlastně Tesco při některých akcích na výstavišti pronajímá své parkoviště a umožní ho zpoplatnit.

"V tu dobu je zapotřebí řídit dopravu. Cílem bylo umožnit našim zákazníkům bezproblémové parkování," sdělil mluvčí Mareček. Když byl redaktor MF DNES na místě, dopravu nikdo neřídil a obsluha parkoviště pouze vybírala peníze.

Redakce se dále ptala, zda mohou zákazníci, kteří se cítí poškození, žádat náhradu peněz. Na to už mluvčí neodpověděl a stejně tak nereagoval na dotaz, jestli se může podobná situace opakovat.

Parkujte jinde, míst je dost

Pokud jedete autem na akci konanou na výstavišti, můžete parkovat i na jiných místech, odkud v pohodě pěšky dojdete do areálu. Třeba Kaufland na Dlouhé louce má při Zemi živitelce či Hobby parkování zdarma na dvě hodiny, teprve pak se platí. "Osvědčilo se to a nemáme žádné stížnosti," potvrdil Slavomír Vinš, vedoucí obchodního domu.

Místa pro parkování nabízí i přímo výstaviště. To jich při svých akcích aktuálně nabízí přibližně šest stovek. Na svých webových stránkách má i mapu, na které jsou plochy pro auta jasně vyznačené. Platí se sto korun za jeden den.

"Zároveň připravujeme technická opatření, abychom nabídli větší parkovací kapacitu v našem areálu a samozřejmě za rozumnou cenu," upozornil Jan Schmidtmayer, vedoucí správy majetku a obchodu Výstaviště České Budějovice.

Nová místa by měla být k dispozici už pro největší akce příští sezony. Na v neděli skončených veletrzích Hobby Podzim a Móda Show bylo bezmála 21 tisíc návštěvníků, přibližně stejně jako o rok dříve.

Schmidtmayer se také ohradil proti tomu, že by společnost provozovala nějaké parkoviště mimo vlastní areál. Vedení výstaviště cítí, že podobné akce s pronájmem parkovacích ploch mohou navíc poškozovat jméno firmy.

"V současné době činíme zásadní právní kroky k tomu, abychom se proti všem, kteří kazí v tomto směru naše jméno, vymezili," sdělil dále.

Zástupcům výstaviště například vadí, že se na různých místech objevovaly provizorní informační tabulky s nápisem Parkoviště Výstava, které řidiče směrovaly právě na soukromé plochy před hypermarketem, se kterými nemělo výstaviště nic společného.

"Podle našeho názoru se může jednat o klamavou reklamu, protože každý návštěvník Budějovic si spojuje tyto nápisy s naší společností," dodal Schmidtmayer.

Autor:

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Kladno prohrálo v Edenu se Slavií, ostatní favorité slavili výhry

Radost slávistických fanoušků

Hokejisté Jihlavy otočili v 36. kole první ligy duel s Havířovem a po výhře 2:1 mají v čele tabulky už devítibodový...

Další z rubriky

Kraj ukončil plány na protipovodňové úpravy Malše v Budějovicích

Malý jez v Českých Budějovicích.

Projekt na protipovodňová opatření při řece Malši v Českých Budějovicích po více než 17 letech definitivně končí....

Oční lékařka Stanislava Brůhová propadla cestování i fotografii

Oční lékařka Stanislava Brůhová ve své ordinaci.

Oční lékařka Stanislava Brůhová tvrdí, že se jí po pacientech z její privátní ambulance často stýská. Vlastní oči si...

Bosé děti v ulici i odsun Němců. Podívejte se na staré snímky Krumlova

Plešivec býval vždy chudý. Snímek pořídil v roce 1928 Josef Seidel.

Unikátní fotografie přináší nová kniha Krumlov – město pod věží. Na 300 stranách je 430 snímků, z nichž některé autoři...

Najdete na iDNES.cz