Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákazníci budějovického Teska platili za parkování víc než v Praze

  8:32aktualizováno  8:32
Obchodní řetězec Tesco pronajal v době výstavy Hobby parkoviště před svým českobudějovickým hypermarketem. Zákazníci museli platit 50 korun za hodinu. Lidé podali desítky stížností.

Nedaleko výstaviště je k dispozici parkoviště u sportovní haly (na snímku), pokud zrovna není plné. Samotné výstaviště však nabízí asi 600 parkovacích míst. Ilustrační foto. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Hypermarket láká na akční slevy. Vyrazíte na nákup. Radost z toho, jak jste dobře pořídili, však dlouho nevydrží. Co jste ušetřili, zaplatíte za parkování.

Přesně takové situace se odehrávaly od čtvrtka do neděle před českobudějovickým Teskem. Vedení řetězce totiž v době konání výstavy Hobby pronajalo své parkoviště, které stojí u jedné z hlavních bran na výstaviště. A nájemce tam začal kasírovat řidiče.

Mnozí ani nevěděli, že je Hobby. Výsledkem jsou stovky pobouřených zákazníků a desítky oficiálních stížností. Hodina stála 50 korun a výjimky neexistovaly.

"Nehoráznost. Jiné slovo pro to nemám. Tady jsem nakupoval naposledy," reagoval jeden z poškozených Martin Sova z Českých Budějovic. Tesco si až pozdě uvědomilo, jakou udělalo chybu, a pro sobotu a neděli se snažilo situaci alespoň zmírnit.

"Bohužel se nám nepodařilo nastavit správně smluvní podmínky," přiznal Jiří Mareček, mluvčí Teska. Upozornil, že zástupci společnosti s nájemcem parkoviště několikrát jednali.

"Každý zákazník našeho obchodu měl od sobotního rána k dispozici parkování na hodinu zdarma," pokračoval Mareček s tím, že se řetězec omlouvá za případné nepříjemnosti.

Hodina a půl za 75 korun

Ty se přes zmíněnou úpravu opakovaly i o víkendu. "Hodina nám na nákup nestačila. Zkoušela jsem si oblečení, pak jsme si dali občerstvení. Měli by být přece radši, když jsme na nákupu déle a více utratíme, ale tady to asi neplatí," zlobila se v neděli před hypermarketem Tereza Svobodová.

Podle vysvětlení parkovací obsluhy měla navíc pocit, že zaplatí 25 korun s tím, že je první hodina zdarma a zaplatí jen půl hodiny. Jenže jí napočítali i první hodinu, takže ji to stálo dohromady 75 korun. Zaplatila tak více, než by musela dát v centru Prahy na Václavském náměstí, kde se platí za hodinu 40 korun.

Zajímavé je vysvětlení, proč vlastně Tesco při některých akcích na výstavišti pronajímá své parkoviště a umožní ho zpoplatnit.

"V tu dobu je zapotřebí řídit dopravu. Cílem bylo umožnit našim zákazníkům bezproblémové parkování," sdělil mluvčí Mareček. Když byl redaktor MF DNES na místě, dopravu nikdo neřídil a obsluha parkoviště pouze vybírala peníze.

Redakce se dále ptala, zda mohou zákazníci, kteří se cítí poškození, žádat náhradu peněz. Na to už mluvčí neodpověděl a stejně tak nereagoval na dotaz, jestli se může podobná situace opakovat.

Parkujte jinde, míst je dost

Pokud jedete autem na akci konanou na výstavišti, můžete parkovat i na jiných místech, odkud v pohodě pěšky dojdete do areálu. Třeba Kaufland na Dlouhé louce má při Zemi živitelce či Hobby parkování zdarma na dvě hodiny, teprve pak se platí. "Osvědčilo se to a nemáme žádné stížnosti," potvrdil Slavomír Vinš, vedoucí obchodního domu.

Místa pro parkování nabízí i přímo výstaviště. To jich při svých akcích aktuálně nabízí přibližně šest stovek. Na svých webových stránkách má i mapu, na které jsou plochy pro auta jasně vyznačené. Platí se sto korun za jeden den.

"Zároveň připravujeme technická opatření, abychom nabídli větší parkovací kapacitu v našem areálu a samozřejmě za rozumnou cenu," upozornil Jan Schmidtmayer, vedoucí správy majetku a obchodu Výstaviště České Budějovice.

Nová místa by měla být k dispozici už pro největší akce příští sezony. Na v neděli skončených veletrzích Hobby Podzim a Móda Show bylo bezmála 21 tisíc návštěvníků, přibližně stejně jako o rok dříve.

Schmidtmayer se také ohradil proti tomu, že by společnost provozovala nějaké parkoviště mimo vlastní areál. Vedení výstaviště cítí, že podobné akce s pronájmem parkovacích ploch mohou navíc poškozovat jméno firmy.

"V současné době činíme zásadní právní kroky k tomu, abychom se proti všem, kteří kazí v tomto směru naše jméno, vymezili," sdělil dále.

Zástupcům výstaviště například vadí, že se na různých místech objevovaly provizorní informační tabulky s nápisem Parkoviště Výstava, které řidiče směrovaly právě na soukromé plochy před hypermarketem, se kterými nemělo výstaviště nic společného.

"Podle našeho názoru se může jednat o klamavou reklamu, protože každý návštěvník Budějovic si spojuje tyto nápisy s naší společností," dodal Schmidtmayer.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Konzervátor z hradeckého muzea se baví výrobou hraček pro malé děti

Na ležáku v masných krámech s restaurátorem Luďkem Fialou z Jindřichova Hradce.

S dřevěnými skládačkami Luďka Fialy si mohou děti pohrát v Hračkolně v Lodhéřově na Jindřichohradecku. Výrobě jako...

Festival Jeden svět přinese na jih Čech snímky o Mečiarovi i uprchlících

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi.

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém. To je heslo letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů...

Obyvatelé Rožmberka nechtějí pod hradem elektrárnu, památkářům nevadí

Obyvatelům Rožmberka nad Vltavou vadí plánovaná stavba vodní elektrárny pod...

Většina dospělých obyvatel Rožmberka nad Vltavou včetně šesti ze sedmi místních zastupitelů podepsala petici proti...

Najdete na iDNES.cz