Studenti mají na krumlovském zámku nové zázemí. Vzniklo z konírny

  • 1
Centrum studijních pobytů mohou nově využívat studenti z celého světa na zámku v Českém Krumlově. Vyrostlo z bývalé konírny na prvním nádvoří za necelých 38 milionů korun. Nabízí 34 lůžek, přednáškové sály i učebny.

Když se ráno probudí, jejich první pohled z okna pokoje padne na střechy starých domů v centru Krumlova. Potom půjdou studovat dějiny barokního divadla nebo vyrazí na přednášku o správě památky UNESCO.

Vedle turistů mohou na zámek v Českém Krumlově nyní ve velkém mířit i studenti z celého světa. Na prvním nádvoří pro ně památkáři vybudovali z bývalé konírny v Česku ojedinělé Centrum studijních pobytů, které se dá přirovnat k luxusnímu kongresovému centru. Nabízí však ojedinělou atmosféru staleté památky a stylovou výbavu v duchu první republiky.

V prostorách dvou sloupových síní v přízemí vznikly přednáškové sály. Místnosti v patře a podkroví budou návštěvníci využívat jako učebny a k ubytování. V nabídce je celkem 34 lůžek. V každém pokoji je koupelna, psací stoly i připojení k síti.

„Tematicky se studijní centrum zaměří nejen na správu, obnovu a rozvoj památky UNESCO, ale i na otázky z oblasti kultury a venkova v Čechách a střední Evropě,“ říká kastelán krumlovského zámku Pavel Slavko.

Podle šéfa jihočeských památkářů Petra Pavelce mají zájemci tři možnosti využití. „My nabízíme prostor a služby. Instituce buď přijíždějí se svými programy a přivážejí si lektory, nebo jim část přednášek a seminářů zajistí naši odborníci. Třetí možností je, že celý program uspořádáme my. To se bude týkat především správy a obnovy zámku,“ vysvětluje Petr Pavelec.

Dodává, že památkáři už mají sjednané partnerství s devíti univerzitami po celém světě. „Je tam třeba Kanada, Norsko nebo Šanghaj. První program začne v lednu Karlova univerzita,“ podotýká.

Sídlila tam NSDAP i SNB

Studenti mohou navíc své poznatky aplikovat v praxi přímo v zámeckém areálu. „Vyzkoušejí si na vlastní kůži konzervativní obnovu fasád, interpretaci dobové hudby, práci v místním archivu, mohou využít i zázemí unikátního barokního divadla,“ vypočítává Josef Masaryk, administrátor projektu.

Celkové náklady dosáhly výše 37,6 milionu korun. Z 68 procent je pokryly peníze z Norských fondů. Zbytek šel ze státního rozpočtu.

Vznik centra si vyžádal kompletní obnovu dlouho nevyužívané budovy konírny. „Zakonzervovali jsme a obnovili fasádu, opravili krov a střešní plášť, který jsme navíc doplnili historicky doložitelnými střešními vikýři. Prostor před centrem byl nově vydlážděn. Uvnitř bylo nutné odstranit druhotně vložené a nevhodné příčky,“ popisuje Masaryk. Interiéry včetně oken, dveří, mříží a vybavení jsou zařízené v duchu meziválečného období 20. století.

Budova bývalých koníren byla dlouho nevyužívaná. Po staletích, kdy na zámku vládli Rožmberkové a Schwarzenbergové, se na prvním nádvoří v roce 1938 usídlila NSDAP. Tehdy byla budova přestavěna pro kancelářské účely a v přízemí vznikly sloupová a pilířová síň. Po roce 1945 nacisty vystřídal v konírně Sbor národní bezpečnosti. Krátce po roce 1989 fungovala ve sloupové síni galerie, ale zbývající část budovy chátrala.

Vznik Centra studijních pobytů je jednou z posledních velkých stavebních akcí v krumlovském zámeckém areálu, který je spolu s historickým centrem zapsaný od roku 1992 na prestižním seznamu UNESCO. Dosud se do obnovy areálu vložilo už přes 600 milionů korun.

Zámek je po Pražském hradu nejnavštěvovanější českou památkou. Letos prošlo pokladnou už přes 400 tisíc turistů. V současnosti tam pracují dělníci třeba na obnově Horské zahrady.